Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Merkez üssü Ege Denizi'nin Seferihisar açıkları olan 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından Bayraklı ilçesinde yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Çalışmalar sırasında bölgeye giden Tarım ve Orman Bakan Bekir Pakdemirli'nin de telefonla konuştuğu Buse Hasyılmaz'a ulaşmak için enkaz içinde lazer ışıklı kontrol yapılıyor. Isının uyarı verdiği yerde kazı yürütülüyor. Aramada termal kamera da kullanılıyor.

Öte yandan arama kurtarma çalışmalarını takip eden Buse Hasyılmaz’ın nişanlısı Nurullah Yalçın, gazetecilere, "Sesimizi duyuyor, iyi olduğunu söyledi ve sesleri duyuyor. Diş kontrolüne gitmişti, şu anda ikinci katta annesiyle enkaz altında." demişti.

Hasyılmaz'la yaptığı telefon konuşmasında da Yalçın'ın, nişanlısına onları beklediğini belirterek, "İyi misin, az daha dayan Buse." dediği gözlenmişti.

MOTO KURYE İLE MANİSA'DAN GELDİ

Buse Hasyılmaz'ı kurtarma çalışmalarına katılan Manisa Türk Kızılay'da görevli Özlem Baran Tezel, depremi duyar duymaz İzmir'e gelmek için yola çıktıklarını söyledi.

Buse Hasyılmaz (28)

Trafiğin çok yoğun olduğunu kaydeden Tezel, "Ben Manisa'dan motor kuryeyle geldim. Kızılay tişörtümü gösterip, arkadaşları çevirdim, trafik çok yoğundu. Beni bir kurye getirdi alana kadar geldim." dedi.

Tezel, Buse Hasyılmaz'ın yakınlarının kendisiyle iletişim kurduğunu belirterek, "Bana yönlendirdi telefonu. Hepsi sağlıklı, sıkıntı yok. Yalnız kumdan dolayı gözleri sıkıntılı olduğu için ışığı göremiyorlar. Genel durumları iyi hepsinin." diye konuşmuştu.

EKİPLERİN ENKAZDAKİLERLE KONUŞMASI

Buse ve yanındakilere ulaşmaya çalışan arama kurtarma ekiplerinin enkaz altındakilerle konuşması da kameraya yansıdı.

Enkaz altındakilere seslenen görevli, şunları kaydetti: “Fatma abla ben seni duyuyorum, tamam Buse seni de alacağım, bekle, tamam mı. Sakın korkma, alacağım seni, geliyoruz Buse, tamam alacağız seni.”

9,5 SAAT SONRA KURTARILDI

Enkaz altında iken Tarım ve Orman Bakanı ile yaptığı telefon görüşmesinde 'Köpekleri salın ben kedi sesi çıkarayım' diyerek depremin simge isimlerinden olan Buse 9,5 saat çalışmanın ardından enkazdan sağ olarak çıkarıldı.

İLK SORUSU 'ANNEM NEREDE' DEMEK OLDU

Ekiplerin sedye ile çıkardığı Buse'nin ilk sorusu 'Annem nerede' demek oldu. Sağlık durumunun iyi olduğu belirtilen Buse hastaneye sevk edildi.

PAKDEMİRLİ: BUSE'NİN SAĞLIĞI MEMNUNİYET VERİCİ

Net rakam yok 7 kat tam enkaz haline dönmüş. Hızlı bir şekilde arkadaşlar tek tek katları kaldırarak aşağı doğru gidiyorlar. Ara katlardan da bulabildikleri vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışıyorlar. Buradan biraz evvel 2 kişi çıktı. Buse'yi biraz evvel hastaneye gönderdik. Sağlıklı olması son derece memnuniyet verici. Babası Erol Bey'e de ulaşıldı. Annesinin eks olabileceğini düşünüyoruz.

İKİNCİ GÜZEL HABER DE 15 YAŞINDAKİ GÜNAY'DAN GELDİ

Buse'nin kurtarılmasının ardından 15 yaşındaki Günay Işık da arama-kurtarma ekiplerinin uzun süren çalışmaları neticesinde enkazdan sağ olarak çıkarıldı.

Kamera görüntüsüyle enkazdaki kişinin çocuğu olduğunu tespit eden Günay'ın babası, kurtarma çalışmaları sırasında konuşarak oğluna destek verdi.

Yaşadığı şokun etkisiyle oğlunun enkazdan çıkarıldığına inanmayan Günay'ın annesini ekipler sakinleştirdi.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri