Son Dakika

Son Başbakan’la 5 gün izlenimleri

05.11.2018 - 14:49 | Güncelleme:

 

Biliyorsunuz, geçen hafta son başbakan ve şimdinin TBMM Başkanı Binali Yıldırım ile 5 günlük bir seyahat yaptık.

Önce G20 parlamento başkanları toplantısı için Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e gittik.

Oradan da Yıldırım’ın Senegal Cumhurbaşkanı ve Senegal Meclis Başkanı ile ayrı ayrı yapacağı görüşmeler için Senegal’e geçtik.

Aşağıda okuyacağınız satırlar, bu geziyle ilgili izlenimlerimdir.

Seyahatte sadece TBMM Başkanı Binali Yıldırım değil, TBMM Başkanlık Divanı üyesi tüm partilerden milletvekilleri ile beraberdik.

AK Parti’den, CHP’den, MHP’den, İYİ Parti’den ve HDP’den milletvekilleri ile.

SEVİLEN BİR TBMM BAŞKANI

- Öncelikle şunu belirteyim: Binali Yıldırım tüm partilerde olumlu intiba bırakmış iyi bir TBMM Başkanı. Bunu söyleyince “Yalakalık yapıyorsun" diyenler olacaktır. Alakası yok. Şöyle bir örnek vereyim: Buenos Aires’te Büyükelçilik rezidansında Yıldırım ve milletvekilleri ile sohbet ediyorduk. Bu sohbet sırasında Binali Bey’e yerel seçimler ve HDP ile ilgili bir soru sordum. Binali Bey, kırıp dökmeden, kimseyi kırmayacak ve Anayasal Hukuk Devleti kavramının zedelenmesini önleyecek türde bir yanıt verdi. Bu sırada TBMM Başkanvekili ve HDP Mardin Milletvekili Prof. Mithat Sancar lafa girdi ve “Fatih Bey, bu konuyu kapatalım” dedi.

Daha sonra rezidansın bahçesinde Mithat Bey ile sohbet ederken, “Yanlış anlamayın. Konuyu kapatmak istememin nedeni Binali Bey’e olan saygımız ve muhabbetimiz. Kendisi gerçekten son derece pozitif, konulara çok yapıcı yaklaşan bir Meclis Başkanı. Kendisine çok saygı duyuyoruz. Bu yüzden bu tartışmayla Binali Bey’i sıkıntıya sokmak istemedik” dedi. Tüm milletvekilleri ile sıcak bir ilişkisi olduğunu tüm seyahat boyunca gözlemledim. Tam bir tarafsız, tüm partilere eşit mesafede durmaya çalışan ama AK Partili kimliğini unutmadan bunu yapmayı beceren bir Meclis Başkanı portresi gördüm.

HİPERAKTİF

- TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın hiperaktivite durumu var. Bir an bile yerinde duramıyor. Boş lafa, lafı uzatmaya tahammülü yok. Anında sıkılıyor. Sürekli yeni bir şey görme, yeni bir şey öğrenme heyecanı içinde. Gezmesi gereken bir yer varsa inanılmaz bir hızla, tabir yerindeyse koştura koştura geziyor. İlgisini çeken yeni bir şey görürse onunla ilgileniyor, bilgi alıyor ama sıradan olana bakmıyor bile. Birçok yeni tesisi, spor tesislerini, çarşı pazarı gezdik. Yetişmek mümkün değil.

- Seyahat programında 4 gün Arjantin’de kalmamız gerekiyordu. Ancak ikinci günün akşamı “Buradaki işimizi bitirdik. Bundan sonrası lüzumsuz, vakit kaybı. Hadi gidip Senegal’de de işlerimiz var, onlara bakalım” dedi. Haydi yallah apar topar Senegal’e geçtik. Şöyle söyleyeyim, 5 günlük seyahatin 2 günü otelde kalabildik. Gerisini uçakta geçirdik.

- Arjantin’de daha önce sözünü ettiğim bir konuşması vardı. Daha sonra da yine bahsettiğim kadınların iş yaşamındaki yeri ve fırsat eşitliği ile ilgili bir panele katıldı. Konuşmasını Türkçe yaptı ancak soru cevap kısmında kendisine yöneltilen sorulara İngilizce yanıt verdi. İngiliz aksanı ile konuşmuyor elbette ama oldukça iyi bir İngilizce ile her soruyu yanıtlıyor. İngilizce espriler yaptı. Paneldeki katılımcılar ile İngilizce sohbetler etti.

