Japonya Merkez Bankası'ndan ilave teşvik kararı

Japonya Merkez Bankası (BoJ), para politikası çerçevesinde değişiklik kararı alarak "Getiri Eğrisi Kontrollü Parasal Genişleme" uygulamasına geçti

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Bank of Japan Sonra Oku

BoJun dün başlayan ve bugün sona eren para politikası toplantısında alınan kararlar açıklandı.

Buna göre, parasal genişlemenin güçlendirilmesi için yeni çerçeve belirleyen banka, enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşana kadar "Getiri Eğrisi Kontrollü Parasal Genişleme" politikasına geçti. Banka ayrıca, politika faizini değiştirmeyerek yüzde eksi 0,1de bırakırken, parasal taban hedefinden de vazgeçti. Öte yandan Banka, yıllık Borsa Yatırım Fonu (ETF) alım hedefini de 6 trilyon yen düzeyinde korudu.

Banka, yeni para politikası aracı olan Getiri Eğrisinin Kontrolü uygulamasına geçilmesi kararını 1e karşı 8, Japon Devlet Tahvili haricindeki varlık alımlarına ilişkin kararını da 2ye karşı 7 oyla aldı.

Karar metninde, Getiri Eğrisinin Kontrolü ile bankaların uzun ve kısa vadeli faizlerinin kontrol edileceği belirtilerek, "Uzun vadeli faiz oranlarını hedefleyen bir politika izlenecek ve 10 yıl vadeli Japon Devlet Tahvili faizlerini sıfırda tutacak şekilde uzun vadeli tahvil alımları sürecek. İhtiyaç duyulması halinde politika faizinde daha da indirime gidilebilir." ifadelerine yer verildi.

Resmi parasal taban hedefinin olmayacağına işaret edilen metinde, ancak yıllık 80 trilyon yen tutarında Japon Devlet Tahvili alımının süreceği vurgulandı.

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

SOSYAL MEDYADA HTEKONOMİ

FACEBOOK
TWITTER