Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

2 ay önce annesi Gültan Tazegül'ü kaybeden ve "Annem için kazanacağım" diyen 23 yaşındaki Servet Tazegül, böylece kendisine verdiği sözü tutmuş oldu. Servet Tazegül madalyayı "Benim oğlum olimpiyat şampiyonu olacak" diyen ama bunu göremeyen annesine armağan etti.

TÜRK BAYRAĞIYLA TUR ATTI
Excel Arena'da yapılan final karşılaşmasında Servet Tazegül, İranlı rakibi karşısında ilk raundu 1-1 berabere tamamladı. İkinci raundda daha atak mücadele eden Servet Tazegül 4 puan alıp, rakibine 2 puan verince 5-3 öne geçti. Son raund büyük bir heyecana sahne olurken, üstünlüğünü koruyan Servet, bu raundu 2-1 kaybetmesine rağmen maçtan 6-5 galip ayrılıp altın madalyaya uzandı.

Servet Tazegül, karşılaşma sonrası Türk bayrağı ile tur atıp, şampiyonluğunu kutladı. Bu kiloda bronz madalyaları ABD'li Terrence Jennings ve Afgan Rohullah Nikpah kazandı.

TÜRKİYE'NİN İLK ALTIN MADALYASI
Servet Tazegül'ün kazandığı altın madalya Türkiye'nin Londra Olimpiyatları'ndaki ilk altın madalyası olurken, madalya sayısı da toplamda 2'ye çıktı. Türkiye, daha önce de grekoromen güreş 120 kiloda Rıza Kayaalp ile bronz madalya kazanmıştı. Daha önce dünya ve Avrupa şampiyonluğu bulunan Servet Tazegül, olimpiyat oyunlarında ilk kez altın madalya elde etti. Tezagül, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nda bronz madalya kazanırken, üst üste ikinci olimpiyatını da boş geçmeyerek, Londra'yı da altın madalyayla kapadı.

"MADALYAYI ANNEME ARMAĞAN EDİYORUM"
Karşılaşmanın ardından duygusal anlar yaşayan ve gözyaşlarını zor tutan Servet Tazegül şunları söyledi: "Tek başıma kazanmadım bu başarıyı. Hedefime ulaştım. Son 2 senede hiç yenilgim yoktu. Öncelikle Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan'a ve Bakanımız Suat Kılıç'a teşekkür ederim. Bileğimde yırtık vardı. Ama sakatlığımla Türkiye'de herkes ilgilendi. Maç günü hiçbir acım yoktu. Son 2-3 haftadır idman yapmıyordum. Ben burada Türk milletinin dualarıyla şampiyon oldum. Normal şartlarda zor rakiplerim vardı. Altın madalyamı 2 ay önce kaybettiğim anneme armağan ediyorum. Bu madalyayı onun için kazandım."

BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN TEBRİK TELEFONU
Başbakan Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı telefonla arayarak Servet Tazegül'ü tebrik etmesini istedi. Londra Olimpiyat Oyunları'nda ilk kez bir madalya töreninde İstiklal Marşı çalındı. Tekvando erkekler 68 kiloda İranlı rakibi Mohammad Bagheri'yi 6-5 yenerek olimpiyat şampiyonu olan Servet Tazegül, Londra Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'ye ilk altın madalya sevincini yaşattı.

MADALYAYI BOYNUNA UĞUR ERDENER TAKTI
Karşılaşma sonrası düzenlenen törende Servet Tazegül, altın madalyasını boynuna takarken, tüm salona İstiklal Marşı'nı dinletti. Servet Tazegül'ün altın madalyasını, Rıza Kayaalp'in madalya töreninde olduğu gibi Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener taktı.

Servet Tazegül, daha sonra gümüş ve bronz madalya kazanan sporcularla birlikte seyircileri selamlayıp, basın mensuplarına madalya pozu verdi. Tazegül, eline aldığı büyük bir Türk bayrağını sallayarak, şampiyonluğunu kutladı. Salonda bulunan az sayıdaki Türk taraftar da sürekli Servet lehine tezahürat yaptı.