Aile hekimlerinin ücret isyanı!

07.03.2018 - 10:36 | Güncelleme:

Aile Hekimleri Derneği Federasyonu Başkanı Akif Emre Eker, yaklaşık 23 bin aile hekimini ilgilendiren maddeleri dernek olarak incelediklerini belirtti

Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı sağlıkla ilgili torba yasa taslağında yer alan aile hekimlerine ilişkin hükümlere tepki geldi. Aile hekimleri; ücretlerde artış, çalışma koşullarında iyileştirme talep etti. Aile hekimleri, nöbet uygulamasına karşı olduklarını bir kez daha yinelediler.

ACİLLERDE 11 BRANŞA ZORUNLU NÖBET GELİYOR!

Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre; Aile Hekimleri Derneği Federasyonu Başkanı Akif Emre Eker, yaklaşık 23 bin aile hekimini ilgilendiren maddeleri dernek olarak incelediklerini belirtti. Eker, tespitlerini şöyle paylaştı:

YIPRANMA YOK: Sağlıkla ilgili torba yasa taslağında yıpranma, emeklilik ve sağlık çalışanlarına şiddete karşı konular yer almıyor.

ELEMAN DEĞİL: Hemşire, ebe gibi sağlık çalışanlarından “aile sağlığı elemanı” olarak söz edilmesinden çalışanlar rahatsız.

ÜCRETLER DÜŞTÜ: Enflasyon karşısında ücretler eriyor. Hekimlerin yükünü hafifletmek için birim sayısını artırdılar ancak hasta başı ücret alındığı için ücretler de düştü. Bu konularda net kayıplarımız var. Bu oran yüzde 30.

DOKTORLAR MAAŞLARINA YAPILAN FAZLA ZAMMI PROTESTO ETTİ!

GİDERLERİ KARŞILAMIYOR: Aile Sağlığı Merkezlerimizin giderlerini karşılamaya yönelik ödenekler yetersiz. Ödeneklerde, iyileştirme yıllık bazda yüzde 10 civarında yapılıyor, gider kalemlerini oluşturan kısımlara yüzde 15-17 arası zam oluyor. Her yıl reel olarak kayıplar yaşanıyor.

İZİNLER: Yıllık izinler Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. İzinlerin yönetmelikle değil kanunla belirlenmesi gerekiyor. Torba kanuna bununla ilgili bir madde eklenmesini bekliyoruz.

SAĞLIK RAPORLARI: İş yükümüzü ciddi olarak artıran “sağlık raporları’’ konusunda çalışma bir an önce yapılmalı. Aile hekimlerine, birinci basamak sağlık hizmetlerinin yapabileceğinden fazla sorumluluk yükleniyor. Bu ciddi bir iş yükü.

NÖBET: Aile hekimlerine nöbet adı altında yeni bir uygulama veya gece çalışması gibi bir model olabileceği konuşuluyor. Aile hekimliği ile nöbet kelimesinin aynı cümlede anılması bile bizim için kabul edilemez. Geçmişte hastane acillerinde zorunlu nöbet uygulaması ile nelerin yaşandığı unutulmamalı. Birinci basamaktan kaynaklanmayan sorunların birinci basamak çalışanları üzerinden çözülemeyeceğini birçok kez söyledik.

ACİL SERVİSLERDEKİ YOĞUNLUK ARTIK İZLENECEK!

