Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Önceki bayram, Kovid-19 salgınının tam ortasına denk gelmişti; teması yok etmek için eve kapanarak geçirdik…
Adaklarını kesmek için kitlelerin dışarıya en çok ihtiyaç duyduğu Kurban Bayramı için de aynı durum söz konusu olabilir mi?
Hele ki lunaparkların dahi açıldığı bir dönemde kitlelere kurbanını kesmeden evinde oturma tavsiyesi nasıl bir karşılık bulur?
Bir tarafta ağızdan, burundan, heyecanın haykırışı ile en fazla damlacık saçılan lunaparklar, ağzına kadar dolu minibüsler; diğer yanda yasaklanan Kurban Bayramı paradoksu…
Türkiye bir süredir bu çelişkili duruma tanıklık ediyor.
Canı ile geliri arasında tercih yaptığında ikincisini tercih ediyor…
Çünkü rol modelleri, üst düzey yöneticiler, hatta bazı bilim insanlarının söylemleri, kitlelere koronavirüsün etki gücünün kalmadığı algısını şırınga ediyor.
Canının tehlikede olmadığı algısına kapılınca, zaten korku ve kaygıdan bunalmanın getirdiği inkar ile gelirini önceliyor…
Hastalık kapacağını bile bile 47 kişi ile istiap haddini aşmış minibüse doluşmakta beis görmüyor…

VAKALAR İZLENECEK

Böyle bir ortamda bu ay sonunda gerçekleşecek Kurban Bayramı için de “Hayat eve sığar” der miyiz?
Soruyu Bilim Kurulu’nun serbestleşme ve yasakları belirleyen kesiminde de görev üstlenen üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay’a sordum…
“Henüz Kurban Bayramı’na yönelik bir görüşmemiz olmadı; tartıştık ama daha önce kurban kesim yerlerine ilişkin tedbirler dizisini yayınlamıştık” demekle yetindi.
Bilim Kurulu’nun diğer üyeleri ile de sohbet olanağı buldum.
Onlar da Kurban Bayramı’na yönelik bir kararın henüz alınmadığını belirttiler.
Ancak üzerinde tartışmalar da olmuş, buna ilişkin bazı öneriler sıralanmış, henüz 3 haftaya yakın zaman olduğuna dikkat çekilip vaka sayısındaki durumu izlemek gerektiği noktasında uzlaşılmış.
Bununla birlikte kimse de bu kez de eve kapanalım noktasında olmamış…

EVE KAPANMAYACAĞIZ

Görünen o ki yukarıda da saydığım nedenlerden dolayı Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi bu kez eve kapanmayacağız.
Yani bu bayram evde değiliz…
Bilim Kurulu’nda da dile getirilen tavsiyeler kapsamında bakıldığında bunu iki anlamda değerlendirmek gerekir.
Birincisi bu bayram eve kapanmayacağız, ancak konu komşunun bayram ziyaretine kapalı olarak da “Evde değiliz” denilerek bayram misafirinin gelmesi önlenecek.
Bunun için öncelikle bayrama bir hafta kala vaka sayısının binin altına inip inmediğinin görülmesi hedefleniyor.
Ayrıca bazı illerdeki vaka sayısının nasıl geliştiğinin de görülmesi isteniyor.

İL BAZINDA ÖNLEMLER

Eğer bir ilde vaka sayısında ciddi bir artış varsa o ilde daha önce de yapıldığı gibi kente giriş çıkışın yasaklanması, kendi içinde kalması gibi öneriler de gelmiş.
Örneğin, Bakan Koca’nın da dün vurguladığı gibi vaka sayısının pik noktaya ulaşmaya başladığı Gaziantep’te salgın yükselişine devam ediyorsa, kente giriş çıkışa kapatılması gibi bir yöne gidilebileceğinin altı çizilmiş…
Buna İl Pandemi kurullarının karar vermesi gerektiğinin üzerinde durulmuş.
Dikkat çeken önerinin gelmiş olmasına karşın, Bilim Kurulu üyeleri dahil kimse net olarak illerdeki vaka sayısını bilmiyor; düzenli ulaşma olanağına da sahip değil.

