SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Türkiye'deki mültecilere nakit para kartı!

21 Eylül 2016 Çarşamba, 15:53:12Güncelleme: 16:02:06

AB'nin Türkiye'deki mülteciler için vaad ettiği 3 milyar Euro'luk yardım kapsamında dezavantajlı konumdaki Suriyeli ailelere nakit para kartı verilecek

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
suriyeli mülteciler türkiye Sonra Oku

Avrupa Birliği'nin Türkiye'deki mülteciler için vaad ettiği mali yardım kapsamında, dezavantajlı durumdaki Suriyeli ailelerin gıda, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak üzere nakit para kartlarının dağıtılmasına başlanacak.

AB'nin Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ortaklaşa olarak başlattığı "Acil Sosyal Güvenlik Ağı" (ESSN) olarak adlandırılan nakit para kartları Avrupa Komisyonu'nun desteklediği en büyük insani yardım projesi olacak ve 348 milyon Euro bütçeye sahip olan projenin gelecekteki bütçesi 1 milyar Euro'yu geçecek.

Proje ile kampların dışında yaşayan en dezavantajlı konumdaki Suriyeli ailelere nakit para kartı verilmesi öngörülüyor.

Bu kart ile her ay ailedeki kişi başına 100 lira verilmesi öngörülürken; bu miktarın ailelerin gıda, barınma, ulaşım veya başka temel ihtiyaçlarını karşılamalarında bütçelerine katkı sağlanacak. Ayrıca, Suriyeli çocukların eğitim sistemine daha fazla dahil edilebilmesi için eğitim gören çocuk başına da karta ek miktarların yüklenmesi planlanıyor.

Daha önce kamplarda yaşayan Suriyelilerin kullandığı Kızılay kartları ile sadece bu kartları kullanan işletmelerde gıda satın alınabiliyordu.

Ancak ESSN projesi kapsamında başvuru yaparak bu kartı almaya hak kazanan aileler tüm alışverişlerinde ve tüm işyerlerinde bu kartı kullanabilecekler.

Program kapsamında Ekim 2016 itibariyle Türkiye genelindeki ihtiyaç halinde Suriyeli mültecilerin elektronik kartlarına aylık nakit transferlerinin yapılması ve 2017'nin ilk çeyreğinde bir milyon Suriyeli mülteciye nakit para kartlarının ulaştırılması hedefleniyor.

Projeye ilişkin gazetecilere bilgi veren AB yetkilileri, nakit para kartları sağlanmasının 'çığır açacak nitelikte' olduğunu belirtirken, 'Suriyeli mültecilerin istediklerini satın alma özgürlüğüne sahip olacağın' kaydetti.

Bu kartların Türkiye'deki yerel pazarlarda ve işletmelerde kullanılacağına da dikkat çekildi ve proje ile Suriyeli mültecilerin "ekonomik aktörler" olmasının sağlanacağı ve bunun sosyal uyumu da artıracağı kaydedildi.

Projenin, AB tarafından Türkiye'deki mültecilere yardım amacıyla 2016-2017 kapsamında sağlanan 3 milyar Euro'luk yardımın bir parçası olduğu da duyuruldu.

REUTERS

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER