Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Para Bankacılık türkiye bankalar brliği başkanı hüseyin aydın, bankalar lehine yeni düzenlemelerin olabileceğini söyledi - Para Haberleri

    ürkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, bireysel kredilerdeki düşüşün sektörü acıtsa da ülke için olumlu olduğunu söyleyerek, "Ekonomi yönetimi tarafından bankalar lehine düzenleme olabilir" dedi.

    Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın sektörle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sektörde yüzde 25 kredi büyümesi olduğunu ifade eden Aydın, "Bu krediler hala üretim ve yatırıma dönük ağırlıklı" şeklinde konuştu. Bireysel kredilerde düşüş olduğuna dikkat çeken Aydın, "Bu bizi acıtsa da ülke için olumlu diyoruz" dedi. Aydın, "İhtyaçlara göre ekonomi yönetimi tarafından bankalar lehine bazı düzenlemeler olabilir" şeklinde konuştu.

    SORUNLU KREDİ YÜZDE 3'Ü GEÇMEZ

    Sektördeki sorunlu kredilerin oranının yüzde 2,7 ile 2,8 arasında olduğunu söyleyen Aydın, "Asla yüzde 3'ü geçeceğini düşünmüyorum" dedi. Banka kârlarının Ocak'ta yüzde 44 düşmesini değerlendiren Aydın, "Ocak ayındaki kâr düşüşü kur kaynaklı. Yılın tamamında Ocak ayındaki gibi yüksek kâr düşüşü beklemiyoruz" ifadelerini kullandı. Aydın, "Zorunlu karşılıklara faiz istemeye devam ediyoruz. Ekonomi yönetimi ile görüşüyoruz ama mevcut durumun dışında çalışma yok" diye ekledi.

    ZİRAAT KATILIM BANKASI KISA SÜREDE GELİYOR

    Aynı zamanda Ziraat Bankası Genel Müdürü olan Hüseyin Aydın, "Ziraat Bankası katılım bankası için çalışmalara birkaç ay önce başladık. İnşallah çok uzun olmayan bir sürede Ziraat katılım bankasını göreceğiz" dedi. Bankanın kuruluş tarihiyle ilgili olarak ise "Net tarih vermeyeyim teknoloji yazılım aşaması sürüyor" şeklinde konuşan Aydın, kurulacak bankanın ismiyle ilgili henüz bir çalışmanın olmadığını ekledi. Aydın bankayı tek başlarına kurmayı planladıklarını ifade etti.

    YENİ DÜZENLEMELER GELİYOR

    BDDK Başkanı Mukim Öztekin ise kredi kartında rekabeti artırıcı yeni düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını söyledi. Öztekin, “Kredi kartında limit taşıma gibi değişiklikler üzerinde çalışıyoruz” diye devam etti.

    Öztekin, "Ücret ve komisyonlarla ilgili düzenlemeyi yapacağız. Kanun düzenleme konusunda bize süre veriyor. Süre bitene kadar düzenleme yapılacak. Komisyonun nasıl alınacağı ve komisyonlar konusunda standartlar belirlenecek. Düzenleme mayıs sonuna kadar biter diye düşünüyorum" dedi.

    MAYIS SONUNA KADAR BİTER Mİ?

    Türk Ticaret Bankası'nın yeni lisans alması ve katılım bankacılığı yapacağına yönelik açıklamalar hakkında Öztekin, "Banka ile ilgili kanuni düzeleme yapılması gerekiyor. Bunun bizimle ilgisi yok. (Ziraat Bankası ve Halk Bankası) İkisi konuşuluyor. Seçimden sonra kanun çıkar diye düşünüyorum. Seçime kadar kanun çıkmaz" dedi. "Ücret ve komisyonlarla ilgili yeni düzenleme ne zaman yapılacak?" sorusunu Öztekin, "Biz zaten ücret ve komisyonlarla ilgili düzenlemeyi yapacağız. Kanun düzenleme konusunda bize süre veriyor. Süre bitene kadar düzenleme yapılacak. Komisyonun nasıl alınacağı ve komisyonlar konusunda standartlar belirlenecek. Ücret ve komisyonlarla ilgili düzenleme mayıs sonuna kadar biter diye düşünüyorum" şeklinde yanıtladı.

    Bankacılık sektörünün 2014 yılı ocak ayı dönem net karının son yılların en düşük ocak ayı rakamı olduğuna yönelik açıklamalara ilişkin olarak ise Öztekin, şunları kaydetti: "Öyle düşünmemek lazım. Baz etkisi var. Bizim almış olduğumuz bir takım düzenlemelerin etkisi var. Dolayısıyla bir ay çok mukayese edilmemeli, bu yanlış olur. Karda geçici düşüş oldu. Genel karşılık düzenlememizin etkisi var. Ama genel itibariyle sağlıklı bir sektörümüz var. Bizim önemli tamponlarımız var. Bu yıl bankacılık sektörünün karı geçen yıl rakamlarını bulur. Kredi büyümesinin yüzde 15 civarında olacağını tahmin ediyorum."

    YENİ LİSANS BAŞVURUSU VAR MI?

    Öztekin, yeni lisans başvurusu olup olmadığına yönelik soruya "Henüz fiili bir başvuru yok. Gelip görüşüyorlar, biz almak istiyoruz diye" dedi

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