Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Eğitim Doğa hissedarı açıklamayı hafta başına bıraktı

    Veliler ve öğretmenler bugün gün boyu Doğa Koleji’nin yeni sahibinin açıklanmasını bekledi. Sosyal medyada kolejin ismi ve tepkiler trend oldu. Akşam saatlerine kadar gelmeyen açıklama dün gece 22:30'da velilere gönderilen SMS ile ertelendi. Cuma günü ise Cumartesi günüaçıklama yapacağını duyuran Doğa Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Saçaklıoğlu, açıklamanın pazartesine (yarın) kaldığını ifade etti. Öğrenci velilerinin öfkeleri bir kat daha artarken devir ile ilgili adı ortaya atılan gruptan ise ne yalanlama ne de başka bir açıklama geldi. Hal böyle olunca gözler Doğa’nın sahibi Metal Yapı'nın patronları olan Ömer Saçaklıoğlu ve Vedat Saçaklıoğlu’na çevrildi. Vedat Saçaklıoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "14 Aralık 2019 günü ilan edeceğimizi duyurduğumuz devir anlaşmasına ilişkinaçıklamamız, sizlerle nihai sonucu paylaşmak istediğimiz içingecikmiştir. Ancak karşılıklıyapılan değerlendirmelersonucunda, bu açıklama 16 Aralık 2019 Pazartesi gününe bırakılmıştır.Bu saate kadar sizleri beklettiğimiz içinözür diliyor, sürece ilişkin gösterdiğiniz anlayışve desteğe, kurumumuz adına teşekkür ediyoruz."

    Vedat Saçaklıoğlu, Ömer Saçaklıoğlu

    1984 doğumlu Vedat Saçaklıoğlu Doğa Koleji’nin yönetim kurulu başkanlığının yanısıra okulun ana hissedarı Metal Yapı’da ve iştirak şirketlerin yönetim kurulu üyesi. Vedat Saçaklıoğlu’nun abisi olan ve Metal Yapı’nın yönetim kurulu başkanı olan Ömer Saçaklıoğlu ise 1958 Şanlıurfa doğumlu geçmişte tekstil sektöründe yatırımları sonrasında inşaat sektöründe yatırımları ile öne çıkan bir isim. Saçaklıoğlu’nun İstanbul’da bankalara ipotek edilmiş hayli gayrimenkul varlığının olduğu ifade edilirken Doğa Koleji’nde yaşanan problemlerinin de bu sektördeki faaliyetlerden kaynaklandığı belirtiliyor.

    Son olarak 2 ortaklı bir proje olan İstanbul Tower adlı kulenin satışının yapıldığının açıklanmasına karşın burada arazi sahibinin talebi nedeniyle ortaya çıkan bir problemsonrasındapara transferin gerçekleşmemesi üzerine Saçaklıoğlu’nun finansal akışının kesildiği, bankalardan istediği krediyi de bulamadığıileri sürülüyor.Okulun kaynaklarının inşaat sektöründeki şirketin nakit ihtiyacı için kullanıldığı da iddialar arasında. Hal böyle olunca da veliler söz konusu şirketin sahibine de doğal olarak tepki gösteriyor. Zira öğrenci aileleri bu konuyla ilgili başlatılan soruşturmada bu iddiaların da dikkatle araştırılmasını talep ediyor. Zira aylardır maaş alamayan öğretmenlerbir yanda okullarında doğalgaz ve elektrik kesintilerinin başladığı öğrenciler bir yanda aileleri ile birlikte neredeyse yarım milyon kişi Doğa’da bir çözüm bekliyor.

    .png
    .png

    DOĞA, KİME NE KADAR BORÇLU?

    Türkiye’de 1.5 milyon çocuk özel okullarda eğitim görüyor. Bu rakam 2010’da 600 bini bulmazken geçen 10 yılda adeta 3 katına çıktı. 82 bin çocuğun eğitim aldığı Doğa, bu öğrenci sayısı ile özel okullar pazarında yüzde 5 gibi önemli bir büyüklüğü ifade ediyor. Öyle ki Doğa’nın öğretim için velilerinin ödedikleri paralardan elde ettiği yıllık cirosu bugün 1.5 milyar liraya ulaşıyor.Diğer yandan Doğa’da toplam borcun ise 1.1 milyar lirayı aştığı ve bunun 300 milyon lira gibi büyük bir bölümünü de vergi ve SGK prim borçlarının oluşturduğu ifade ediliyor.

