Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde şehit olan asker ve polisler için uğurlama töreni yapıldı. Şehitler Jandarma Uzman Çavuş Sercan Yılmaz, Jandarma Uzman Onbaşı Osman Kaya ile polis memurları Mücahid Soydemir ve Ömer Faruk Sayıl'ın naaşları törenin ardından memleketlerine gönderildi.

Diyarbakır Asker Hastanesi'nde düzenlenen törene 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, Vali Hüseyin Aksoy, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, 2. BHHM Komutanı Tümgeneral Atilla Darendeli, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Musa Çitil, 16. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Savaş Beyribey ile askeri ve mülki erkan katıldı.

Tören şehitlerin naaşlarının katafalka koyulmasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından şehitlerin özgeçmişleri okundu. Yüzbaşı Mehmet Halef Çelikkollu birlik adına yaptığı konuşmada, son dönemde bölücü terör örgütünün ülkemizin huzur ve güven ortamını bozmaya yönelik eylemlerde bulunduğunu belirterek, bu eylemleri gerçekleştirirken de yöntem değişikliğine gittiğini söyledi.

Törenin sonunda şehitlerin naaşı defnedilmek üzere memleketlerine uğurlandı.

OSMANİYE'YE ŞEHİT ATEŞ DÜŞTÜ

Hatay'dan Diyarbakır Sur'a geçici görevle giden Şehit Polis memuru Mücahid Soydemir memleketi Osmaniye'de son yolculuğuna uğurlandı.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lı teröristlerin saldırısında şehit düşen özel harekat polisi Mücahid Soydemir'in cenazesi eşinin evinin önünde helallik alındıktan sonra Osmaniye Nuri Çomu Cami'ne getirildi. Kılınan namazdan sonra 30 yaşındaki Şehit Polis memuru Mücahid Soydemir'in naaşı tekbirler ile bir sure omuzlarda taşındıktan sonra cenaze arabası ile Osmaniye Karacalar Mezarlığı'na defnedildi.

Öte yandan bir dizi program için Osmaniye'de bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, programlarını iptal ederek cenaze törenine katıldı.

ADANA ŞEHİDİNE AĞLIYOR

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lı teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Sercan Yılmaz'ın cenazesi, memleketi Adana'da toprağa verildi.

25 yaşındaki şehidin naaşı, Adana Asker Hastanesi morgundan alınarak, merkez Seyhan ilçesi Sümer Mahallesi'ndeki babaevine getirildi. Helallik alınmasının ardından Yılmaz'ın cenazesi, Merkez Sabancı Camisi'ne götürüldü.

Şehidin annesi Sahre Yılmaz, tören alanına geldiği sırada görevli polislere sarılarak, "Düğünümüze hoş geldiniz" dedi. Anne Sahre ve baba Mehmet Feridun Yılmaz ile şehidin nişanlısı Mürşide Serttaş, tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

Şehidin naaşı, kılınan cenaze namazı sonrasında Asri Mezarlık'taki şehitliğe defnedildi.

Törene Vali Mustafa Büyük, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş, milletvekilleri, kamu kurum müdürleri ve şehidin yakınları katıldı.

Şehit Uzman Çavuş Yılmaz'ın nişanlısı Serttaş ile evlilik planları yaptığı, görevine yaklaşık 4 ay önce başladığı öğrenildi.

VANLI ŞEHİT SON YOLCULUĞA UĞURLANDI

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde terör örgütüne yönelik operasyonda şehit düşen Jandarma Özel Harekat Birliğinde görevli uzman onbaşı Osman Kaya (24) Van'ın Erciş ilçesinde düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

Sahil Kent Mahallesi Büyükhafız Caminde düzenlenen törene, şehidin babası Alaattin Kaya ve Vali İbrahim Taşyapan da katıldı.

KAHRAMANMARAŞ'TA ACI VEDA

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde teröristlerde girdiği çatışmada şehit olan Özel Hareket Polisi Ömer Faruk Sayıl'ın (23) cenazesi, Kahramanmaraş'ta son yolculuğuna uğurlandı. 

Şehit Özel Hareket Polisi Ömer Faruk Sayıl'nın naaşı Diyarbakır'da düzenlenen resmi törenin ardından dün akşam hava yoluyla Kahramanmaraş'a getirildi.

Eşini teröre şehit veren Ülkü Saykıl, metanetini korurken, 2 yaşındaki çocukları Zeynep Zişan ile 4 aylık Şüheda Sayıl, olumsuz etkilenmemeleri için tören alanına getirilmedi.

Kilis'ten Diyarbakır'a geçici görevle gelen ve bir hafta ailesini ziyaret eden Şehit Ömer Faruk Sayıl'ı meslektaşları yalnız bırakmadı.

Törende; Şehit babası Mehmet Abid ve annesi Songül Sayıl, eşi Ülkü Saykıl metanetini korudu.
Ulu Camii'nde düzenlenen tören, Şehit Ömer Faruk Sayıl'ın Şeyh Adil Mezarlığı'nda ailesi ve sevenleri tarafından toprağa verilmesiyle sona erdi.

AA/CHA