Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Oray Eğin Silahlı saldırının altından Taylor Swift çıkar mı
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Pazar gecesi ABD Başkanı Joe Biden çok tuhaf bir paylaşım yaptı eski adı Twitter olan X’te. Gözünden kırmızı ışıklar saçan fotoğrafının üzerinde “Tam planladığımız gibi oldu,” yazıyordu. Karanlık sosyal medya platformu 4Chan’de yayılmaya başlayıp bir anda siyasi haberlere konu olan komplo teorilerine hakim değilseniz Biden’ın göndermesini anlamak mümkün değil. Pek çok Amerikalı da anlamadı. Gençlerin dilini konuşmaya çalışıp başarısız olan her dinozor gibi Biden da espri yapacağına kendisinin şeytana benzediği bir fotoğraf paylaşmış oldu. Amerikan futbolu, müzik dünyası ve siyaseti biraz takip edenlerse göndermeyi hemen anladı.

    Amerikan Futbol Ligi’nin (NFL) final maçını Kansas City Chiefs takımı kazandı. Kıran kırana bir maç oldu, son anda berabere bitti ve uzatmalara kaldı. Aslında bir ara San Francisco 49’ers’ın kazanabileceği kesin gibiydi, ama Chiefs çok mücadele etti ve bileğinin hakkıyla aldı. İnternet’in marjinal uçlarında dolaşanlar Chiefs’in zaferinin Biden ve destekçileri tarafından önceden planlandığına inanıyorlardı. Bulutların altında ne varsa birileri tarafından tasarlandığına inananlar için gözümüzün önünde oynanan bir futbol maçının da sonucunun önceden belirlenmiş olması şaşırtıcı değil tabii ki.

    O GİZLİ ELİT DEVREDE

    Komploculara göre Biden ve onu destekleyen gizli güçler seçimi “hileyle” kazanmak için futbolu değil aynı zamanda Amerika’nın en popüler şarkıcısını de kullanmaya karar vermişler. Yoksa Taylor Swift durup dururken neden Chiefs maçlarında gözükmeye başlasın, değil mi? Bu gizli güçler onu takımın yıldız oyuncusu Travis Kelce’yle yamayıp bir aşk görüntüsü çizmeye çalışıyorlar, ama her şey planlı, her şey önceden belirlenmiş.

    İki-üç haftadır konuşulan bu komplo teorisi final maçı Super Bowl yaklaştıkça ciddiye binmeye başladı. New York Times, New Yorker gibi yayın organları bile ciddiye almaya başladı. Teorinin kendisini ciddiye almıyorlar elbette, ama bu kadar dolaşmasına, alıcı bulmasına kayıtsız kalamıyorlar. Nitekim Cumhuriyetçi seçmenin üçte birinin Taylor Swift ve Chiefs teorisine inandığı ortaya çıktı.

    Gerçi aşırı sağın beklediği gibi Swift maçın ardından sahaya inip sevgilisiyle 100 milyondan fazla televizyon izleyicisineBiden’a oy vermeleri gerektiğini söylemedi. Sahaya indi tabii ki ama sevgilisini kutlamak için. Cahilin ağzını büzmek kolay değil; ısrarla susmuyorlar: Swift hala bir yerden çıkabilir. Gizli güçlerin başka bir hesabı vardır belki, onu yine de kullanabilirler.

    Taylor Swift futbol komplo teorisini yayanların dünyanın çocuk kanı içen pedofil bir elit tarafından yönetildiğine inandıklarını hemen ekleyeyim. Dönem dönem bu elit kadroya yeni isimler ekliyorlar: Bill Clinton, Bill Gates, Tom Hanks, Oprah, Obama… Gerçi bu insanların pedofil olup çocuk kanı içtiklerine dair tek bir kanıt bulamıyorlar. Jeffrey Epstein dosyalarına güveniyorlardı, ama bütün belgeler açıklandıktan sonra adı geçen onlarca ismin seks kasetinin OLMADIĞI anlaşıldı. Ama olsun, tatmin olmuyorlar.

    TEK BAŞINA SİYASİ GÜÇ

    Taylor Swift süregelen komplo teorilerinin yeni ilgi odağı. Gerçi aşırı sağın korktuğu kadar da var, çünkü sadece bir şarkıcı denemez onun için. Aksine hayranlarıyla birlikte büyüyen, kendi hayat hikayesini şarkılarında aktaran ve başkalarının bu hayat macerasıyla kolaylıkla özdeşleştiği biri olduğu için dinleyenlerle organik bir bağı var. Sadece onun şarkılarını dinlemiyorlar, onu dinliyorlar da.

    Genellikle muhafazakarların dinlediği ‘country’ sanatçısı olarak müzik dünyasına giren Swift’in bir özelliği siyasete bulaşmamasıydı. Ama kadınların haklarının saldırı altında olmaya başladığını, kürtajın yasaklandığını görmeye başlayınca dayanamadı. Hayatında ilk kez siyasi bir çıkış yaptı ve dinleyicilerini oy vermek için kayıt olmaya teşvik etti. Bütün şarkıcının böyle çağrılar yapar; Taylor Swift’in çağrısı karşılık bulur. 50 binden fazla yeni seçmen sadece o söylediği için oy kullandı ve Demokratlar o seçimi kazandı.

    Şimdi Joe Biden onun kendisine destek vermesini istiyor, Swift henüz bir açıklama yapmadı. Cumhuriyetçilerse Swift üzerine komplo teorileri inşa edip onun itibarını sarsma peşinde.

    Rahatsız edici miktarda kişi bu saçmalıklara inansa da dünkü bir olay yüzünden Swift teorisinin sadece bir espri olarak geçiştirilemeyeceğini düşünmeye başladım.

    Bu yazıyı yazarken konunun detaylarına henüz aydınlanmadı ama herkesin tek bildiği Salı öğleden sonra Kansas City’de Chiefs’in kupayla zafer kutlamasına kan bulaştığı. Bir kişi öldü, yarısı çocuk yaklaşık 22 kişi yaralandı ve tedavi görüyor. Üç kişi gözaltında ama şimdilik yapılan açıklamaya göre saldırının neden kaynaklandığı, kimin gerçekleştirdiği belli değil.

    Amerika’da silahlı saldırı sık sık oluyor. Hatta o kadar sık oluyor ki unutuyoruz bile. Las Vegas’ta bir konsere otelden ateş açılmıştı mesela.

    Kansas City’deki saldırının altından ne çıkacak bilmiyorum. Belki alışıldık silah saldırısıdır. Ama aklım birkaç sene önce Washington D.C.’de yaşanan bir olaya gidiyor. Bir pizzacının bodrum katında çocuk ticareti yapıldığını 4Chan gibi yerlerde okuyan bir sapkın kilometrelerce yol kat ederek pizzacıyı taramıştı. Çocuk ticareti bir yana, pizzacının bodrum katı bile yoktu. Gitmediği, bilmediği ülkenin pizzacısında çocuk ticareti yapıldığına inanan Türk de bulmak mümkün. O yüzden Kansas City’deki saldırının altından yine böyle bir komplo teorisi çıkarsa şaşırmayacağım. Amerika her zaman kendine özgü bir ülkeydi, ama son yıllarda amiyane tabirle iyice kafayı yedi çünkü.