27 MART 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
GÜNDEM

Hediye kayak takımıyla kaymayı öğrenip kendi pistlerini kendileri yaptılar

12 Şubat 2017 Pazar, 04:48:46

Tunceli Pülümür’e bağlı 2 bin rakımlı Kocatepeli gençler, İstanbul’da yaşayan Hıdır Karadağ’ın 6 yıl önce köyünde kayak yaptıktan sonra bıraktığı takımlarla başladı ‘slalom’a. Herhangi bir eğitim almadan kaymayı öğrenen gençler, düzenli olarak tırmandıkları Karataş Tepesi’nde profesyonelleri aratmıyor

 • 1
  1 | 12

  Dağ köyünde hediye takımlarla kendi kendilerine kayak yapmayı öğrendiler, şimdi ise bölgenin kayak turizmiyle çekim merkezine dönüştürülmesini istiyorlar... Burası Tunceli’nin Pülümür İlçesi’ne bağlı 2 bin rakımlı Kocatepe Köyü. Kocatepelilerin kayak macerası 6 yıl önce başlamış. 

 • 2
  2 | 12

  İstanbul’dan köyüne giden kayak sevdalısı elektronik mühendisi Hıdır Karadağ’ın dönüşte kayak takımlarını hediye ettiği gençler, düzenli olarak 3 bin rakımlı Karataş Tepesi’ne tırmanmaya başlamış. 4 kayak takımını dönüşümlü olarak kullanan Kocatepeliler, yıllardır kendi imkânlarıyla açtıkları 3 pistte karın ve eğlencenin tadını çıkarıyor.

 • 3
  3 | 12

  10 KİLOMETRELİK PİST

  Köyün ilk kayakçılarından olan ve diğer gençlere de kayak öğreten Hasan Aytekin, pistlerinden birinin uzunluğunun yaklaşık 10 kilometre olduğunu belirtip ekliyor: “Dersim’in kış sporlarında gelişmesini istiyoruz. Pistlerimizden birine kayak tesisi yapılabilir.” Özcan Keskin de sporu daha çok eğlence ve kendini geliştirmek için yaptığını ifade ederek ileride yarışlara katılmak istediğini dile getiriyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
Kalan karakter : 300