ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

İsrail'de hayat pahalılığını protesto edenler, ülke tarihinin en büyük sosyal amaçlı gösterisine imza attı. Caddelere parklara kurulan çadır kentlerle simgelenen ve 50 günü aşkın süredir kesintisiz devam eden protesto gösterilerinde Cumartesi gecesi ülke çapında 400-450 bin dolayında kişinin sokaklara döküldüğü bildirildi.

Çadır kent hareketini organize edenlerin ''1 milyonluk yürüyüş'' hedefiyle yola çıktığı protestolar, Tel Aviv, Kudüs, Hayfa, Afula gibi büyük kentler başta olmak üzere, ülkenin kuzeyinden güneyine 20'ye yakın merkezde yapıldı.

Gösterilerin en büyüğünün düzenlendiği Tel Aviv'de, en büyük meydanlardan ''Medina''yı dolduran kalabalık içinde pek çok gösterici, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu istifaya davet eden posterler yanı sıra Netanyahu'yu elinde puro ile resmeden afişler taşıdı.

Meydanı ve meydana açılan ana caddeleri tümüyle dolduranlar İsrail Parlamentosu uyanıncaya kadar protestoların süreceğini bildiren sloganlar attı. Sık sık ''halk sosyal adalet İstiyor'', ''Sadaka değil, sosyal adalet istiyoruz'' sloganlarını tekrarladılar..

Meydanda kurulan stantta, protesto hareketinin öncülerinden, İsrail Ulusal Öğrenci Derneği Başkanı İtzik Şmueli, gösteriye katılanları ''Yeni İsrailliler'' diye tanımlayarak, ''Biz yeni İsraillileriz. Tek istediğimiz bu ülkede onurlu bir şekilde yaşamak. Bırakın da bu ülkede yaşayalım'' derken, Netanyahu'ya ''Bize gerçek çözümler getirene kadar bu protesto sürecek'' diye seslendi.

Netanyahu: Mesaj alındı

İsrail'in Kanal 10 televizyonu da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun yardımcılarıyla birlikte gösterileri değerlendirdiğini belirtti ve Netanyahu'nun ''Mesaj alınmıştır'' deyip, gerekli düzenlemelerin yıl sonuna dek yapılacağını söylediğini kaydetti. Televizyon, yapılması beklenen düzenlemeler arasında dolaylı vergilerde indirim ve genç çiftlerin ev sahibi olmalarına katkı sağlanmasının yer aldığını kaydetti.

AA 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(4)
Kalan karakter : 2000