ABD'nin dünya çapındaki gizli izleme faaliyetlerini ortaya çıkaran eski NSA çalışanı Snowden ise, "Yahoo mu kullanıyorsunuz? Onlar yasaların dışına çıkarak yazdığınız her şeyi gizlice taradılar. Hesabınızı bugün kapatın" dedi.

İnternet şirketi Yahoo, geliştirdiği özel bir yazılımla ABD gizli servisleriyle işbirliği yaptı. Reuters haber ajansı, üçü eski Yahoo çalışanı olan dört kaynağa dayandırdığı haberinde, e-postaların taranması talebinin ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NJA) ya da Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından gelmiş olabileceğini yazdı.

YAHOO'DAN AÇIKLAMA GELDİ: KANUNLARA UYAN BİR ŞİRKETİZ

Şirket BBC'ye yaptığı yazılı açıklamada "Yahoo kanunlara uyan bir şirkettir, buna ABD yasaları da dahil" ifadesini kullandı.

Üretilen özel yazılımın tüm kullancılara gelen elektronik postalardaki belli cümle ve eklentileri taradığı ancak devlete hangi bilgilerin iletildiğinin bilinmediği belirtildi. Başka teknoloji şirketlerine de benzer bir talebin iletilmiş olabileceği aktarıldı.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) avukatı Patrick Toomey, "Yahoo'ya verilen emir, anayasaya aykırı görülmektedir. Hükümet Yahoo'yu mecbur bırakmış görünüyor. Yahoo'nun tarama yapma emrine itiraz etmeyi reddetmesi üzüntü verici. Zira kullanıcılar casusluk taleplerine karşı teknoloji şirketlerine güveniyor" dedi.

ABD'nin dünya çapında yaptığı izlemeleri ortaya çıkaran ve yıllardır Kaçak yaşayan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden da, kullanıcılara Yahoo hesaplarını kapatmalarını tavsiye etti. Snowden, kişisel sosyal medya hesabından "Yahoo mu kullanıyorsunuz? Onlar yasaların dışına çıkarak yazdığınız her şeyi gizlice taradılar. Hesabınızı bugün kapatın" diye yazdı.

ABD yasaları, istihbarat birimlerinin 'terör saldırılarını engellemek de dahil bir dizi gerekçeyle' şirketlerden kullanıcı bilgilerini talep etmesini mümkün kılıyor. Şirketler bu taleplere Dış İsithbarat Teftiş Mahkemesi'nde, kamuoyuna kapalı şekilde itiraz edebiliyor.

Ancak Reuters, Yahoo'nun davayı kaybedeceği düşüncesiyle bu yolu seçmediğini ve kararın bazı Yahoo çalışanları arasında memnuniyetsizlik yarattığını aktardı.

GERÇEK ZAMANLI TARAYAN İLK ŞİRKET

Bazı ABD'li telefon ve internet şirketlerinin daha önce istihabarat birimlerine kullanıcı bilgilerini verdiği biliniyor. Ancak uzmanlar son olayın, bir ABD şirketinin istihbarat birimlerinin talebi üzerine, kayıtlı e-postalar dışında kullanıcılarına gelen tüm e-postaları, gerçek zamanlı olarak taramayı kabul ettiği ilk örnek olduğunu söylüyor.

Yahoo iki hafta önce de, bilgisayar korsanlarının 2014 sonlarında 500 milyon kullanıcının bilgilerini çaldığını açıklamış ve kullanıcılara şifre değişikliğine gitmeleri tavsiyesinde bulunmuştu.

Bir zamanların arama motoru ve e-posta servisi devi olan Yahoo'nun araştırma ve Reklam bölümleri, Amerikalı iletişim ve teknoloji devi Verizon Communications'a devredilme sürecinde. Verizon, Temmuz ayında, Yahoo'nun iki bölümünü 4,83 milyar dolara satın alacağını duyurmuştu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme