Son Dakika

2018 YAZILARI Çin büyümesi, Çin malı olmayacak

29.12.2017 - 07:06 | Güncelleme:

 

Çin Halk Cumhuriyeti, 2017 yılını da dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olarak tamamlayacak. % 6.7 milli hasıla büyümesi, % 4 işsizliği, % 1.8 cari fazlası ve % 1.7 enflasyonu ile oldukça sağlıklı bir makro çerçeveyle karşı karşıyayız. Büyümenin yan etkileri olmasa...

Çin’de yaşanan en büyük sorun, borcun sürekli artıyor olması. Kamu borcunun milli gelire oranı % 50’yi bile bulmuyor, ancak bunun yanına yerel yönetimleri ve KİT’leri eklediğimiz anda borç % 270’i aşıyor. 2008 yılında bu oran oranı % 150’ydi. Bu eğilim sürerse 5 sene içinde toplam borç yükü % 75 daha artacak. Zor taşınır olan imkânsız hale gelecek belki de.

Borç sarmalından çıkmanın iki sonucu olacak. Ekonomideki sabit yatırımlar kaleminin büyümeye katkısı düşerken özel sektör yükselecek ve yerel idareler artık daha az keyfi borçlanmalar gerçekleştirecek. Böylece daha fazla şirketin iflas ettiğini ve kimi idarelerin borcunu çeviremediğini göreceğiz. Buna halihazırda devam eden atıl ve fazla kapasitelerin elimine edilmesi eşlik edecek. Çelik üretimi gibi başat sektörlerde bunu şimdiden gözlemliyoruz.

Gelir dağılımındaki adaletsizlik, hava kirliliği gibi önemli sorunları da görmezden gelemeyiz. ABD gibi dünyanın en eşitsiz ülkelerinden birinde nüfusun % 1’i tüm servetin % 38’ini kontrol ederken, Çin’de bu rasyo % 30’a varmış durumda. 2000 yılında % 20’ydi oysaki. Pekin’de hava kirliliğinin tadını aldıklarını söyleyen yerellerin açıklamalarını da buraya iliştirelim ki diğer sorunun da boyutu belli olsun.

Çin kantitatif hedeflerden kalitatif hedeflere geçmek zorunda. Yani çok büyümenin önemi, kaliteli büyümenin önemine göre azalmalı. Marksist ideolojide, sosyalist ekonomiye tam geçiş sorunları “ana çelişkiler” olarak incelenir. İşte Başkan Şi Cinping bu sorunlardan birini artık “dengeli büyüme” olarak nitelendiriyor. Bir ifade çok şeyi değiştirebilir. Benzer bir değişikliği 1981’de Deng Şiaoping yapmış ve modern Çin tarihinin gördüğü en büyük reformlar ve liberalizasyon dönemi yaşanmıştı. Başkan partidir ve parti Çin’dir. Bu yüzden gelen açıklamayı 2018’in politika önceliği olarak okumak gerekir.

Mali politikaların doğaları gereği borç yükünü artırdıkları için daha az uygulandıkları, bunun yerine zorunlu karşılık indirimleri ile kredi piyasasının canlı tutulmaya çalışılacağı ve nötr bir para politikası görmemiz sürpriz olmayacak.

Özel sektörün, son yıllarda hızlı genişlemesine rağmen hâlâ ekonominin ancak % 51’ine tekabül ettiğini unutmamak gerekiyor. OECD ülkelerinde tüketimin milli hasıladaki payı % 70’lere yakın yer kaplıyor. Bu demektir ki, Çin hane halkının daha fazla tüketmek için yeri var. Devlet, yavaşça ekonomideki payını küçültecek.

Devletin yatırımlar kanalıyla ekonomiden yavaşça elini eteğin çekmesi 5 yıl boyunca bu tempoda sürerse özel sektörün ekonomideki payı kabaca 7-8 puan artacak. 2022 geldiğinde milli hasılanın % 60’ına sahip bir özel sektörden bahsedeceğiz. Tüm bunlar yaşanırken yavaşça ilerleyen finansal liberalizasyon da bu dönüşüme eşlik edecek. Daha fazla Çin hissesinin uluslararası endekslere dahil olduğu, yuana daha az müdahil olunan, yabancı sermayeye daha sıcak bakılacak bir dönem geliyor.

Gelecek yılın ekonomik programı birkaç hafta içinde açıklanacak. Bu tahmin ve çıkarımların sahicilerini orada görme imkânına sahip olacağız. Çin, daha kaliteli, kendi ihtiyaçlarına ve çağa uygun bir büyüme peşinde. Çin malı değil, gerçekten kaliteli bir büyüme.

*************

ASELSAN’DA ÖNEMLİ GELİŞME

Kendi alanında faaliyet gösteren birçok küresel rakibi arasında gelirler, kâr yaratma, büyüme gibi kalemlerde en üst sıralarda. Ancak 2 kusuru var. Bunlardan biri % 15 gibi düşük bir halka açıklık ve % 27 gibi düşük yabancı sahipliği. Şimdi bu kusurları aşmak için ikincil halka arz çalışmaları başladı. Şirketin gerçek değerinin bulunması, özel sektörün payının artarak başarı odaklı planlar çizilmesi gibi önemli katkıları olacak bu gelişmenin. Kısa vadede hisse fiyatı üzerinde baskı yaratsa da halka arz tamamlandığında bu arzın kıymeti ortaya çıkacak. Yalnız bir hatayı söylemek gerek. Herkesin tatilde olduğu yılın son haftasında açıklamak yerine neden kasımda ya da ocak ayında açıklanmadı? Daha makul olmaz mıydı? Daha az oynaklık olmaz mıydı?

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000