HEM KIZIYOR HEM YUFKA YÜREKLİ

- Senegal’de Türk yatırımcılar muazzam işler yapmış. Ki bunları yarın daha detaylı anlatacağım. Havalimanı, kongre merkezleri, spor salonları, oteller, kamu binaları. Tüm bunları büyük bir hız ve heyecanla gezdi. Resmi görüşmelere bu gezilerden sonra gitti. Senegal Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede yine bir Türk yatırımcı tarafından yapılmakta olan bir hal kompleksi gündeme gelmiş ve Senegal Devlet Başkanı bu projenin yavaş ilerlemesinden şikayet etmiş. Daha sonra bu projeyi yürüten firmanın sahibi şantiyeye davet etti. Ancak Binali Bey çok kızgındı. “Burada yaptığımız her iş bizim sicilimize yazılıyor. Bütün Afrika Senegal’i örnek alıyor ve burada iyi işler yaparken tüm Afrika’ya buradan gideceğiz. Sizin bu gecikmeniz hiç iyi olmadı. Sizin şantiyeye gelmem” dedi. Ancak gece geç saatte uçağa giderken dayanamadı, daha doğrusu yatırımcıya “kıyamadı”. Yolumuzu değiştirip şantiyeye gidip gezdi. Türk ve Senegalli işçilerle sohbet etti. Belli ki, kızsa bile yufka yürekli yanı ağır bastı.

- Binali Yıldırım’a “TBMM Başkanlığı'na yeni bir yaklaşım getirdiniz galiba. Burada da koşturuyorsunuz“ dedim. “Hangi işi yaparsak yapalım hakkını vermemiz lazım. Boş oturamam. Yeni sistemde Meclis Başkanlığı çok önemli. Bunun hakkını vermeliyiz. Yeni bir yönetim sistemi var Türkiye’nin. TBMM Başkanı’nın buradaki fonksiyonunun ne olacağı ile ilgili yeni bir içtihat geliştirmek lazım. Onu yapmak istiyorum” dedi.

İSTEMEDEN EVET DİYEBİLİR

- Son Başbakan Binali Yıldırım ile ilgili hiç kuşkusuz en çok merak edilen mesele bir büyükşehir belediye başkanlığına aday olup olmayacağı. Bu konuyu ilk gündeme getiren ve bu köşede yazan bendim. O sırada Başbakan olan Binali Bey, benim bu yazıma oldukça kızmıştı ve esprili bir şekilde “Niye bana bir iş bulmaya çalışıyorsunuz. Benim iyi kötü bir işim var” diyerek herkesi tebessüm ettirmişti. Ancak bu mesele hâlâ gündemde ve özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı çokça geçiyor. Binali Yıldırım’ın ekibi bu konu ile ilgili olarak “Belediye başkan adaylığını konuşmak istemiyor” diye uyardı ama sormadan olmazdı. Bu soruya her zaman verdiği gibi, kaçamak bir yanıt verdi. Fatih Çekirge’nin de yazdığı gibi, “Memlekete hizmetten kaçamayız” türü bir yanıt. Benim anladığım ise şudur: Binali Yıldırım TBMM Başkanı olmaktan son derece memnun. Başka bir göreve talip değil. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda ısrarcı olursa "İstemem" diyebilir fakat ısrarcı olmaz ve sonunda kabul eder. Tabii bu benim değerlendirmem. Hissiyatım AK Parti’nin özellikle İstanbul için CHP’yi beklediği. CHP’nin aday profiline göre bir aday belirleyecekler.

***

Referans

Geçen hafta İranlı uyuşturucu kaçakçısı Zindaşti’nin çıkarıldığı mahkemede hakim tarafından “Tartışmalı bir biçimde” salıverilmesini ve bununla ilgili bir eski milletvekilinin dahlini yazdım.

Beklediğim üzere Türk basını konu ile pek ilgilenmedi.

Şaşırtıcı değil.

Birkaç “karanlık” kişi ise kuyruklarına basılmış gibi zıpladılar.

Meselede adı geçen Burhan Kuzu ise bir açıklama yolladı ve kendisine yönelik iddiaların “Bir FETÖ komplosu” olduğunu öne sürdü.

Ben de cevap hakkına olan saygım nedeniyle bunu da yayınladım.

Bu konu ile ilgili epey bir belge ve bilgiye sahibim.

Ancak sürmekte olan bir soruşturma olması nedeniyle, yasal nedenlerle bunları şimdilik sizlerle paylaşmamın önünde hukuki engeller var.

Ancak meselenin peşini bıraktığımı veya bırakacağımı düşünmesin kimse.

Bu konuda son olarak şunu söyleyip, soruşturma tamamlanıncaya kadar bekleyeceğim.

Sorum şudur: “İranlı uyuşturucu kaçakçısı Zindaşti bir süre önce Türk vatandaşlığına girmek için başvuruda bulundu. Bu başvuruda referans olan kişiler kimlerdir? Hangi siyasetçi Zindaşti’nin Türk vatandaşlığı alabilmesi için referans vermiştir?”

***

NE ZAMAN ADAM OLURUZ?

Şerefsizlik gazetecilik kisvesi arkasına saklanmadığı zaman.

