Türkiye'de de faaliyet gösteren Paris merkezli Fransız araç kiralama şirketi Europcar, tatil yörelerindeki düşük maliyetli pazara nüfuz edebilmek için Goldcar firmasını satın alıyor. 

İspanya merkezli Goldcar, düşük maliyetli araç kiralama sektörünün Avrupa lideri olarak biliniyor. Europcar'ın satın alma için 550 milyon euro ödeyeceği belirtildi.

GEÇEN YIL 240 MİLYON EUROLUK CİRO

50 bin araçlık filosuyla İspanya, İtalya, Portekiz başta olmak üzere 87 lokasyonda operasyonu olan Goldcar, mart ayında Türkiye'de de faaliyete geçmişti. İstanbul Sabiha Gökçen, Ankara, İzmir, Antalya ve Bodrum havalimanlarında ofisi bulunan Goldcar geçen yıl 240 milyon euro satış yapmıştı. 

Goldcar CEO'su Juan Carlos Azcona, Türkiye pazarına girdikten sonra şu açıklamada bulunmuştu:

  • Son yıllarda istikraklı bir büyüme stratejisi izliyoruz. Bu kapsamda açtığımız ofislerle pek çok yeni pazara adım attık. Türkiye de sahip olduğu rakipsiz potansiyelle büyüme stratejimizin önemli bir parçasını oluşturuyor. Açacağımız beş ofisin Goldcar’ın globalleşme hedefine ulaşmasına katkı sağlayacağına eminim.

İtalyan yatırım grubu Investindustrial kontrolündeki Goldcar, aynı dönemde 48 milyon euro kâr açıklarken, Europcar satın alma sonrası 2020 itibarıyla 30 milyon kâr artışı bekliyor. Satın alma sonrasında Europcar operasyonları içerisindeki düşük maliyetli bölgelerin ağırlığı yüzde 15 düzeyine gelecek.

6 AYDA 4 YILLIK HEDEF GERÇEKLEŞTİ

Europcar hisseleri satın alma duyurusunun yapılmasıyla birlikte yüzde 3.4 yükselere 12.46 eurodan işlem gördü. Goldcar anlaşması, geçen yıl göreve gelen CEO Caroline Parot yönetiminde agresif büyüme stratejisi belirleyen firmanın dördüncü büyük satın alma işlemi oldu. 

Europcar daha önce İrlandalı ve Danimarkalı bayiliklerini satın almasının yanı sıra Alman BuchBinder firmasını da bünyesine katmıştı. Financial Times'a konuşan Parot, an itibarıyla en önemli satın alma işlemlerini geride bıraktıklarını ve bundan sonra daha küçük alımlarla ilerleyeceklerini açıkladı. 

  • 4 yıl için planladıklarımızı 6 ayda gerçekleştirdik. Düşük maliyet segmenti çok hızlı büyüyor ve biz de yerimizi almak istiyoruz. Caroline Parot - Europcar CEO

2016 yılında 2.2 milyar euro gelirinin yüzde 11.8 oranında kâr eden Europcar, 2020 yılı hedeflerinde gelirlerini 3 milyar euro üzerine çekti ve kâr oranında gözünü yüzde 14 seviyesine dikti.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 20 Haziran 2017 Salı 13:38
    DEVLETİMİZİN DİKKATİNE CEKMESİ LAZIM OLAN BU GİBİ KURULUŞLARIN TÜRKİYEMİZDE CİRİT ATTIĞI HER DÜZEN BAZLIĞIN OLDUĞU BİR KURULUŞTURLAR BİLİNE VERGİ ÖDEMEMK İÇİN BİRBİRLERİ ARASINDA DANIŞIKLI DÖĞÜŞ DEDİĞİMİZ VERGİ KACIRMA VS. TİÇARETLERİNDE AKIL ALMAZ BİR CAZIBE MERKEZİ OLUŞUYOR BU GİBİ NE OLDUĞU FİRMALARIN YERLİ VE YABANCI FARK ETMİYOR BUNLAR RESMEN HEM VERGİ KACIRIYORLAR HEMDE OLDUKLARI YERLERDE PARKLARDA ACIK KAPALI OTOPARKLARDA İSTEDİKLERİ ZAMAN KENDİ ARLARINDA VERGİDEN KACIRMAK İÇİN ŞİRKET ÜZERİNDEN VS. ŞİRKETLERLE BİRLİKTE KAÇAK DANIŞIKLI DÖVÜŞ DEDİĞİMİZ SİSTEMLE BİRBİRLERİNE ALEVERE YAPIP HESAPTA DEVİR SATIŞ GİBİ SAHTE HİKAYELERDEN DOLAYI DEVLETİMİZİ BİRİNCİ DERECEDE DOLANDIRILIYOR BİLİNE.DEVLETİMİZ BUNLARDAN KDV BİLE ALAMIYOR BIRAK SATIŞTAN KARI BİLE KENDİ ARALARINDA BOLUŞUYORLAR ACIKCA BU GİBİ DANIŞIKLI TİCARİ SATIŞ DEĞİŞ TOKUZ SİSTEMLİ HİBE SAHTE SATIŞLARDAN KENDİLERİNE PARA KAZANDIRAN BİR KURUMDUR ACILEN BU FİRMALARIN İVEDİLİKLE TAQKIP EDİLMESİ GEREKİR HEM KENDİLERİ KAZANIYOR HEMDE DEVLETİMİZE VERGİ ÖDEMEDİKLERİ GİBİ ZARARA SOKUYORLAR DEVLETİMİN BİLGİSNE BİR VATANDAŞOLARAK GÖREVİMİ YAPMAMDA SAKINCA YOK BEN ŞİKAYET EDİYORUM DEVLETİMDE ARAŞTIRSIN HATA VARSA Kİ YOK BENCE AMA MAALESEF BUNLAR BU GİBİ TİCARETLE DÜNYANIN PARASINI KALDIRIYORLAR BİLİNE YANİ DEVLETİMDEN CALIYORLAR İNCELENMESİNİ TALEP EDİYORUM OTO ALIM SATIMLARDA KİRALAMALARDA DEĞİŞ TOKUŞ HİBE GİBİ NEDENLERLE SAHTE SATIŞLARIN OLDUĞU BİR ÜLKE OLMAKTAN DEVLETİMİZ DE PARA KAZANSIN PARA KAYBETMESİN DİLEKLERİMLE ALLAHA EMANET OLUN SAYGILARIMLA Y.D
  • Misafir 20 Haziran 2017 Salı 12:00
    hamdolsun
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme