Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Seçim için son 24 saate girilirken, Yüksek Seçim Kurulu’ndan muazzam son dakika düzenlemeleri geldi. YSK, tek bir seçmenin dahi oyunun heba olmaması için çok önemli hamleler yaptı.

    İlk olarak 298 sayılı Seçim Kanunu’nun 36. maddesi uyarınca düzenlemeler yapan YSK, seçmen listelerine hata sonucu havuza düşmüş 23 bin 901 yeni seçmen ekledi. Bu seçmen için yeni sandık kurulmasına gerek görülmedi. Adreslerine göre mevcut sandıklara eklemeler yapıldı.

    Anlaşılması adına anlatıyorum. Bu seçmen grubu, yanlışlık sonucu seçmen listesinden silinip havuza düşen vatandaşlardan oluşuyor. Bir örnek vermek gerekirse CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2010 referandumunda hata sonucu seçmen listesinden silinmiş ve oy kullanamamıştı.

    CHP Genel Merkezi'nden o tarihte yapılan açıklamada partinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde İstanbul'un Kağıthane ilçesine kayıtlı adresinde ikamet ettiği ve bu adresi seçmen kütüğünde yer aldığı için oyunu İstanbul'da kullandığı hatırlatılmıştı.

    Daha sonra Emniyet yetkililerinin tuttuğu tutanakla Kılıçdaroğlu'nun bilgisi dışında bu adresten ayrıldığının bildirildiği ve sandık seçmen listesinden kaydının düşürülerek isminin çıkarılmış olduğunun anlaşıldığı ifade edildi.

    142 GÖREV KAĞITLI SEÇMEN

    YSK’nın yaptığı düzenleme Seçim Kanunu 36. maddeye dayanıyor. Burada sandık kurulu görevlileri ile müşahitlerin, güvenlik güçlerinin nasıl oy kullanacakları düzenleniyor. Ayrıca seçim bölgelerinde görev yapan milletvekilleri ile milletvekili adaylarının da seçim günü bulundukları yerde oy kullanabilmelerine olanak tanınıyor.

    Seçim günü görevlendirilen bina sorumlusu, kolluk güçleri, ulaşım görevlileri gibi kişilere oy kullanmaları için verilen belge 142 No’lu belge olarak adlandırılıyor. Seçmen listesinde adı olmadığı halde görevli kişiler, 142 No’lu belgeyi sandık kuruluna teslim etmek şartıyla oylarını kullanabiliyorlar. Bu belgenin sandık kuruluna teslim edilmesi şart.

    İKİNCİ TURDA GELEN SEÇMEN

    Bir diğer kritik hususla ilgili de gerekli düzenleme yapıldı. Yaş şartını o zaman dolduracakları için ikinci turda oy kullanacak seçmen sayısı 47 bin 523 olarak açıklanmıştı. Bu seçmen, sandık seçmen listelerinin sonuna eklendi. İkinci tur seçmenine sıra numarası verilip, seçmen bilgi kağıdı gönderildi ancak sandık seçmen listelerinde isimleri görünmüyor.

    Seçim ikinci tura kalırsa gidip oylarını kullanabilecekler.

    YSK HİÇBİR YERE UÇ VERMEDİ

    Yüksek Seçim Kurulu’nun İçişleri Bakanlığı GAMER’in talebine olumsuz yanıt verdiğini gerekçeli kararıyla birlikte yazmıştık. YSK, dijital alt yapı önlemlerini de en üst seviyeye çıkardı. Bu amaçla;

    YSK ana bina internet bağlantısı seçim süresince geçerli olmak üzere, önlem olarak Turkcell ağından Superonline ağına geçirildi.

    SEÇSİS’e bağlı Sandık Sonuçları Paylaşım Sistemi (SSPS) ekranları YSK’nın yetkilendirilmiş bilgisayarlarına yüklendi. Bu bilgisayarlar önlem olarak dışarıdan her türlü ağ bağlantısına kapatıldı.

    YSK, seçim süreci boyunca yasalarla kendisine verilen yetki doğrultusunda; veri akışı için16 kurumdan uç almaya devam edecek ancak hiçbir yere ve hiçbir kuruma verilen uç yok.

    Bu, çok önemli bir detay…

    Adalet sisteminden UYAP ağı üzerinden alınacak veriler, 3 dakikalık bir aktarım süresinden sonra SEÇSİS’e aktarılarak, siyasi partilerle eş zamanlı olarak SSPS ekranlarından paylaşılacak. Siyasi partilere aktarım sürecinde salise farkı dahi yok. Verilen her partiye eş zamanlı ulaştırılacak.

    Cezaevi listelerinin ise bugün kesinleşmesini bekliyoruz.

    Sizlere YSK’nın veri hassasiyeti, eşitlik ve sandık güvenliği konusunda yaptığı titiz çalışmaları aktardım.

    Son değerlendirmem;

    Bu güzel cumhuriyetimizin kurumları işini yapmaya gayret ediyor…

    Seçimleri bir varlık-yokluk mücadelesinden çok nöbet değişimi olarak görmek gerekir.

    Demokrasinin güzel tarafı da budur.

    Siyasi partiler ve adaylar açısından söylüyorum; toplumu iyi dinler ve iyi anlarsa, herkes bir gün iktidar olabilir.

    İktidar dediğiniz şey, sınırlı ve süreli olarak devleti yönetme yetkisinin bir partiye veya bir adaya verilmesidir.

    İktidar emanettir. İktidarın gerçek sahibi millettir.

    Her seçim olduğu gibi bu seçim de sadece sınırlı-süreli iktidarı belirleyecek bir süreçtir.

    Seçimin ülkemize ve milletimize hayırlı sonuçlar getirmesi dileğiyle,

    Esen kalın…

    Diğer Yazılar