Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
HABERTURK.COM / Ajanslar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya görev süresinin dolmasına yaklaşık 10 ay kala görevinden alınarak, yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal atandı.

Atamaya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, sabaha karşı yayımlanan Resmi Gazete'de duyuruldu. Böylelikle 25 Temmuz'da toplanacak Para Politikası Kurulu'nda başkanlık koltuğunda Murat Uysal olacak.

TCMB Eski Başkanı Murat Çetinkaya (solda) ve TCMB Başkanı Murat Uysal (sağda)

Murat Çetinkaya, Başbakan Davutoğlu döneminde görev süresi dolan önceki başkan Erdem Başçı yerine, 20 Nisan 2016'da göreve gelmiş ve ayağının tozuyla aynı gün yapılan PPK toplantısına başkanlık etmişti.

TCMB'DE ÇETİNKAYA DÖNEMİNİN PANORAMASI

Murat Çetinkaya, ilk PPK toplantısında üst limitten 50 baz puan indiren karara imza atmış ve marjinal fonlama faizi yüzde 10,50'den yüzde 10'a, GLP borç verme faiz oranı da yüzde 12'den yüzde 11,50'ye indirilmişti.

Temmuz toplantısına kadar kademeli olarak 50 baz puan indirime devam eden Çetinkaya yönetimindeki Merkez Bankası, sonrasında 25 baz puanlık kademeli indirime geçmiş ve aynı yılın ekim toplantısında marjinal fonlama oranı yüzde 8,25'e, GLP de yüzde 9,75'e kadar çekilmişti.

Çetinkaya döneminde piyasaya borç vermek için kullanılan araç ve kanallar pek çok kez değişirken, 2017 yılında başlayan sıkılaşma dönemi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası'nı faizleri yüksek tuttuğu için eleştirmişti.

20 Haziran'da yabancı basın mensuplarını Beştepe'de kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fed faizleri düşürdü ama benim ülkemde yüzde 24'lerde, böyle bir şey olmaz. Bu yüzden çok yakında buna kesin bir çözüm getireceğiz. Bu faiz politikasından Türkiye'nin dikkatli bir dönüş yapması lazım." demişti.

Para Politikası Kurulu'nun (PPK) bu yılki toplantıları 25 Temmuz, 12 Eylül, 24 Ekim ve 12 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek. TCMB en son Eylül 2018'de politika faizini yüzde 17.75'ten 625 baz puan artışla yüzde 24 seviyesine çekmişti.

Dolar/TL kurunun geçen yılın Ağustos'unda 7.2362 ile zirve görmesinin ardından tüketici enflasyonu Ekim 2018'de yüzde 25.24 ile 16 yılın yükseğine tırmandı.

Sonrasında ise Merkez Bankası'ndan piyasalar tarafından olumlu karşılana güçlü parasal sıkılaştırma adımı gelmişti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Haziran ayındaki son toplantısında ise politika faizini değiştirmeyerek yüzde 24'te tutmuştu. Haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından 25 Temmuz’daki toplantısında bankanın faizlerle ilgili indirim yönlü bir karar vermesi bekleniyordu. Bankanın yıl sonuna kadar gerçekleşecek 4 toplantıda en az 150-200 baz puan faiz indirmesi bekleniyor.

GÖREVDEN ALINMA NEDENİ

Karara göre, Murat Çetinkaya 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin ek 35'inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2'nci maddesi gereğince görevden alındı. Bu suretle boşalan TCMB Başkanlığına, kurumda Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Murat Uysal getirildi.

 

Atamanın ardından TCMB'den yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanlığına atanan Uysal'ın, 9 Haziran 2016 yılından bugüne kurumda Başkan Yardımcılığı yaptığı hatırlatıldı.

 

UYSAL'DAN İLK DEĞERLENDİRME

Duyuruda, şu ifadelere yer verildi: "Başkan Murat Uysal yaptığı ilk açıklamada, bankamızın kanunla kendisine verilen görev ve yetkiler çerçevesinde temel amacı olan fiyat istikrarını sağlamaya odaklı para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde uygulamaya devam edeceğini belirtti. Yeni dönemde fiyat istikrarı ve finansal istikrar hedefleri doğrultusunda uygulanacak politikalar ile ilgili iletişim kanallarının en üst düzeyde kullanılacağını belirten Uysal, bu çerçevede önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı düzenleyecektir."

 

MURAT UYSAL KİMDİR?

1971 yılında İstanbul'da doğan Murat Uysal, Galatasaray Lisesi'nin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi (İngilizce) İktisat Bölümünden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Anabilim dalında yüksek lisans yaptı.

Meslek hayatına 1998 yılında bankacılık sektöründe başlayan Uysal, 2007-2011 tarihleri arasında Türkiye Halk Bankasında Para ve Sermaye Piyasaları Daire Başkanı olarak görev yaptı. 2011 yılı Kasım ayından itibaren de Türkiye Halk Bankasında Hazine Yönetimi'nden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. Eş zamanlı olarak, 2008-2010 yılları arasında Halk Yatırım A.Ş. Denetim Kurulu üyesi, 2011 yılında Halk Portföy A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi, 2012-2014 yılları arasında Halk Portföy A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı, Nisan 2015 - Nisan 2016 tarihleri arasında Halk Leasing Finansal Kiralama A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi görevlerini yürüttü. 2014 yılı Mart ayından itibaren ise Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdü. Uysal, 9 Haziran 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na görevine getirildi.

Murat Uysal, 6 Temmuz 2019 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına atandı.