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 5 gün önce - Cevapla
0 2 -2
bugün saat 09:30 gibi aile hekimlerinden buraya yorum yazanlar olmuş. hasta bakmak yerine internette tur... harika valla. ben mi? ben nöbetten çıktım...
Misafir - 6 gün önce - Cevapla
0 2 -2
BAŞI AĞRIYAN HASTA TANSİYONUM YÜKSEK OLABİLİR TANSİYON HASTASIYIM TANSİYONUMU ÖLÇER MİSİNİZ DİYOR. AİLE HEKİMİNİN CEVABI 2 SOKAK İLERDE HASTANE VAR GİT ORADA ÖLÇSÜNLER. EVET AİLE HEKİMLİĞİ NE YAZIK Kİ BU DURUMDA.BENCE BİR AİLE HEKİMİNİN GRİBAL ENFEKSİYON , ÜST SOLUNUM YOLU VE DÜZENLİ KULLANDIĞI İLAÇLARI YAZDIRMAK İÇİN ACİL VE POLİKİLNİK BAŞVURU ORANLARI BELİRLENMELİ. EĞER BU HASTALAR AİLE HEKİMLİĞİ YERİNE HASTANEYİ TERCİH EDİYORSA SÖZLEŞMESİ İPTAL OLMALI.
Misafir - 6 gün önce - Cevapla
3 1 +2
bence tıp fakültelerini kapatalım türkiyede % 10 luk dilimde olan zeki çocukları hepa ediyoruz. yorumlardan anlaşılacağı üzere herkes doktor...
Misafir - 6 gün önce - Cevapla
3 2 +1
Vaktinde bi halt olamamış hekimleri kıskananlarla dolmuş burası. Madem yatarak kazanıyorlar sende çalış hekim ol. Kafa olmayan adamın yapacağı şey sadece eleştiri. Adamlar sizlerin usulsüz istekleri ile gün boyu savaşmaktan yoruldu bi zahmet alsınlar emeklerinin karşılığını
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
7 13 -6
ya aile hekimleri saat 11de yemeğe çıkıyorsunuz yaptığınız bir şeyde yok aslında sizden zaten kaliteli bir iş beklemiyoruz da bari aldığınız paranın hakkını verin bu arada canla başla çalışan hekimlerimizi de tebrik ediyoruz
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
18 4 +14
REÇETE YAZICILIĞI için bölüme gerek yok, bu zihniyete sahip kişilere ilaç otomatı yapılsın Amerika'daki gibi gitsin oradan alsınlar ilaçlarını.Sırf ilacını devlete ödetmek için aile hekimliğini kullananlar zaten aile hekimlerine de devlete de en büyük yük...
Misafir - 5 gün önce - Cevapla
0 2 -2
sanırım aile hekimisiniz. ancak saat 09:30 gibi hasta bakmak yerine buraya yorum yazmışsınız. sonra da para da para...
Misafir - 6 gün önce - Cevapla
0 0 0
sen de çalış tıp kazan önce sonra da aile hekimlerini eleştir yazık doktor olmak istiyordun herhalde.....
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
7 21 -14
mesai içinde kapı önünde sigara tüttüren aile hekimleri var üstelik hastalar kapıda bekliyor.rezalet diz boyu
Misafir - 6 gün önce - Cevapla
0 0 0
yazık doktor olamadın demi
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
4 8 -4
Bimer Cimer var artik hakkini arayabilecegim mecra bir hayli fazla..
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
0 3 -3
tabi bunlarin sayisi as olsa da genelin imajıni etkiler
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
13 4 +9
her aile hekiminin aynı oldugunu dusunmuyorum. kendi aile hekimim icin konusuyorum kendisi hastane acillerindeki cogu doktordan daha bilgili, ilgili ve alakali. konu her ne olursa olsun yarimdimci olmaya calisir ve yardimci olamayacagini anladigi durumlarda da yonlendirir
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
2 24 -22
Aile hekimliği gereksiz aldıkları para ise gereğinden çok yüksek o parayı hak etmediklerini düşünüyorum
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
33 3 +30
Zora düştüğünüzde gidip başvurduğunuz ,onun bilgisiyle tedavi olduğunuz ve iyileştiğiniz;ayrıca bir öğretmen olarak sorduğumda herkesin çocuğunu ilk yapmak istediği meslek hakkında bu kadar seviyesiz yorum yapmak vicdansızlıktır.
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
