Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İlkokul öğrencisi Mert Yağız Köksal, Başkent’te okul kantininden aldığı şırınga şeklindeki sıvı çikolatayı yerken, kapağının nefes borusuna kaçması sonucu yaşamını yitirmişti. 7 yaşındaki minik Yağız’ın hayatını kaybettiği anlara ilişkin yeni görüntü ortaya çıktı.

OKUL MÜDÜRÜNÜN ODASINA KOŞUYOR

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, olay anına ilişkin yeni görüntülerde, minik Mert Yağız 8.45 sularında okul koridorunda görülüyor. Boğazını tutan Mert Yağız, önce okul müdürünün odasına giriyor.

HADEME EPİLEPSİ SANIYOR

Müdürün orada olduğunu göremeyince odadan çıkıp hademeye ulaşıyor. Hademenin kollarını tutarak, boğazının tıkandığını anlatmaya çalışıyor.

Hadame ifadesinde de belirttiği gibi minik Mert’in epilepsi nöbeti geçirdiğini sanarak, hemen okul müdürü ile birlikte onu okulun karşısında bulunan Aile Sağlığı Merkezi’ne götürüyor. 

 

DOKTOR: BOĞAZINA KAPAK KAÇTIĞINI BİLMİYORDUM

8.48’de merkeze getirilen Minik Mert’e burada epilepsi nöbeti geçirdiği düşüncesiyle ilk müdahale yapılıyor. Sağlık görevlisinin ifadesi de bu durumu doğruluyor. Doktor ifadesinde; “Bana epilepsi nöbeti geçirildiği söylendi. Boğazına kapak kaçtığını bilmiyordum, bu nedenle o yönde müdahalede bulunmadım. Çocuğu burnundan oksijen verdik, dilinin geri kaçmaması için müdahalede bulunduk. Ambulansa haber verdik. Bilinci kapalı bir şekilde ambulansa teslim ettim. Boğazına kapak kaçtığını sonra öğrendim” dedi.

 

“AMBULANSTA KALBİ DURDU”

Saat 09.00 sularında Aile Sağlığı Merkezi’nden sedye ile alınan Minik Yağız ambulansa götürüldü. Bu sırada birisi söz konusu çikolatayı gösterdi. Ancak Mert Yağız ambulansta tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. O anları ise ambulans bakım teknikeri anlattı. Ambulans bakım teknikeri, “Ambulansa aldığımızda solunumu yok, bilinci kapalıydı. Entübasyon işlemi yapmaya başladık. İlk müdahale sonrası hastaneye götürmek için harekete geçtik, ancak yolda kalbi durdu” dedi.

“6 ARALIK’A KADAR SATTIM”

Ve olayın merkezinde yer alan kantincinin ifadesi. Kantinci ifadesinde söz konusu çikolatanın kantinde 6 Aralık’a kadar satıldığını söyledi. Ancak denetimlerde kendisine bu çikolatanın yasak olduğunun söylenmediğini öne sürdü. Kantinci, olay tarihinde bu ürünün satışını yapmadıklarını ifade ederek, Mert’in de dışardan bu ürünü alabilmiş olabileceğini söyledi. Kantini en son 15 Kasım 2019 tarihinde denetleyen denetçiler ise ifadelerinde, “O ürünü kantinde hiç görmedik” ifadesini kullandı.