Son Dakika
21.07.2017 - 06:20 | Güncelleme:

Böyle yasak olur mu?

 

GENEL kurulda milletvekilerinin döviz, pankart gibi şeyler açması yasaklandı.

Bunu yapan milletvekillerine “kınama” cezası verilecek ve maaşlarından kesinti yapılacak.

Bu kararı alan milletvekillerinin hangi mantıkla hareket ettiğini anlamak mümkün değil.

Orası Türkiye Büyük Millet Meclisi.

Oradaki vekillerimizin, hangi görüşten olursa olsun, fikirlerini, düşüncelerini, siyasal inançlarını, tepkileri, beğenilerini veya eleştirilerini uygun gördükleri her türlü yolla ifade edebiliyor olmaları lazım.

Şiddet içermediği, şiddeti övmediği veya telkin etmediği müddetçe ister pankart açarlar, ister bildiri dağıtırlar. Bu da yasama ve kürsü dokunulmazlığının, demokratik hakların vazgeçilmez bir parçasıdır.

Bundan bir sonraki adım, milletvekillerinin konuşma haklarının kısıtlanması ve hatta tümden yasaklanması olabilir ancak.

En kör topal demokraside bile böyle bir yasak olmaz, böyle bir kural uygulanmaz.

Bu saçmalığın Anayasa Mahkemesi’nden dönmemesi imkânsızdır.

 

DIŞ POLİTİKADA TOPLUMSAL AKLISELİM

KADİR Has Üniversitesi, 26 ilde 1000 örneklem ile yaptığı Türk Dış Politikası Kamu Algıları Araştırması’nın sonuçlarını yollamış.

1. Katılanların yüzde 86.5’i, Türk dış politikası ile ilgili bilgileri televizyon kanallarından edindiklerini söylemiş. Sosyal ağlar yüzde 37.7, internet haber portalları yüzde 37.5, sosyal çevre yüzde 33.5, gazeteler ise yüzde 30.7 oranında bilgi kaynağı olarak açıklanmış.

2. Türk dış politikasının en önemli meselesi olarak katılımcıların yüzde 44.2’si terörle mücadeleyi gösterirken, onu yüzde 24.6 ile Suriye sorunu, yüzde 8.3 İsrail ile ilişkiler izlemiş; yüzde 6.5 Avrupa Birliği ile ilişkileri, yüzde 4.1 ise ABD ile ilişkileri göstermiş.

3. “Öncelikli olarak sayacaklarımdan hangisidir?” sorusuna verilen yanıtlar ise şöyle olmuş: Yüzde 39.9 “İslam ülkesidir”, yüzde 32.7 “Avrupa ülkesidir”, yüzde 23 ise “Ortadoğu ülkesidir”.

4. “Sizce Türkiye’de dış politikayı hangi kurum ya da kurumlar yapar?” diye sorulduğunda yüzde 69.2 gibi ezici bir oranla “Cumhurbaşkanı” yanıtı verilmiş. “Dışişleri Bakanlığı yapar” diyenler yüzde 37.3, “Genelkurmay Başkanlığı yapar” diyenler yüzde 24.3, “Hükümet yapar” diyenler yüzde 18.9, “Başbakan yapar” diyenler ise yüzde 15.3 olmuş.

5. “Dış politikanın yürütülmesinde hangisi aktiftir?” sorusuna ise yine “Cumhurbaşkanı” cevabı 67.2 oranıyla damgasını vurmuş. “Hükümet” yüzde 34.9, “Dışişleri Bakanı” yüzde 32.7, “Başbakan” yüzde 17.3, “Cumhurbaşkanı Danışmanları” ise yüzde 10.2 oranında ifade edilmiş.

6. “Daha güçlü bir dış politika için hangisine ya da hangilerine ağırlık verilmeli?” sorusunun yanıtları ise ilginç. “Diğer ülkelerle siyasi ilişkilerin kuvvetlendirilmesi” diyenler, yüzde 61.2 oranıyla en ağır basan grup olmuş. Yüzde 38.8, diğer ülkelere ekonomik yardımlara ağırlık vermiş. Diplomatik ve ekonomik yaptırımlar yüzde 30, ekonomik ilişkilerin kuvvetlendirilmesi ise yüzde 25’lik oranda önerilmiş.