EL ÖPMEDEN, SAĞLIKLI KAL

Ele alınan bir diğer tavsiye halka el öpmeden uzak durması, büyüklerinin sağlıklarının öncelenmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunulması hedeflenmiş.
Arife günü mezarlıklara giriş çıkış ve kurban yerlerinin denetimine özen gösterecek düzenlemelere gidilmesi görüşü dile getirilmiş.
Önerilen, kurban kesimlerinin adet olduğu üzere bayramın ilk günü yerine, 4 gününe yayılması yönünde…
Kurban kesim yerlerindeki yoğunluğun da buna göre düzenlenmesi kararına varılmış.
Bayrama dönük beklenti dün Bakan Koca’nın da dile getirdiği gibi sokağa çıkma yasağı şeklinde olmayacak.
Eve kapatmak yerine, bu bayram evde yokuz denilerek bayramlaşmanın yine sanal ortam üzerinden gerçekleşmesi hedeflenecek...
Tabii kabineden çok daha farklı bir talep gelip, Bilim Kurulu’ndan buna uygun tedbirler paketi hazırlanması istenmezse…

Genel Kurul’da oylama biter bitmez maskesini daha da sıkı halde kapatarak kendisini bahçe bölümüne atıyor.
Salgın riski altındaki TBMM’de istisnasız bütün milletvekillerinin tavrı bu yönde…
Nitekim eski Tarım Bakanı Mehdi Eker de dün bu milletvekillerinin arasındaydı.
İçerideki oylama biter bitmez dışarı çıktığını belirtip, kulisin kapalı ortamı yerine bahçede kurulu açık çay ocakları bölümünde oturmayı tercih ettiğini belirtti.
Tepkisi de zaten salgının yaygın olduğu ortamda Genel Kurul salonunda kanun maddesi yerine, usul üzerinde 3,5 saat süren görüşmelerin yapılacak olması.
Bu iktidar kulisinde böyle de muhalefet farklı zannedilmesin, onlar da aynı şekilde oylama sonrası bahçe kulisine kendilerini atıyor.
En büyük risk altında kalanlar ise oturum süresince Genel Kurul salonundan çıkamayan grup başkanvekilleri…
Ancak çoklu baro sistemini getiren Avukatlık Yasası’nın dün Hukuk Muhakemesi Kanunu’ndaki düzenleme yarıda bırakılıp, Genel Kurul’a getirilmesi ile hafta sonuna kadar kesintisiz çalışma kararı alan Meclis’in yoğunluğu ister istemez artacak.
Çünkü AK Parti cumartesi akşamına kadar 28 maddelik düzenlemeyi çıkarıp, çoklu baro sistemine geçilmesini istiyor.

SOSYAL MEDYA GELECEK

Bunu başarması halinde hemen ardından sosyal medya düzenlemesini TBMM’ye getirmekte de kararlı.
Nitekim buna ilişkin muhalefet ile ilk teması da gerçekleştirmiş; gerekirse görüşülmesi ötelenen Hukuk Muhakemesi Kanunu’na (HMK) madde ihdası şeklinde yapabileceklerini de bildirmiş…
AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise dün sohbet ederken, sosyal medya düzenlemesinin, HMK’ya madde ihdası yerine, tek başına getirileceğini bildirdi.
Düzenlemeden muhalefet milletvekillerinin de memnun kalacağı konusunda emindi.
Hedeflerinin hafta başından itibaren hobi bahçelerini de düzenleyen 34 maddelik Tarım, 16 maddelik Milli Savunma, çok fazla madde içermeyen Sosyal Medya ve ötelenen 20 maddelik Hukuk Muhakemesi Yasası’ndaki düzenlemeleri çıkarıp en geç 15 Temmuz Çarşamba günü yaz tatiline girmek olduğunu da bildirdi.

TOPLU SÖZLEŞME HAKKI

Buna bir de erken yaşta evliliğe verilen cezalarda düzenleme ve ekonomik paketin eklenmesi gerekir…
Çünkü işyerinde %1’in altına inmiş sendikaların toplu sözleşme yapma hakkını ortadan kaldıran hükmü öteleyen düzenleme her yıl TBMM’nin önüne kesinlikle geliyor.
Muhalefet de bunu öngörerek hükümeti “Yüzde bir şartını kaldıran düzenlemeyi bu yıl da getirin, yoksa binlerce işçi toplu sözleşme hakkını kaybedecek” diye iktidarı sıkıştırıyor…

KANUN YAPMA HIZI

Özetle TBMM eğer bütün bunları 15 Temmuz’u anma gününe denk gelen Çarşamba’ya kadar çıkarırsa tarihinde en hızlı kanun çıkaran dönemi olarak geçecek.
Neredeyse günde bir kanun çıkarmış olacak…
Hele ki çoklu baro ve erken yaşta evliliğe ceza düzenlemesi gibi üzerinde en çok tartışılan, muhalefetin direnç gösterdiği iki kanun da varken…
Meclis salgın içinde pandemik siyasetin yeni normuna, hem de kanun yapmanın yeni normaline tanıklık ediyor…

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
0:00 / 0:00