11 47 -36
2 yıllık REÇETE YAZICILIĞI bölümü açılsın. Tüm yaptıkları bu zaten. Teşhise yönelik bilgi ve ilgileri yok.
Misafir - 5 gün önce - Cevapla
0 0 0
arkadaşım "mi" soru eki ayrı yazılır. biraz dikkat! doktorlar ondan mı kötü yazıyorlar acaba?
Misafir - 6 gün önce - Cevapla
0 0 0
doktor olamadınmı
Misafir - 6 gün önce - Cevapla
0 1 -1
yoruma bakılırsa çok eksik var
Misafir - 6 gün önce - Cevapla
0 1 -1
yoruma bakılırsa eksik çk fazla
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
2 23 -21
Reçete yazıcılığı bölümü için günde 8 saatten bir gün yeter. Hadi dersleri astın tekrarıyla bir haftada öğrenirim ben. Hakkaten ya. Benim neyim eksik
Misafir - 1 saat önce - Cevapla
0 0 0
sizi de buraya kaydetsinler.
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
9 138 -129
Aile hekimlerinin bir çalışan olarak bana ve aileme fiili hiç bir yararı yok , çocuğumun doğumunda bir kere aradılar sanırım o da imzalatmaları gereken evraklar vardı sanırım ona göre para alacakları için !!, bir kere ehliyet içim sağlık raporu almaya gittiği onu bile alamadım..bir kere hiç doktor bulamadım. Bence hafta sonu nöbetleşe çalışsınlar, belki bir işimize yararlar, düzgün vergi ödeyenler hariç herkesin işine yarıyorlardır eminim.
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
12 44 -32
Acilde çalışan günde 500 hasta bakan bir hekim 8000 lira alıp üstelik gece dahil çalışırken Aile hekimi günde en fazla 35-40 hasta bakarak 11 bin TL alıyor en az, ayrıca acilde çalışan hekim kötü vakalara bakarken Aile hekimi gribe bakıp ilaç yazarak alıyor o parayı daha da Adalet istiyorlar. Adalet dedikleri tam olarak ne onu biraz açsınlar. 50 BİN mi istiyorlar :)
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
4 126 -122
Allah gözünüzü doyursun nankör insanlar
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
48 4 +44
Seninkini doyursun önce.Başkasının kazancıyla ilgilenmekten vazgeçersin belki....
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
5 38 -33
10000 tl maaş alıp rahatsız olmak:nerd::nerd::clap::clap::clap:
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
17 124 -107
aile hekimlikleri ne işe yararki? Grip olduğunda grip ilacı yazacak bir kurumdan ibaret inanın gerek yok gidip eczaneden ücretli alsan daha mutlusun. kendin gidersin dahiliyeye gorün der cocuk goturursun kendi doktoruna götür der. Hiç bir sorumluluk almaz başından salar gınderir. Elbette içlerinde iyileride vardır her ne kadar ben daha karşılaşmış oomasamda
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
31 4 +27
arkadaşın usulsüz bir istekten işi görülmemiş herhalde yazık...
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
38 2 +36
Arkadaşım herkesin 1 aile hekimi var senin kaç tane var ki iyisiyle karşılaşmadım diyorsun.ve ne iş yaptığını anlamadığın bilmediğin bi meslek grubuyla ilgili illa ki sığlığını belli edecek şekilde grip doktorluğu diye bahsedecek haddi kendinde nasıl buluyorsun anlamıyorum.
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
18 2 +16
nerde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama genellemeleriniz çok kötüaile hekimliği olmasa büyük şehirlerdeki uzman hekimlerle ne yaparsınız bir düşünün, ayrıca uzman olmak için önce hekim olmak gerekiyor...
Misafir - 7 gün önce - Cevapla
24 2 +22
hekimliğin ne yaptığını bilmeyen lüzumsuz kişi yorumlarını yayınlayarak kişileri birbirine düşürmeyi çok iyi biliyorsunuz bu ülkede insana saygı kalmamış çok yazık..