Araştırmanın gerisini de yarın aktarırım.

Ama şurası açık ki, zaman zaman hatalı değerlendirmeler yapıyor olsa bile Türk halkı hiç de bidon kafalı falan değil.

Özellikle 6. maddede yazdığım “Daha güçlü bir dış politika için nelere ağırlık verilmeli?” sorusuna verilen yanıta dikkat ederseniz, halkın bugünkü tablodan memnun olmadığını görürsünüz.

 

AMAN HOCAM OLUR MU HİÇ?

PROF. Burhan Kuzu aradı dün.

“Bakan olamamamla ilgili onlarca yazı yazıldı ama bir tek senin yazdığına üzüldüm” dedi.

Kendisini İdris Naim Şahin’le bir tutmama üzülmüş.

“Ben bu partinin kurucusuyum, yıllardır her türlü hizmetini yapmış adamıyım, partime bir gün laf söylememiş, söyletmemiş adamım. Beni onunla nasıl bir tutarsın?” dedi.

Vallahi de billahi de böyle bir amacım yoktu.

Burhan Hoca’nın sohbetinden her zaman keyif almışımdır.

Bazen iyi, bazen kötü esprilerini dahi keyifle izlemiş, yumuşak, eğlenceli anlatımından -katılmasam bile- hoşlanmışımdır.

Tatsız tuzsuz ve ne olduğunu asla çözemediğim İdris Naim Şahin’le Burhan Kuzu’yu bir tutmak, aklımdan bile geçmez.

 

ANTALYA’NIN BÜYÜK YANLIŞI

ANTALYA Film Festivali, kendi ayağına ateş etti.

Hem de ne etmek.

“Domdom kurşunu ile vurup bacağını kopardı” demek daha doğru olur.

Türkiye’nin en köklü, en etkili ve hatta en önemli film festivalinin yarışma bölümünü iğdiş etti.

Bundan böyle festivalde “Türk filmleri yarışması” olmayacak.

Sadece uluslararası yarışma yapılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel kusura bakmasın ama bu karar külliyen hatalı.

Çünkü Antalya Film Festivali’nin Türk sineması ödülleri, Türkiye’deki en önemli sinema ödülleriydi.

Belli etmeseler bile sinemacılarımız için de sanatçılarımız için de büyük önem taşıyordu. Antalya Büyükşehir Belediyesi muhtemelen daha önceki yıllarda meydana gelen sansür tartışmalarından, sinemacıların eleştirilerinden yıldı ve böyle bir karar aldı.

Hatta anladığım kadarıyla bu tartışmalar yüzünden festivalin başına da 2 yabancı ve önemli sinemacıyı getirdi.

Yeni festival direktörleri doğru isimler ama Türk sineması yarışmasını çıkırmak tamamen yanlış.

Her ne kadar festival filmlerinin yapımcıları ve yönetmenleri genelde muhalif isimler olsa da ve bundan iktidar kanadı rahatsızlık duysa da sinemacılarımız kılık kıyafetleri ile festivale yakışır tavırlar sergilemese de alınan karar yanlıştır.

Türkiye’nin en önemli yarışmasını ortadan aldırıp şu an için Avrupa’da pek de önemsenmeyen bir yarışma ile yola devam etmek akıldışıdır.

Antalya Film Festivali’ni Avrupa’da iyi bir yere getirme çabası elbette devam etmelidir.

Ama Türk filmlerini ödüllendirmekten vazgeçmek, bu amaca destek değil, köstek olur.

 

ARDA İLE VOLKAN’I MİLLİ TAKIM’A ÇAĞIR HEMEN

FATİH Terim, Alaçatı’da sebebiyet verdiği ya da parçası olduğu olayla ilgili konuştu.

Dinledikçe üzüldüm, dinledikçe ülke adına karamsarlığa kapıldım.

Pişmanlık yok, üzüntü yok.

“Yine olsa yine yaparım” var.

Neymiş, damadının kız kardeşine yönelik bazı olaylar olmuş.

Belli ki, iki komşu dükkân arası bir sıkıntı yaşanmış. Dükkân sahiplerinden biri kadın olduğu için Terim, “duygulara” hitap ediyor kendince.

