Son Dakika

Bir serbest piyasa iktisatçısı olarak Berat Albayrak

11.07.2018 - 09:33 | Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na Berat Albayrak’ın gelmesinden sonra özellikle Batı medyasında ve genel olarak da dış piyasalarda son derece yanlış bir algı pompalanmaya başlandı. Sanki Albayrak piyasa ekonomisi ile sermayedarların düşmanı olan devletçi ve planlamacı bir iktisadi anlayışa sahip gibi bir imaj çiziliyor. Halbuki bu, tamamen yanlış…

Berat Albayrak’ın fikirlerini iyi bilen bir gazeteci olarak şunu söyleyeyim: Bilakis söylenenlerin tam aksine Albayrak tam anlamıyla bir serbest piyasa iktisatçısıdır. Bürokratik devletçilik ve kumandacılığın ekonomik hayata ne kadar zararlı olduğunu yazılarında vurgulamış biridir. Albayrak’ın milletvekili olmadan önce Sabah Gazetesi'nde köşesi vardı. Orada piyasa ve iş dünyası dostu bir iktisadi felsefeye sahip olduğunu örnekleriyle anlatırdı. Zaten kendisi de o dünyanın içinden geliyor. Senelerce bir büyük holdingin CEO’luğunu yaptı. Enerji Bakanlığı sırasında en büyük gayreti enerji piyasasının liberalleştirilmesi yönündeydi. Her zaman enerji üretiminin ağırlıklı olarak özel sektör tarafından yapılması gerektiğini savundu. Albayrak’ı  bir Zekeriya Temizel ya da Mümtaz Soysal kafasındaymış gibi gösterme çabaları Türkiye’ye zarar vermekten başka işe yaramaz...

Peki böyle yanlış bir imaj oluşturma gayretlerinin sebebi ne? Bence bunun iki nedeni var: Birincisi Albayrak’ın, Tayyip Erdoğan’ın damadı oluşu. Bu, iktisadi çevrelerde kendisine yönelik bir antipati oluşturuyor. Maalesef bu, ekonomik akıl ile değil siyasi duygularla olaya bakılmasının bir sonucu. Tamamen irrasyonel. Piyasa oyuncuları belli siyasi aktörleri çok benimsemişler ve onların dışında kimse bu makamlara gelsin istemiyorlar. O yüzden Albayrak’ı sanki piyasa ekonomisi karşıtı gibi gösteriyorlar. AK Parti çevresinde iktisatçı kılıfıyla gezen ve sermayeye düşmanlık yapan kimi fanatik isimlerle onu aynı kafadaymış gibi gösteriyorlar. Halbuki Albayrak bu kafadan şikâyet eden ve AK Parti çevresinde böyle insanların olmaması gerektiğini düşünen bir isim.

İkinci sebep ise maalesef hükümete yakın medyanın marjinal kısmında yer alan ve Berat Bey’i de tanımayan kimi yazarların  sırf yağcılık olsun diye Albayrak’ı  saçma ve ekonomik akla aykırı argümanlarla savunmaları. Bu da karalama çabalarına hizmet ediyor.

Ben bu yanlış algıları bir kenara bırakıp önümüzdeki dönemde ekonomik yol haritasını anlamak için dünkü devir teslim töreninde Albayrak’ın kurduğu şu üç cümleye odaklanmak gerektiğini düşünüyorum:

- Bütçe ve mali disiplin aynı şekilde değil daha da iyi şekilde devam edecek.

- Enflasyonu tek haneye indireceğiz.

- Piyasa ekonomisi kuralları içinde küresel sistemle daha entegre bir ilişki içine gireceğimiz süreci yaşayacağız. Ayakları yere basan bir Türkiye ekonomisi ortaya çıkacak.

Bu cümleler son derece rahatlatıcı ve piyasalara güven verici cümleler…

KÜLLİYE'DEN NOTLAR

9 Temmuz Pazartesi günü Külliye’de tarihin önemli bir dönüm noktasına şahitlik edenlerden biri de bendim. Ciner Medya Grup Başkanı Kenan Tekdağ, Habertürk Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Tepeli, Ciner Holding Ankara Temsilcisi Alican Türkoğlu ve Habertürk Tv Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir ile birlikte Beştepe’ye adım attığımızda tören henüz başlamamıştı. Havada mağrur bir heyecan vardı.

Ve biz o gün Yeni Türkiye’nin resmen kurulmasına tanık olduk. Parlamenter sistem tarihe karıştı, ilk Başkan Erdoğan’ın göreve başlama töreni yeni bir devlet geleneğinin de habercisiydi aynı zamanda.

Dün size Beştepe’den izlenimlerimi dakika dakika aktardım. Bugün de kalan notlarımı paylaşayım…

Hava çok sıcaktı. 6000 kadar davetli vardı ve herkes için yetecek beyaz sandalyeler hazırlanmıştı. Medya patronları, üst düzey yöneticileri ve biz gazeteciler en öndeki hükümet mensupları, eski başbakanlar ve özel davetlilerin bulunduğu bölümün hemen arkasına oturduk.

 

İkram olarak Abı Hayat (yaşam suyu) denen soğuk içecekler dolaştırılıyordu. Adaçayı, tarçın çubuğu, şeker, limon…  Bir de davetliler için sandviç, akide şekeri, muz, meyve suyu gibi ikramların olduğu kumanyalar hazırlamışlar.

Başkan Erdoğan ve eşi Emine Hanım saat: 18.30 civarında Külliye’ye girdiler. Meclisten itibaren araba ile gelişleri adım adım barkovizyonla tören alanına yansıtıldı. Bir yandan da Türk ve Batı müziğinin en güzel klasikleri icra ediliyordu.

Doğu ve Batı’yı kucaklayan, devlet sistemini değiştirmiş, Türkiye’yi ciddi anlamda büyütmüş, imparatorluk ruhunu canlandırma iddiasında olan bir lider… Bir kurucu lider… Ben Tayyip Erdoğan’ın pazartesi günkü havasında ve törene yansıyan ruhta bunun amaçlandığını gördüm. İktidarının doruğunda, önündeki bütün engelleri aşmış, nüfuz alanını genişletmiş ve 2023 hedefine işaret eden bir devlet başkanı.

9 Temmuz 2018, Yeni Türkiye’nin miladı. Beğenilsin, beğenilmesin, istenilsin, istenilmesin Türkiye yepyeni bir sayfa açtı. Bu sayfayı doğru düzgün doldurmak için iktidara büyük iş düşüyor…

YENİ KABİNENİN ŞİFRELERİ

Onlarca liste, yüzlerce spekülasyonun ardından nihayet kabine açıklandı. Sıcağı sıcağına yorumlarım şunlar:

- Kendi sektörlerinde emek vermiş, öne çıkan iş dünyasından isimler ve bürokratları kamuoyu ilk kez tanıyacak. Teorisini değil, pratiğini bilenler bakanlıkta ne yapacak, hep birlikte göreceğiz…

- 1 başkan yardımcısı olması benim için sürpriz, en az 2-3 bekliyordum. Bakanlıkların sayısını 26’dan 16’ya indiren Erdoğan, yardımcı sayısını da bu mantıkla 1’de tutmuş, ancak istediği zaman bu sayı artabilir.

- Fuat Oktay kamuoyunda olmasa da bürokraside iyi bilinen ve hep övgüyle bahsedilen bir isim. Pazar günkü yayında Muharrem Sarıkaya’nın da hatırlattığı gibi e-devlete geçişte başarının büyük kısmı ona ait. Çalışkan ve üretken.

- Genelkurmay Başkanı’nın Savunma Bakanı olması ve bunun bir terfi kabul edilmesi Türkiye’de sivilleşme adına bir zafer. Siyasetin bekçisi konumundaki TSK’nın tarihe geçtiğinin kanıtıdır bu. Aynı gün MGK’nın kaldırılması da askeri vesayetin tamamen sona erdiğinin açık seçik ilanı. Bundan böyle askeri terfilere tamamen sivil otorite karar verecek, terfi süresi beklenmeyecek.

