Elbette ki barış…

Ancak bazen koşullar öyle bir noktaya gelir ki…

En kötü barış halinin savaştan daha iyi olduğuna inancınızla savaşın hep karşısında olan bir insan olarak bile eli mahkum savaşın destekçisi olmak zorunda kalırsınız.

Tıpkı bugün olduğu gibi…

Açık söyleyeyim mutlu değilim mevcut durumdan dolayı.

Endişeliyim.

Korkularım var herkes gibi...

Keşke olmasaydı... Keşke böyle bir operasyon hiç başlatılmamış olsaydı… Keşke o bombalar atılmasaydı, silahlar patlamasaydı ve böyle bir kaosu yaşamasaydık ülke olarak.

Ancak başladı ve bizlerin bundan sonra üzerine düşen tek bir şey var...

O da neredeyse herkesin herkes ile savaş halinde olduğu Suriye bataklığına gözünü karartıp giren Mehmetçik'ten yana olmak ve onların bir an önce amaçlarına ulaşıp en az hasar ile yurda dönmeleri için dua etmek.

Allah masum sivilleri korusun ve ordumuzu muzaffer eylesin…

Amin.

***

Bu algı için önlem alınmalıydı!

Takip ediyor musunuz, etmiyor musunuz bilemiyorum ama…

Fırat’ın doğusunu terör örgütlerinden temizlemek amacıyla Türkiye’nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na neredeyse tüm dünya karşı çıkıyor.

Filistin'in bile Türkiye'yi kınadığı söylendi dün. (Gerçi sonradan Filistin Dışişleri Bakanlığı bu iddiaları yalanladı. Ama "Açıklamada bulunmadık, bulunmayacağız" filan diyerek... Yani "Ne kınaması, Türkiye'nin yanındayız" demediler, diyemediler.)

Amerika’nın ve AB ülkelerinin veya Mısır, Suudi Arabistan’ın operasyona destek vermeyeceği tahmin edilen bir durumdu ama şahsen bir Filistin’den de benzer tavrı beklemiyordum.

Önceden söylenseydi böyle bir ihtimal… Samimiyetle söylüyorum güler geçerdim.

Ancak şu anda gülemiyorum çünkü Macaristan, İspanya, Katar ve KKTC hariç tüm dünya karşımızda ve bu olumsuz imaj Türkiye’yi hiç hak etmediği bir yere doğru sürüklüyor.

Sorum şu: Operasyon çok önce planlanmıştı… Uzun zamandır üzerinde çalışılıyordu… TSK ve Milli İstihbarat üzerine düşen sorumluluk gereği bölgeyi çok iyi taradı ve terörle mücadele ederken masum sivillerin zarar görmemesi için tüm tedbirleri aldı.

Peki dünyadaki algı yönetimi konusunda neden bir çalışma yapılmadı?

Hadi ABD ve AB ülkeleri ve Mısır, Suudi Arabistan gibi Türkiye’nin düşmanı olan herkese dost ülkelerde harekat ile ilgili olumlu bir algı yaratmak zordu. Hatta imkansızdı.

Ama bir Filistin?

Ve dahası Cezayir, Fas, Cibuti gibi kardeş ülke sandığımız ülkelerin de aralarında olduğu Arap Birliği?

Doğru ve gerçekçi bir algının oluşması için bunlarla neden operasyon öncesi diplomatik görüşmeler yapılmadı?

“Yapıldı” deniliyorsa eğer neden başarılı olunamadı? 

 

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!