    Borcun alt kalemlerine bakıldığında Doğa’da mali borçlar toplamının 420 milyon lira olduğu kira, tedarikçi alacağı gibi ticari borçlar toplamının da 310 milyon lira düzeyinde olduğu belirtiliyor. Vergi ve SGK hariç toplam borç da 840 milyon lira seviyesinde. Çok tartışma konusu olan öğretmen maaşlarını da kapsayan personel borçlarının ise 60 milyon lira düzeyinde olduğu belirtilirken kayıt iptal ettiren velilere olan toplam borcun da 20 milyon lira seviyesinde bulunduğu gelen bilgiler arasında. Tüm bu kalemler bir araya geldiğinde Doğa’da toplam ödenmeyen yükümlülük tutarı 1.1 milyar lirayı geçiyor.

    KRİZ 15 İLDEKİ 214 OKULDA YAŞANIYOR

    Milli Eğitim Bakanlığı, okulun kapanması durumunda olası mağduriyetleri önleyecekleri tedbirlerin alındığına işaret ederek öğrencilerin resmi veya özel okullara nakledileceğini duyurmuştu.Doğa Koleji adında 51 ilde toplam 411 özel okulun bulunduğu ifade edilen açıklamada, kamuoyuna yansıyan sorunların kurucu işletmeye ait 15 ildeki 214 okulda yaşandığı, 41 ildeki 197 okulda ise imtiyaz hakkı kullanımı yöntemiyle eğitim öğretim faaliyetlerinin düzenli şekilde sürdürüldüğü vurgulandı.

    DOĞA'DA UZAYAN SATIŞ HİKAYELERİ

    Eski öğretmen Fethi Şimşek’in 2002’de kurduğu Doğa Koleji’nin bir kısmı 2011’de Turkven Yatırım Fonu aracılığı ile bu sektöre yatırım yapan Hollandalı International Education Systems BV’e satıldı. Sonrasında özel eğitim kurumlarına sahipliğinin bilinmesi açısından yabancı fonların ortaklığını engelleyen yasal düzenleme çıkması ile birlikte okul hisseleri için yerli bir talip arandı. Okul önce aralarında dönemin TİM BaşkanıMehmet Büyükekşi, Tema Holding Yönetim Kurulu BaşkanıVahap Küçük ve Sancak Group Yönetim Kurulu Başkanı, Medical Park'ın ortağıHaydar Sancak'ın olduğu konsorsiyuma satıldı. Bu isimlerin bir kısmı yönetime de girdi. Açıklanan fiyat 230 milyon dolar civarındaydı. Satıştan söz edildi ama gerçekleşmedi çünkü devreyeinşaat sektöründe faaliyet gösteren Metal Yapı Konut'un sahibiÖmer Saçaklıoğlugirdi. Ve 2016’da 100 milyon farkla yani 333 milyon dolara Doğa Kolejleri’nin Hollandalı fonla birlikte tüm hisseleri satılmış oldu.

    METAL YAPI, FON İLE DAVALIK OLDU

    İş adamı Ömer Saçaklıoğlu'nun 1980'da kurduğu Metal Yapı Konut, inşaat, akaryakıt, enerji, gıda, alışveriş merkezi işletmeciliği ve otelcilik gibi alanlarda çalışıyor. Eğitime Doğa Koleji'nin satışıyla giriş yaptı. Devir işlemlerinin ardından Saçaklıoğlu, her yıl 100 milyon dolar, 5 yıl içinde 500 milyon dolar yatırım yaparak okulların büyüyeceğini belirtse de 2 yıl içinde maaş ödeyemez duruma geldi. Sonrasında Hollandalı eğitim fonu da, 2019 yılında, 2016'daki satış sebebiyle kendisine borçlu olan Metal Yapı Konut'tan alacağını tahsil edemediği gerekçesiyle icra takibi başlattı. Edinilen bilgilere göre Doğa Koleji'nin sahibi olan şirketin eski şirkete olan borcu yaklaşık 46 milyon dolardı. Son olarak Doğa’da yeniden satış görüşmeleri yürütülüyor. Bu kez Doğa’da satıcı Metal Yapı. Kamuoyunda bir çok isim yer aldı. Son olarak da Nişantaşı Üniversitesi’nin sahibi Levent Uysal’ın adı alıcı olarak öne çıktı. Şimdi satışın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği merakla bekleniyor.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