Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ünlü&Co Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü'nün Arzu Maliki ile yaptığı söyleşinin satır başları şöyle;

2019 için plan ve projelerinizi dinleyelim; nasıl bir sene bizi bekliyor?

Ünlü: 2018 sermaye piyasaları için ümüt vaad eden bir seneydi, çok fazla halka arzın piyasaya geleceğini biliyorduk. Bunların bir kısmı gerçekleşti bir kısmı ise gerçekleşemedi. Biz Ünlü&Co olarak geçen sene son 10 yılın en büyük halka arzı olan Şok Marketler'in halka arzında eş global lider olarak görev aldık, 550 milyon dolar civarında bir halka arzdı başarıyla da tamamlandı. Biz şirket alım satımında da önemli bir işe imza attık; Antalya Havalimanı'nın yüzde 49 hissesini İç Holding tarafından satışında danışmanlık yaptık, TAV satın almıştı 360 milyon Euro'luk bir işlem oldu. Toplamda 1 milyar doların üzerinde işleme aracılık etmiş olduk.

2019'da şirket alım-satımları konusunda bitirmek üzere olduğumuz 3 tane toplamı 1 milyar dolara yakın işlem var. Umuyorum ki bunlar olduğunda Ülke'ye kaynak girişine aracılık etmiş olacağız. Bu sene halka arzların en iyimser ihtimalle son çeyrekte ama bizim tahminimiz önümüzdeki senenin ilk çeyreğine kadar öteleneceğini tahmin ediyoruz.

Türkiye'ye gelen yabancı sermaye ne oranında? 2019'da Türkiye'ye ilgi artar mı? Şirketlere yatırımda TL ucuzladı, yabancı için daha cazip miyiz?

Ünlü: Türkiye'ye giren yabancı sermaye FDI diye tabir edilen, rakamlarda çok ciddi düşüşler yok, bunların kompozisyonu değişti biraz. 5 seneye bakarsak her yıl oratalama 11-12 milyar dolar para giriyor. Sadece sermaye yatırımları düşmüş oldu biraz, Ülke içindeki şirket alım-satımlardaki düşüşün sebebi son dönemlerde büyük özelleştirmelerin olmaması. Geçen sene alım-satım hacmi 12 milyar dolard idi, ben bu sene geçen seneden daha iyi olacağını düşünüyorum. Geçen senelerden farklı olarak daha stratejik alıcıların aktif olduğunu görüyoruz. İnşaat malzemeleri ve madencilik sektörlerinin de içinde bulunduğu toplam 1 milyar dolarlık işlemimiz var bu sene..

Şirket alım-satımında bu sene daha parlak bir yıl bekliyorum.

Bakan Berat Albayrak "Reform Paketi"ni açıkladı, birçok sektör ele alınıyor..Sizin değerlendirmelerinizi alalım neler dikkatinizi çekti?

Ünlü: Bankacılık ile ilgili daha çok detaylı bilgiler verildi; zaten bankaların da kredi verme iştahının canlı olması önemli bir konu. Burada kamu bankalarının sermayesinin kuvvetlendirilmesi ile ilgili bir açıklaması oldu 28 milyarlık dips verilmesi suretiyle..onların bilançolarını kuvvetlendirme hedefi var. Bu da son derece olumlu. Özel bankalarla ilgili de şu var; gayrimenkul ve enerji sektörleriyle ilgili de sorunlu varlıkların banka bilançolarının dışına bir fon yaratılarak çıkarılması dolayısıyla banka bilançolarının daha şeffaf, anlaşılır ve likid hale gelmesi. Tabi bunlar tekrar bir kaynak yaratmada kullanılabilir ve yurtdışından da bu alana önemli bir kaynak sağlamak mümkün.

Benim yurtdışına yaptığım ziyaretlerde görüşmelerim sonucunda işte orunlu krediler, bunlara bağlı gayrimenkuller gibi alanlara yatırım yapan özel fonlar var; bunların hepsinin şu an Türkiye'ye ilgisi var. Yabancı sermaye fonlar vasıtasıyla Türkiye'ye geldiğini göreceğiz.

2019 için yurtiçi ve yurtdışı en önemli riskler neler olur?

Ünlü: Ben FED'in faizlari artıracağını düşünmüyorum; bu da tabi gelişmekte olan ülkeler açısından olumlu. Avrupa'nın da sıkılaşmaya gideceğini düşünmüyorum, Avrupa piyasaları yavaşlıyor ihracatımız için kötü olabilir. Yurtiçinde jeopolitik riskler var, Amerika ile gerginlikler yaşanıyor, işte tasarruflarımız eksik, ama ben yılın ikinci yarısının yani Eylül'den itibaren iyi geçeceğini öngörüyorum.