Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa LİNÇ GİRİŞİMİ... Son dakika: Manavgat'ta "Ormanı yaktılar!" infiali
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Manavgat ilçesinde hem yerleşim yerlerinde hem de ormanda 2 gündür devam eden yangın nedeniyle bölgede çok sayıda bina ve araç zarar görürken, binlerce hayvan da öldü. Bölgede evleri ve arazileri bulunan vatandaşlar ise Hocalar Mahallesi girişinde ormanı yaktığını düşündükleri 2 kişinin araçlarının yolunu kesti. Bir anda sayıları artan öfkeli grup, şüphelendikleri 2 kişiye saldırmaya başladı. Durumun haber verilmesi üzerine jandarma ekipleri hızla bölgeye hareket etti.

    ÖFKELİ KALABALIK OTOMOBİLİ DEVİRİP, ATEŞE VERDİ

    Kimliği belirsiz 2 kişiyi, öfkeli kalabalığın elinden güçlükle alan jandarma ekipleri, ekip aracına bindirip bölgeden uzaklaştırmak istedi. Bu sırada kalabalıktan bazıları jandarma aracına bindirildikleri sırada bu kişilere saldırmaya çalıştı. Bazıları ellerine geçirdikleri taşları atmaya kalkıştı. Daha sonra bu 2 kişi jandarma tarafından bölgeden uzaklaştırıldı. Öfkeli kalabalık, şüphelendikleri 2 kişinin otomobiline zarar verdikten sonra devirip yaktı. Daha sonra itfaiye müdahale ederek, yanan aracı söndürdü.

    REKLAM

    ÇEVİK KUVVET VE KOMANDOLAR TAKVİYE GELDİ

    Kalabalık grup 2 kişinin bindirildiği jandarma araçlarının bölgeden çıkmasına izin vermedi. Sayıları hızla artan ve yaklaşık 3 bin kişiye ulaşan grup, jandarma araçlarının önünü kesip, içindeki 2 kişiyi indirmeye çalıştı. Öfkeli kalabalık zaman zaman tekbir de getirirken, jandarma grubu uzaklaştırmak için yoğun çaba sarf etti. Bölgeye çevik kuvvet polisleri, komando timleri de takviye olarak yönlendirildi.

    BAKAN ÇAVUŞOĞLU ÖFKELİ KALABALIĞIN YANINA GELDİ

    Yangın çıkardıkları iddiasıyla vatandaşlar tarafından darbedilen 2 kişi, jandarma tarafından linç edilmekten kurtarılırken, öfkeli kalabalık jandarmanın bu kişileri götürmesine izin vermedi. 2 kişinin bulunduğu aracın etrafını çeviren kalabalık uzun süre jandarma aracının çıkışına engel oldu. Jandarma ve polis ekipleriyle de gerginlik yaşayan kalabalık grup zaman zaman ekiplere taş attı. Tepkilerin dinmemesi üzerine kalabalığın bulunduğu yere Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu beraberinde Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya milletvekilleri Mustafa Köse ve İbrahim Aydın, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan ile geldi. Vatandaşlarla bir süre sohbet eden Bakan Çavuşoğlu, tepki gösteren kişileri ikna etmeye çalıştı. Yangının devam ettiğini söyleyen Bakan Çavuşoğlu, jandarma ekiplerinin yangın noktasında görevli olduğunu hatırlatarak kalabalıktan dağılmalarını istedi.

    REKLAM

    JANDARMA ARACININ CAMLARI KIRILDI

    İki şüphelinin bulunduğu aracın etrafı jandarma ekipleri tarafından kalkanlarla kapatılarak hareket ettirildi. Aracın hareket ettiğini gören kalabalık, taş ve su şişeleri atmaya başladı. Bu sırada ekipler ile vatandaşlar arasında yaşanan arbedeye ise İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan müdahalede bulundu. Ekipler vatandaşlara biber gazı ile müdahale etti. Bir jandarma aracının camları atılan taşlarla kırılırken, bir jandarma eri de atılan taşların gelmesi sonucu hafif şekilde yaralandı.

    TOMA MÜDAHALE ETTİ

    Kalabalık dağılmayınca jandarmaya ait TOMA su sıkarak kalabalığa müdahale etti. Jandarma ekipleri ile kalabalık arasında zaman zaman arbede de yaşandı. Öfkeli kalabalık şüphelilerin bulunduğu aracın çıkışına izin vermemek için yol üzerindeki tahtaları ateşe vererek barikat kurdu. Araç kalabalığın arasından güçlükle çıkarak jandarma karakoluna giderken, yakılan ateş TOMA tarafından söndürüldü.

    Öte yandan 2 kişinin tutulduğu zırhlı aracın üzerine çıkan bir kişi, üst taraftaki kapağı açmaya çalıştı. Bu sırada aracın içindeki jandarma personeli de biber gazıyla bu kişiye müdahale etti.

    İNCELEME SÜRÜYOR

    Yetkililer ise 'ormanı yaktığı' iddia edilen 2 kişinin orman yangınlarıyla ilgileri olup olmadığının henüz belli olmadığını, olayla ilgili incelemenin devam ettiğini belirtti.

     Türkiye yanıyor! Yangınlarda son durum
    Türkiye yanıyor! Yangınlarda son durum Haberi Görüntüle

    BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

    Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle;

    Aynı anda Türkiye'nin her yerinde yangınlar başlayınca bunu kim yaptı şüphesi var. Tüm kurumlarımız hassas bir çalışma yürütüyor. Çalışmalar sürüyor, diğer taraftan şüpheliler gözaltına alındı.

    Dün akşamki olayda ise, jandarma ve emniyetimizin tespitine göre Antalya'dan gelen 3 kişi kundaklama suçlamasıyla gözaltı olayı oldu. Vatandaşlarımızla polisimiz ve jandarmamız arasında gerginlik olmuş. Vatandaşlarımız bu kişilerin kendilerine teslim edilmesini talep etmiş.

    Ben de hemşerileri olarak bölgeye gittim. Vatandaşlarımızla konuşarak, durumu anlatarak suçluysa kanunlar çerçevesinde muamele göreceklerini, soruşturma yapılacağını anlatmaya çalıştık.

    Yangının verdiği etkiyle, can kaybı mal kaybı var. İnsanlar biraz gergindi.

    Daha sonra sakinleştik, kucaklaştık.

    3 şüpheli gözaltına alındı, emniyet güçlerimiz tarafından işlemleri yapılması için gözaltı işlemi başladı. Dün akşam büyük bir gerginlik vardı. Biz de elimizden geleni yaptık.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