Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Enerji Doğalgaz "Kanuni" sondaj gemisinin kule montajına başlandı - Enerji Haberleri

    Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) 227 metre uzunluğa, 114 metre yüksekliğe, 42 metre genişliğe ve 60 bin 316 groston ağırlığa sahip Kanuni sondaj gemisinin, FilyosFilyos Limanı'nda kule montajı, deniz seyir testi, sondaj ekipmanlarının montajı ve kuyu dibi emniyet sistemi bakım işleri gerçekleştirilecek.

    Sondaj gemisi Kanuni'nin, Haydarpaşa Limanı'nda sökülen kulesi başka bir gemiyle FilyosFilyos Limanı'na getirildi. Kulenin, burada kurulan vinç yardımıyla karaya indirilmesinin ardından çalışmalar hız kazandı.

    Vinç yardımıyla hareket ettirilen kulenin, Kanuni'ye montajının tamamlanmasının ardından gemiye deniz seyir testi yapılacak.

    Gelecek günlerde diğer çalışmaların da bitirilmesinin ardından Kanuni, 2021'in ilk aylarında Fatih ile birlikte Karadeniz'de ilk sondaj faaliyetine başlayacak.

    REKLAM

    KANUNİ SONDAJ GEMİSİ

    TPAO envanterine yılbaşında katılan Kanuni, 2012'de inşa edildi. 11 bin 400 metre derinliğe, 3 bin metre sondaj açabilme kapasitesine sahip Kanuni, 6'ncı nesil ultra deniz sondaj gemisi olarak da biliniyor.

    Mersin'in Taşucu Limanı'ndan 13 Ekim'de ayrılan gemi, ortalama 8 mil hızla 19 Ekim'de İstanbul Boğazı'ndan geçerek Haydarpaşa Limanı'na gelmişti.

    Türkiye'nin üçüncü sondaj gemisi Kanuni, 13 Kasım'da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'inDönmez'in de katılımıyla gerçekleştirilen uğurlama töreninin ardından 14 Kasım'da FilyosFilyos Limanı'na ulaşmıştı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