Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Para Son dakika haberler: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı - Para Haberleri

    Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu toplantısından faiz indirimi çıkmadı. Beklenti 25 baz puan faiz indirimi yapılması yönündeydi.

    TCMB koronavirüs salgınının başından bu yana faizleri 250 baz puan indirerek yüzde 8.25'e çekmişti. Banka, koronavirüs salgını nedeniyle 17 Mart’ta planlanandan 2 gün önce, olağanüstü toplanarak 100 baz puan indirime gitmiş, 22 Nisan'da

    100 baz puan ve 21 Mayıs toplantısında 50 baz puan daha indirim yaparak haftalık repo faizini yüzde 8.25’e çekmişti.

    TCMB 2019’da tamamı ikinci yarıda olmak üzere toplam 1.200 baz puan indirime giderek politika faizini yüzde 12 seviyesine indirmiş, 2020 yılının ilk toplantısı olan 16 Ocak’ta 75 ve 19 Şubat’ta ise 50 baz puanlık indirime gitmişti.

    REKLAM

    Haziran ayı PPK toplantısının ardından TCMB'den yapılan açıklamada "Enflasyon göstergeleri eğilimleri bir miktar yükseldi." ifadesi dikkat çekerken "İktisadi faaliyetteki yavaşlama Nisan ayında belirginleşirken, kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte Mayıs ayından itibaren toparlanmanın başladığı görülmektedir." denildi.

    TCMB'den yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

    - Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak küresel büyümedeki zayıflama yılın ikinci çeyreğinde derinleşirken, ülkelerin attığı normalleşme adımlarına bağlı olarak kısmi bir toparlanma gözlenmektedir. Küresel ekonomideki toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyretmekte, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke merkez bankaları genişleyici yönde adımlar atmaya devam etmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edilmektedir.

    REKLAM

    'KADEMELİ NORMALLEŞME ADIMLARIYLA BİRLİKTE MAYIS AYINDAN İTİBAREN TOPARLANMA BAŞLADI'

    - Toplam talep koşullarının sınırlayıcı etkisine karşın, salgına bağlı birim maliyet artışlarının yansımalarıyla çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde bir miktar yükseliş gözlenmektedir. Uluslararası emtia fiyatları tüketici enflasyonunu sınırlamaya devam ederken, gıda enflasyonu dönemsel ve salgına bağlı etkiler nedeniyle artmıştır. Salgına bağlı tedbirlerle kısa vadede etkili olan arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinin devamıyla kademeli olarak ortadan kalkacağı ve yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği değerlendirilmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.

    'PARA POLİTİKASINDA TEMKİNLİ DURUŞUN SÜRMESİ GEREKİYOR'

    Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

    Ayrıntılar gelecek

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