Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Para Son dakika! Reel kesim güven endeksi açıklandı - Para Haberleri

    Merkez Bankası (TCMB) ocak ayı reel kesim güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre endeks ocakta 107 oldu. Aralıkta ise 106.8 seviyesindeydi.

    Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ise ocakta 110.4'ten 109'a geriledi.

    TCMB verilerine göre, son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde artış bekleyenler lehine olan gelişme, bir önceki aya kıyasla güçlenirken, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan gelişme ise bir önceki aya göre zayıfladı.

    Bunun yanında, gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde ve iç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan gelişme güçlenirken, ihracat sipariş miktarında ise bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan gelişme zayıfladı.

    Ayrıca, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentiler güçlenirken, gelecek 12 aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentiler zayıfladı.

    Ortalama birim maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan gelişme de güçlenirken, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan gelişme zayıfladı.

    Ayrıca, gelecek üç aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentiler de zayıfladı.

    Ocak ayında, ankete katılan işyerlerinin yüzde 50.1'i üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken, yüzde 18.1`i talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en önemli faktör olduğunu belirtti ve onu sırasıyla hammadde-ekipman yetersizliği, işgücü yetersizliği, mali imkansızlıklar ve diğer faktörler izledi.

    Son üç aydaki rekabet gücüne ilişkin gelişmeler değerlendirildiğinde, yurt içi piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin olarak önceki dönemde artış bildirenler lehine olan gelişme güçlendi.

    Avrupa Birliği içindeki yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin artış yönlü değerlendirmeler de azalış bildirenler lehine dönerken, Avrupa Birliği dışındaki yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin azalış yönlü değerlendirmeler zayıflayarak devam etti.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