ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Filistin mücadelesinin sembol isimlerinden Leyla Halid, Batı Şeria'daki topraklarının yarısından çoğunun İsrail tarafından işgal edildiğini, illegal yerleşim birimleri kurulduğunu belirterek, sadece bir toprak parçasının değil tüm Filistin topraklarını talep ettiklerini söyledi.

Leyla Halid, Güney Afrika turunun son durağı Johannesburg kentinin Soweto semtinde, "Küresel Boykot, Tecrit, Yaptırımlar Kampanyası" hareketinin ev sahipliğinde düzenlenen konferansta, yalnız olmadıklarını, Güney Afrika halkının kendilerini desteklediğini belirtti.

Kendi kaderlerini tayin hakkına sahip olduklarını dile getiren Halid, Batı Şeria'daki topraklarının yarısından çoğunun İsrail tarafından işgal edildiğini, illegal yerleşim birimlerinin kurulduğunu, sadece bir toprak parçasını değil tüm Filistin topraklarını talep ettiklerini bildirdi.

Halid, "Özgürlük önemlidir, çünkü vatan şereftir. Asla vazgeçmeyeceğiz, ister terörist, isterlerse aşırıcı desinler. Biliyoruz ki işgalin kendisi terörizmdir. Medyada yazılanları değil, dünya halklarını önemsiyoruz, gün geçtikçe destekçilerimiz çoğalıyor" diye konuştu.

"Bağdadi, öteki Netanyahu"

Terör örgütü IŞİD'le ilgili değerlendirmelerde de bulunan Halid IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'yi "Öteki Netanyahu" şeklinde niteledi.

Halid, IŞİD terör örgütünün dini kullandığını, İslam ile bir ilgisinin olmadığını anlattı.

Filistin Halk Kurtuluş Örgütü üyesi olan Halid, Filistin Ulusal Yönetimi üyesi olarak Ürdün'ün başkenti Amman'da ikamet ediyor. 1967 Kara Eylül olaylarını takip eden yıl, üçü eşzamanlı olmak üzere dört uçak kaçırma eylemine katılan Halid, 1969'da yaptığı eylemle dünya kamuoyunda "Filistinli direnişinin kadın sembolü" olarak gündeme gelmişti.

İsrail'in 8,5 Milyonluk nüfusunun yaklaşık 2 milyonunu 1948 işgali sonrası yurtlarında kalan İsrail vatandaşı Filistinliler oluşturuyor. Filistinliler İsrail'i meşru bir devlet olarak değil "İşgal unsuru" olarak gördüklerinden bu toprakları "1948 Toprakları" şeklinde tanımlıyorlar.

Dört milyon Filistinli ise İsrail'in 1967'de işgal ettiği Filistin'in Gazze ve Batı Şeria bölgelerinde yaşıyor.

AASEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000