Türkiye Futbol Direktörü, “İmparator” böyle diyorsa o zaman “töre cinayetlerine” ne diyeceğiz?

Terim’in mantığı ile töre cinayetinin mantığı arasında bir fark var mı? İkisi de yasaları değil, kendi “adabını” kabul ettirmeye çalışıyor.

Var mı böyle bir şey!

Eğer birine yönelik bir olay var ise yasa var, yargı var!

Başta da dediğim gibi anlık bir olay olur anlarım, Vallahi anlarım, billahi anlarım ama değil.

Dükkâna gideceğine, yargıya git.

Madem haklısın, haklıyken haksız konuma düşme.

Ha bir de böyle şeyler normalse Arda’dan da kaleci Volkan Demirel’den de özür dile.

Onları da hemen Milli Takım’a çağır, hatta ikisini de kaptan yap.

Aynı kafaların ikisi suçlu, biri güçlü olamaz.

NE ZAMAN ADAM OLURUZ?

Okul müfredatları çocukları geçmişe değil geleceğe hazırlamak için oluşturulduğu zaman.

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 22 Temmuz 2017 Cumartesi 07:04
  Mecliste chp gibi bir partinin olduğunu unutmayın
 • Misafir 22 Temmuz 2017 Cumartesi 05:28
  Meclis sokak değildir
 • Misafir 22 Temmuz 2017 Cumartesi 02:57
  Okul müfredatı aynen katılıyorum cocukları hayata atılmasıni saglayacagına sacma sapan bir yarıs secme olayına dondü cocukların yeni seyler ögrenip uygulayıp gezip görüp keyif almasi lazim bu yok
 • Misafir 21 Temmuz 2017 Cuma 22:12
  harika
 • Misafir 21 Temmuz 2017 Cuma 16:33
  Valla helal olsun,çekip girmezsin sandım ama harbi adammışsın
 • Misafir 21 Temmuz 2017 Cuma 16:04
  gsye yazı yok abi
 • Misafir 21 Temmuz 2017 Cuma 14:20
  Artık meclise ne gerek var?
 • Misafir 21 Temmuz 2017 Cuma 12:25
  fatih abi, boşver sen bunları, bak Galatasaray tur atlamış onu yaz sen. Saygılar abi
 • Misafir 21 Temmuz 2017 Cuma 11:27
  ben hep rte ye oy verdim ama memlekette adalet rte den oncede yoktu. oda yapamadi. benim torunumda goremez o gunleri. yasim 32. bu ulkede adalet olsa terim buna cesaret bile edemezdi. adam tv den hala posta koyuyor adalete ama gorevinin basinda. yaziklar olsun.
 • Misafir 21 Temmuz 2017 Cuma 10:27
  fatih hocam şu an Türkiyede 1.5 yıldır bebek mağazasına bebek ateş ölçeri satman yasak tüm dünyada amazon ebay vb de satılan ateş ölçeri yine türkiyede satmak yasak daha önce bimden 50 tl ye alınan tansiyon aleti şu an 150 tl iki üründegümrükte kontrolü yapılan ürünler niçin yasaklandı acaba böyle yasak olurmu
 • Misafir 21 Temmuz 2017 Cuma 10:16
  MİLLET MECLİSİ MİLLETE HİZMET VERİLDİĞİ YERDİR. KENDİ ŞOVLARINI YAPTIKLARI CEPLERİNİ DOLDURDUKLARI VE İMTİYAZ SAHİBİ OLMAYA ÇALIŞILDIĞI YER DEĞİLDİR.
 • Misafir 21 Temmuz 2017 Cuma 10:10
  türkiye'de tek bir yasa var, o da ; "ben ne dersem o olur yasası"
 • Misafir 21 Temmuz 2017 Cuma 09:21
  Tebrikler yine nefis bir yazı olmuş
 • Misafir 21 Temmuz 2017 Cuma 08:41
  anayasa mahkemesi bölumune sesli guldum anayasa mahkemesimi kaldi fatih bey
 • Misafir 21 Temmuz 2017 Cuma 08:32
  yazılarını severek takip ediyorum güzel adamsın :)
Kalan karakter : 2000