ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Daha önce Disney karakterlerinden Micky Mouse'un bir benzerini çocuk programlarında kullanan Hamas, yeni çizgi kahramanı olarak 'Aslan Kral'ı seçti.

Örgütün televizyon kanalı El Aksa TV'de gösterilen 5 dakikalık çizgi film, Hamas'ın 2 ay önce Gazze Şeridi'nin kontrolünü El Fetih hareketinin elinden almasını konu alıyor.

"İşgal edilmiş Batı Şeria'daki Suç Çetelerine Bir Mesaj" adını taşıyan çizgi filmde Gazze ve Batı Şeria arasında oturan aslan Hamas'ı, Gazze'ye saldırarak evleri yakan, camilera ateş açan silahlı ve maskeli fareler ise El Fetih militanlarını temsil ediyor.

Amerika'nın ve batılı devletlerin verdiği desteğe değinilen filmde farelerin başında elinde Amerikan dolarları tutan gözlüklü farenin ise El Fetih'in önde gelen liderlerinden Muhammed Dahlan olduğu belirtiliyor.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Hamas TV'nin yetkilisi Hazim Şerevi, çizgi filmin televizyonlarda bir kez yayınlandığını ancak daha sonra yayından çekildiğini söyledi. Şerevi, filmin bazı değişiklikler yapılmasının ardından yeniden yayına konacağını kaydetti.

Şerevi, filmdeki aslan karakterinin Disney yapımı "Aslan Kral" (Lion King) çizgi filmindeki baş karakter Simba'nın kopyası olduğuna ilişkin sorulara yanıt olaraksa, "Disney ormandan bir aslan çalmıştı. Biz başka bir aslanı çaldık" diye konuştu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000