Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Perşembe akşamı Ümit Özdağ’ın İYİ Parti’den istifası ve çok sert suçlamalarını Habertürk TV’de Kübra Par’ın programında konuşurken telefonuma MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’dan bir mesaj geldi.

"Ne İP ne de ondan koparak parti kurmaya çalışan Ümit Özdağ Türk milliyetçiliği adına söz söyleyemez, rol çalamaz. Millet bu hakkı MHP’ye bahşetmiştir" diye yazmıştı Semih Bey.

Ben de ertesi gün Yalçın’ı aradım ve Özdağ’ın istifası hakkındaki düşüncelerini sordum. Nitekim Özdağ ile ilgili MHP’ye geçeceğinden, Cumhur İttifakı ile dirsek teması olduğuna kadar birçok iddia dillendirildi, yeni bir parti kuracağı netleşmesine rağmen fısıltı gazetesi çalışmaya devam etti.

ALPARSLAN TÜRKEŞ’İN DEVLET BAHÇELİ’YE ANLATTIĞI ANI

"Nagehan Hanım o mesajı size yazdım çünkü Perşembe akşamı Özdağ, Türk milliyetçiliğine yön verdiğini iddia ediyordu ekranlarda. Bu beni çok rahatsız etti. Türk milliyetçiliği bir partinin ya da kişinin malı değildir, tekelinde hiç değildir. Ancak biz MHP olarak siyaseten Türk milliyetçiliğini temsil ettiğimize inanıyoruz."

Ben, "Ümit Bey’in çizgisi Türk milliyetçiliğine uygun değil midir sizce?" diye sorunca;

"Bunlar, -kendisi ve babasını kast ediyorum- milliyetçi falan değildir, istihbaratçı bunlar. Bakın sizinle merhum Başbuğ’un  anlattığı bir anıyı paylaşayım…

Merhum Türkeş arabasını kendi kullanırdı, çok severdi araba kullanmayı. Tarih 11 Mart 1971. 12 Mart muhtırasından bir gün evvel. Karanlık, belirsiz günler...

O dönem Almanya’dan bir Nova marka araba getirmişti Başbuğ.

Yanında eşi Muzaffer Hanım ile bir yerden bir yere gidiyorlar. Radyo açık. Haberler başlıyor ve Başbuğ haberlerde Muzaffer Özdağ ve Rıfat Baykal’ın istifa ettiğini duyuyor.

Düşünün, böylesine zor bir dönem, en yakınındaki isim diye bildiği, arkasından, hiç haber bile vermeden çekip gidiyor.

Bunların karakteri böyle Nagehan Hanım. Bakın kendisi de aynı şeyi yaptı. Partimizde genel başkan yardımcılığı yaparken istifa etti, gitti."

"Sizce Özdağ’ın kopuşu MHP’yi nasıl etkiler? Ya da etkiler mi?" diye sorunca;

"Bizim içimizden 3 parti çıktı , BBP çıktı, Tuğrul Türkeş'in ATP'si çıktı, İYİ Parti çıktı, bakın dimdik ayaktayız. Güçlüyüz. Millet, Türk milliyetçiliğinin siyasi temsilcisi olarak bizi görüyor, bu onuru bize bahsetmiş. Bu arada sanmayın böyle konuşunca Özdağ’a siyasi bir pozisyon ya da ömür biçiyorum. Yok olup gidecek çıkışlar bunlar."

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’dan sonra Özdağ’ın suçlamalarının hedefi olan İYİ Parti’nin reaksiyonunu anlamak için partinin en önemli isimlerinden, Siyasi İşler Başkanı, aynı zamanda Ümit Özdağ’ın itham ettiği isimlerden biri olan Cihan Paçacı’yı aradım.

Cihan Bey’e İYİ Parti olarak neden bu kadar sert suçlamalara yumuşak tepki verdiklerini ve Özdağ’ın sözleri hakkında ne düşündüğünü sordum.

"Nagehan Hanım, Ümit ile çok eski tanışıklığımız var. Ama ben artık onu tanıyamıyorum. Benim hakkımda da suçlamalarda bulundu.

Güya ben ve Meral Hanım Bodrum’da buluşmuşuz, Buğra Kavuncu’nun İstanbul İl Başkanı olmasını kararlaştırmışız. Meral Hanım ile parti kurulmadan Bodrum’da görüşmüştük, doğru. Bayramdı yanlış hatırlamıyorsam, ben de Bodrum’da idim, kendisini ziyarete gitmiştim ama orada hiç iddia ettiği şeylerden bahis açılmadı. Daha parti kurulmadan oturup İstanbul İl Başkanı şu olsun diye konuşulur mu? Tamamen yalan!"

"Başka bir ithamı daha vardı size yönelik Ümit Bey’in, ona ne dersiniz?" diye sorunca da;

"Evet güya o dönem Kanal D’de reklam müdürlüğü yapan kızıma iş aldırmışım... 

Halbuki bu reklam işlerini, bütçesini nasıl yapalım diye düşünürken başarılı bir reklamcı olan kızım aklıma geldi o dönem. Meral Hanım'a fikir vermesi için götürdüm, hakikaten de bize öyle bir yol çizdi, yardımcı oldu ki reklam bütçesinde ciddi tasarruf yaptık. 

Ümit tuttu bunu sanki ben kızıma rant sağlıyorum gibi anlattı. Çok yazık! Halbuki ben zamanında onu Tansu Hanım’a bir iş yapması için götürmüştüm. Detayını çok hatırlamıyorum, bir araştırma idi yanlış aklımda kalmadıysa..."

Cihan Paçacı’ya bu ve benzer ithamlara yönelik parti olarak neden yumuşak bir çizgi izlediklerini de sordum.

"Meral Hanım zaten söyleyeceğini ve bu konulardaki ilkesini söyledi. Ben elbette çok üzgün ve kırgınım ama biz parti olarak diyeceğimizi dedik. Ümit’in bir de mağduriyet yaratmasına fırsat vermek istemiyoruz."

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
0:00 / 0:00