Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Şirketler Türk Telekom İş Bankası'ndan Avea hisselerini satın aldı - İş-Yaşam Haberleri

    Türk Telekom açıklamasında, Türk Telekomünikasyon AŞ'nin,TürkiyeİşBankasıAŞ,TürkiyeŞişe ve Cam Fabrikaları AŞ, Trakya Yatırım Holding AŞ, Anadolu Hayat Emeklilik AŞ, Efes Holding AŞ ve Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi ile ellerinde bulundurdukları, Avea İletişim Hizmetleri AŞ'nin çıkarılmış sermayesinin yüzde 10,0035'lik kısmını temsil eden payları, 875 milyon TL'ye satın almak üzere pay devir sözleşmesi imzaladığı bildirildi.

    Anlaşmayla ilgili ödemelerin Türk Lirası üzerinden, toplam ödemenin yüzde 6,3'ünün Ocak 2017'ye kadar iki eşit taksitle, kalan yüzde 93,7'lik kısmınınise 2017 yılında başlayıp 2020 yılında bitecek şekilde, yılda bir kez olmak üzere dört eşit taksitte gerçekleştirileceği belirtilen açıklamada, ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde gerçekleştirilecek olan başvuru onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından Türk Telekom'un Avea'nın hisselerinin tamamına sahip olacağı kaydedildi.

    Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Rami Aslan, Avea'nın tüm hisselerinin Türk Telekom tarafından alınması yönünde anlaşma sağlanmış olmasından dolayı memnuniyetini dile getirerek, bunun Grubun ileriye dönük büyüme hedeflerini destekleyecek önemli bir adım olduğunu vurguladı.

    Entegrasyon çalışmaları kapsamında ürün ve hizmetlerin üç ana alanda pazara sunulması stratejisini belirlediklerini aktaran Aslan, şunları kaydetti:

    "Kurumsal, bireysel ve toptan satış. Bu yapıyla tek noktadan hizmet yaklaşımımıza paralel olarak müşterilerimize en iyi ve en kaliteli hizmetleri uçtan uca sunmayı amaçlıyoruz. Avea'nın hisselerinin tamamına sahip olmamız, operasyonları etkin ve verimliişleyen, tam entegre bir Grup olma yönünde atılmış çok önemli bir adım. Bu gelişmenin Türk Telekom Grubu'na güçlü kazanımlar sağlayacağına inancım tam.İşBankasıile Türk Telekom Grubu arasında uzun yıllardır devam eden stratejik ticariişbirliğini önemsiyor, önümüzdeki yıllarda da süreceğine inanıyorum.İşBankasıve ilgiliiştiraklerine ortaklığımız süresince Avea'nın başarılarına yaptıkları değerli katkılardan dolayı teşekkür ederim"

    TürkiyeİşBankasıtarafından yapılan açıklamada da "İşBankasıGrubu'nuniştirakler stratejisinin ana unsurlarından birini oluşturan esas faaliyetlere odaklanılması kapsamında, Türk Telekom'un verdiği 22 Nisan 2015 tarihli teklifin değerlendirilmesiyle imzalanan anlaşma sonrasında pay devri, gerekli yasal izinlerin alınmasının ardından gerçekleştirilecek. Satış bedeli, pay devir tarihinden itibaren yaklaşık 4,5 yılda ve toplam 6 taksitte ödenecek" denildi.

    Açıklamada, Banka ve Türk Telekom Grubu arasında uzun yıllardır devam eden ve pay devri ile pekişen olumluişbirliğineişaret edilerek, buişbirliğinin gelecek yıllarda da artarak devam etmesinin beklendiği ifade edildi.

    Açıklamaya göre, Mart 2000'de Ulaştırma Bakanlığınca açılan GSM 1800 Lisans İhalesi'ni kazananİşBankasıile Telecom Italia'nın oluşturduğu konsorsiyum tarafından Eylül 2000'de kurulanİşTim Telekomünikasyon Hizmetleri AŞ (Aria), Şubat 2004'teki Aria-Aycell birleşmesinden bu yana Avea markası ile mobil iletişim hizmetleri sunmaya devam ediyor.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