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 08:01
  Harika bir tespit. Son 15 yilda bir tane melek olmadigi kanitlanan bir siyasetci henuz bulunamadi.
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 13:54
  Güzel soru kim referans oldu acaba ? Peşini bırakmazsınız bilirim de aklıma geldi şimdi trafik memurumuz vardı hani görevini yaptığı için çekmediği sıkıntı kalmayan. O konuda son durum nedir Fatih abi bir aşamadan sonra kaldı öylece sanki ?
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 12:04
  Köşe yazınızı ilk cümlesini gördüm ve okumaktan vazgeçtim
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 13:47
  Nasıl bir bilgi birikimine sahip oldu
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 11:50
  Biz adam olmayız. Nokta.
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 11:27
  binali bey candır ,adamdır.
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 11:22
  Sayın Binali Yıldırım sizin anlattığınız gibi bir kişilik olabilir. Fakat bakanlığı döneminde yapılan projelerde Avrasya tüneli , 3. köprü ve körfez geçiş köprüsü gibi projelerin kamuyu zarara uğrattığı gerçeğide apaçık ortada duruyor.
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 12:24
  burnun ucunu bile goremeyen bir chp zihniyeti daha ne diyeyim gun yer gun yasar yarin gelince yarini yasar ertesi gun onun icin uzak bir hayalden ibarettir
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 15:58
  Ama o projelerin kararlarini Binali Yildirim vermiyorki. Türkiyede yapilan veya yapilmayan hersey, sad
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 11:11
  Ucaga binenler nedense kuzu gibi oluyor. Neyse, Zindasti ile durumu dengelemissiniz. Buna da sukur...
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 13:50
  Senin de başka bir uçağa bindi
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 10:27
  Peki Fatih Bey ne olacak bu meleketin hali ??
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 13:51
  Sen kendi
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 09:56
  Fatih bey,lutfen Zindastiye referans olan o kisileri yaziniz
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 09:54
  Adalet çökmüş, tekrar diriltmek imkansız gibi.
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 09:53
  Seyahat masrafları kimden Fatih Bey?
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 13:53
  Ne anlamlı soru sor
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 09:50
  sayıştay başkan yardımcısı neden görevden alındı?
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 13:55
  Sayıştaş başkan yar
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 09:39
  bianli yıldırımın vatan sevgisine hizmet aşkına ve adamlığına laf eden taş olur..kesinlik iyi niyetli çalışmayı seven bir insan..bu profildeki siyasetçilerimiz arttıkça memleket daha ileri gider diye düşünüyorum..
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 09:35
  Ne zaman adam oluruz, bugün müthiş..
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 08:34
  Zindaşti olayını ben ilk sizden duydum Fatih Bey. Keşke tüm gazeteciler sizin kadar duyarlı olup böyle rezaletlerin üzerine gitse... Tebrikler...
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 07:51
  Sonra .
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 13:56
  Ondan
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 07:46
  abi yazılarını dikkatle takip ediyorum, KKTC'DE yaşananları anlatan bir yazı kaleme alsan hem şimdiyi hem geçmişi, Türkler burada ikinci sınıf insan muamelesi görüyor
 • Misafir 05 Kasım 2018 Pazartesi 23:27
  abi artık millet dizilerle sorunu kafaların da çözüyor kimsenin umrun da değil kim kime arka çıkmış kim aracı olmuş herkes her şey kirlendi ben dahil
 • Misafir 05 Kasım 2018 Pazartesi 22:25
  zindaşti olayının peşini bırakma
 • Misafir 05 Kasım 2018 Pazartesi 18:23
  binali meclis başkanı olarak kalmalı
 • Misafir 05 Kasım 2018 Pazartesi 18:15
  fenerliyim ama seni seviyorum doğru adamsın sen
 • Misafir 05 Kasım 2018 Pazartesi 17:43
  Zindaşti meselesinde kıyamet kopması lazımdı. Ama milletimiz adalete olan inancı belli. Tepki bile vermiyor artık
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 09:14
  unutturuldu uyutturuldu her
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 09:19
  Su çamur oldu BULANDIRMA diyorsun :)
 • Misafir 05 Kasım 2018 Pazartesi 17:30
  hepsi biliniyor gonlun rahat olsun,.suyu bulandirmaya calisma,...
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 10:23
  Önce GALATASARAY yazmayı öğren sonra konuş cahil cühela
 • Misafir 05 Kasım 2018 Pazartesi 17:10
  100 senede kamu malını en çok saçıp savuran başbakan olabilir muhtemelen, orada bile kamu malını israf ediyor
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 07:38
  Kamu malını israf edenlerin sembolü aslında taşınması için ortada  1 km bile boru yokken mil
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 08:04
  eskiler olsa 4 e tamamlardi
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 15:08
  nakörlük bu
 • Misafir 05 Kasım 2018 Pazartesi 16:42
  HER NE KADAR GALATASARYLI OLSANDA ADAMSIN VESSELAM. TEŞEKKÜRLER KORKMADIĞIN İÇİN.
 • Misafir 05 Kasım 2018 Pazartesi 16:31
  ileri giderken hataları azaltmak herşeyi iyi anlamak lazım yaptığın hata geriye dönük özürle geçiştirebilirsin ama senin arkandan gelen ler senin önünü geçerler se bu onların hatasımı olur yoksa senin hatanmı boynuz kulağı geçer ama biyere takıldımı kimsenin kimsenin kulağı duymuyor kurtarmat için.
 • Misafir 05 Kasım 2018 Pazartesi 16:04
  helal fatih abi karanlık işlerin peşini bırakma adamsın
 • Misafir 05 Kasım 2018 Pazartesi 15:43
  Eline sağlık
Kalan karakter : 300