?>
Yeni Medya Ana Sayfa
ÜYE GİRİŞİ
LÜTFEN KULLANICI ADINIZ VE ŞİFRENİZ İLE GİRİŞ YAPIN!

E-ticarette en büyük ciro turizm sektörünün

ETİD Başkanı Orhun, "E-ticarette en büyük cirolar, turizm sektörü, otel rezervasyonları ve bilet satışları üzerinden yapılıyor." dedi

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Orhun, sektörün Türkiye'deki durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, e-ticarette en büyük ciroların turizm sektörü, otel rezervasyonları ve bilet satışları üzerinden yapıldığını belirterek, "Moda, özellikle son yıllarda online alışverişte adından başarıyla bahsettiren bir sektör haline geldi. Teknoloji, e-ticaret ile en erken tanışan sektörlerden biri ve bu alanın iyi oyuncuları arasında yer alıyor." dedi.

Orhun, Türkiye'de günde 1-2 siparişten fazla hacme sahip e-ticaret sitesi sayısının bine ulaşmadığına işaret ederek, şunları anlattı:

"ABD'de bu sayı 100 bine yakın. Tüm bu rakamları göz önünde bulundurunca, e-ticaret sektörünün birçok yeni oyuncuya ve büyümeye açık olduğu görülüyor. Sektör, yılda 60 milyonun üzerinde siparişi müşterilere ulaştırıyor. 15 milyonu aşkın bir müşteri kitlesinin olduğu düşünüldüğünde, ortalama olarak bir müşteri üç ayda bir e-ticareti kullanıyor. Bu frekansı artırmak için müşteri tarafında bilinçlendirme çalışmaları yapılması önem kazanıyor."


Orhun, sektörün hacminin en büyük kısmını tatil ve seyahatin oluşturduğuna vurgu yaparak, bunu online pazar yerlerinin takip ettiğini, daha sonra sırasıyla online bahis, çok kategorili online satış yapan firmalar ve özel alışveriş sitelerinin geldiğini aktardı.

İnternetten satış yapmak isteyenlerin izlemesi gereken yol hakkında da tavsiyelerde bulunan Orhun, e-ticarette başarılı olmak için mükemmellik gerektiğini söyledi. Konuya hakim olmayanların, bu işleri yeterince bilmeyenlerin e-ticarete girmemesi, öncelikle öğrenmeleri gerektiğini belirten Orhun, şunları kaydetti:

"Bu işlere hakim bir ekip kuracak kadar yatırım yapamayacaksanız, pazar yerleri sizin için iyi bir okul olacaktır. Ancak, günün sonunda kar amacı sizin için öne çıktığında ve pazar yerlerine verdiğiniz komisyon tutarı sizin sürdürülebilir bir iş yapmanızı engelliyorsa, e-ticareti kendi siteniz üzerinden yapmaya çalışacaksınız.
AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
İŞ-YAŞAM

YOLCU SAYISI DÜŞTÜ, GELİRLER AZALDI

Turizm sektöründeki daralma duty free gelirlerini de vurdu....

Yolcu sayısı düştü, free shop gelirleri azaldı
İŞ-YAŞAM

SATIŞIN İPTALİ İSTENECEK!

İhale ile satılmıştı, şimdi ise...

"Albatros" arazisinin satışının iptali istenecek
İŞ-YAŞAM

DÜNYANIN EN ZENGİN İNSANI OLMAK ÜZERE

Online ticaret devi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, şirketin...

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un serveti 80 milyar doları geçti
İŞ-YAŞAM

"TÜRKİYE OLARAK BUNUN DIŞINDA KALMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL"

Türkiye İhracatçılar Meclisi ile Ekonomi Bakanlığı...

Türkiye E-ticaret Zirvesi'nde Zeybekci açıklamlarda bulundu