- Eğitim Bakanı’nın Ziya Selçuk gibi değerli bir isim olması da çok olumlu. Selçuk ismini ilk kez pazar akşamı yayında Sevilay (Yılman) zikretti. Eğitim en sıkıntılı alanların başında geliyor. Şayet uluslararası eğitim sistemlerini çok iyi bilen ve gelişmeleri takip eden Selçuk özgür bırakılırsa bu alanda nihayet tutarlı ve doğru politikalar yeşerecektir.

- En çok tartışılan ekonomi başlığına gelince: Berat Albayrak’la ilgili yorumumu yukarıda uzun uzun yazdım. Yurt dışından bana gelen çok sayıda mesaj ve e-maile bakınca görüyorum ki piyasalar Mehmet Şimşek beklentisine tepki veriyor ve bu nedenle dolar yükseliyor. Ben kısa süre içinde dünyayı çok iyi takip eden ve piyasa dostu bir iktisatçı olan Albayrak’ın dış piyasaları rahatlatacağını düşünüyorum. Bunun için Merkez Bankası’nın bağımsız olduğu, piyasa kurallarının sonuna kadar işlediği bir Türkiye olduğu imajı kuvvetlendirilmeli.

- Bu kabine gençliğiyle öne çıkıyor. Çoğu 70’li yıllarda doğan isimler. Geçen dönem son derece başarılı bir Adalet Bakanlığı yapan Abdulhamit Gül 41 yaşında. Yıllardır Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanlarından biri olan yeni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise 42. Berat Albayrak 40, aile bakanı seçilen Zehra Zümrüt Selçuk 39, Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu  ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 41, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise 45.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 12 Temmuz 2018 Perşembe 15:02
  Borcam para ederse yırttık
 • Misafir 12 Temmuz 2018 Perşembe 12:28
  onlarca kişi ölmüş tern faciası olmuş gelişmiş ülkelerde yaslar ilan edilir programlar ertelenir bizde kader ecel der geçeriz
 • Misafir 12 Temmuz 2018 Perşembe 12:18
  valla pes yazıyı sana faks cektiler sende yayinladin galiba ekonomi bilgin süper milletçe farkındayız tebrikler
 • Misafir 11 Temmuz 2018 Çarşamba 16:54
  Keşke devletçi, planlamacı, standart 5 yıllık kalkınma planları ortaya koyan, yani aşırı skolastik öngörülebilen bir iktisatçı olsa.. ya da olabilse. Piyasa için öngörülebilir olmak ve uzun vadeli çözüm yollarını planlayıp uygulayabilecek ekonomi yönetimi önemli.
 • Misafir 11 Temmuz 2018 Çarşamba 16:54
  gene işbaşındasın ama ekonomi seni ciddiye almıyor. görüyorsundur sende.
 • Misafir 11 Temmuz 2018 Çarşamba 16:40
  Ekonomi daha da kotuye gidecek
 • Misafir 11 Temmuz 2018 Çarşamba 15:47
  Anlamadığınız bir konuda talimatla yazdığınız bu yazı konuya yakın olmadığınızı gösteriyor . Olmamış . Olamazdı zaten.
 • Misafir 11 Temmuz 2018 Çarşamba 13:41
  Parlamenter sisteme dönüş olmalı.
 • Misafir 11 Temmuz 2018 Çarşamba 13:28
  bir insan neden damadını hazinenin başına getirir anlamıyorum.
 • Misafir 11 Temmuz 2018 Çarşamba 11:53
  aynen öyle
 • Misafir 11 Temmuz 2018 Çarşamba 11:25
  Yanlış seçim
 • Misafir 11 Temmuz 2018 Çarşamba 11:24
  Bütçe ve mali disiplin aynı şekilde değil daha da iyi şekilde devam edecek. - Enflasyonu tek haneye indireceğiz. - Piyasa ekonomisi kuralları içinde küresel sistemle daha entegre bir ilişki içine gireceğimiz süreci yaşayacağız. Ayakları yere basan bir Türkiye ekonomisi ortaya çıkacak. Ne kadar da harika tam bir ekonomist cümleleri öyle rahatlatıcı cümleler ki bu dönem ekonomimiz kesinlikle tavan yapcak enflasyon kesin tek hanelere inecek çünkü öyle mükemmel iktisadi 3 cümle kurmuş ki piyasalar aman tanrım ne harika bir iktisatçı dediler.
Kalan karakter : 300