ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Yüksek Seçim Kurulu ( YSK) Başkanı Sadi Güven, anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasıyla ilgili alınan "mühürsüz oy kararı" tartışmalarıyla ilgili, "Akşamdan beri tartışmaya konu olan, geçersiz olduğu ileri sürülen oy pusulaları ve zarfları, Yüksek Seçim Kurulu tarafından imal ettirilen, üretilen, gerçek, doğru, sahte olmayan oy pusulası ve zarflardır." dedi.

Güven, YSKya gelişinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kurulun, "mühürsüz oy verme" kararıyla ilgili tartışmalarla ilgili dün gerekli açıklamaları yaptığını hatırlatan Güven, konuyu bir kez daha vatandaşlara izah etmek istediğini söyledi.

Oy vermenin vatandaşların anayasal hakkı olduğuna işaret eden Güven, bu doğrultuda seçmen listelerini hazırladıklarını belirtti. Güven, "Köylü Ahmet Ağa, esnaf Mehmet Ağa, memur filanca, siyasetçi Mehmet Bey, herkes sandığın başına gittiğinde önce bu listede isminin olup olmadığına bakılıyor. Şartlara haiz ve seçmen listesinde ismi varsa bizim buradan gönderdiğimiz oy pusulası, zarfı seçmene sandık kurulu tarafından mühürle birlikte veriliyor." diye konuştu.

Vatandaşlara verilen zarf ve oy pusulalarının fligranlı, YSK tarafından özel üretilen evrak olduğunu, paralardaki gibi kaldırıldığında YSKnın isminin arkada görülebileceğini ifade eden Güven, "Yani akşamdan beri tartışmaya konu olan, geçersiz olduğu ileri sürülen oy pusulaları ve zarfları, Yüksek Seçim Kurulu tarafından imal ettirilen, üretilen, gerçek, doğru, sahte olmayan oy pusulası ve zarflardır. Zaten sahte olan oy pusulası ve zarf geçerli değildir. Onda kimsenin herhangi bir şüphesi yok." ifadelerini kullandı.

Güven, filigranlı üretilen oy pusulası ve zarfların yanında yasa koyucunun ikinci tedbir alarak, oradaki sandık kurulu başkan ve üyelerinin mühür basması şartını getirdiğini anlattı.

"BU İLK KEZ BİZİM YAPTIĞIMIZ BİR İŞLEM DEĞİLDİR"

Sandık kurullarında siyasi partilerin temsilcilerinin görev yaptığını hatırlatan Güven, şöyle konuştu:

"Onların yaptıkları hata, ihmal veya kasıt nedeniyle biz YSK olarak vatandaşın anayasal hakkını kullanması gerektiğine, iradesinin sandığa yansıması gerektiğine karar verdik. Hadise budur. Oy kullanma hakkına sahip olan vatandaş, YSK tarafından imal ettirilen, sahte olmayan, kendisine verilen oy pusulasını geçerli şekilde, usulüne uygun olarak mühürlemek suretiyle sandığa atmıştır. Sadece oradaki sandık kurulundaki çalışanların, eğitim vermemize, seçim günü sabah telefonlarına mesaj göndermemize rağmen, ihmalen veya bilerek eksikliklerini, vatandaşın oy verme hakkını engelleme yolunda değerlendirmedik. Bu, ilk kez bizim yaptığımız bir işlem değildir.Bu kararı sandıklar açılmaya başladığında, sonuçlar sisteme girmeden yani kimsenin kafasına bir şey takılmadan, Evet veya Hayır lehine veya aleyhine oy pusulası olup olmadığı belirlenmeden karar verdik. Sonra karar verseydik belki tartışmalar olurdu, filanca lehine denilebilirdi ancak biz sandıklar açılmaya başladığında böyle bir sıkıntı doğduğunda anayasal hakkını kullanan vatandaşın kendisinden kaynaklanmayan, sandığın başındaki kişiden kaynaklanan bir hatadan dolayı hakkını zayi etmeme adına aldık. Sisteme tek bir oy girilmeden, siyasi partilerle paylaşılmadan bu kararı aldık. Dolayısıyla bu karara herhangi bir anlam yüklemek doğru değildir. Bu, tamamen vatandaşın siyasi iradesinin sandığa yansıması önündeki, sandık kurullarının yapmış olduğu hata nedeniyle olan engeli kaldırmaktır. Buna bir çözüm bulduk. Sonuçların hayırlı olmasını diliyorum. 11-12 gün sonra kesin sonuçları bileceğiz."

Mühürsüz olduğu halde geçerli kabul edilen oy sayısının şu anda bilinemeyeceğini söyleyen YSK Başkanı Güven, "Şu anda bin midir, 5 bin midir, 10 bin, 20 bin midir, gerçekten bilmiyoruz. Bunlar, itiraz üzerine yeniden gelir mi gelmez mi onu da bilemiyorum, bir bakılır. Şu anda ne bizim ne de siyasi partilerin kaç tane böyle oy var, bunu bilmemiz mümkün değil. Gerçek oy, gerçek seçmen, gerçek mühür, gerçek, sağlıklı şekilde kullanılan bir oy, biz bu oyları geçerli saydık. Hadise budur." şeklinde konuştu.

Bir soru üzerine seçim sonuçlarına itiraz sürecinin başladığını hatırlatan Güven, "Bizim bu kararımız doğrultusunda ilçe ve il seçim kurulları, sonuçları değerlendirmek zorundadır." dedi.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 13:30
  LAF SALATASI !!!
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 13:00
  Yedik sayalim
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 12:41
  Yine yaptınız yapacaginizi
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 12:33
  zarflarin ve oy pusulalarinin sahte oldugu degil gecersiz oldugu iddia ediliyor. Yani nerden geldigi belli olmayan oylar Kabul edilemez. Mühürsüz olanlar iptal edilir, bu kanunla belirlenmistir.
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 12:02
  Söylediklerine YSK başkanı inanıyormu kim gönül rahatlığıyla tamamen güvenilir adil şaibesiz bir referandum oldu diyebilir. aslında kazandığını sananlar kaybettiler hemde çok şey kaybettiler
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 11:37
  colugundan cocugundannnn cıksınnnn satılmısssss
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 11:31
  koskoca adamlar. ayiptir ya.
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 11:02
  Neden o zaman kanuni düzenleme yapıldı?
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 11:00
  O halde her bir pusula ve zarf için bunu ispatlayın. Nasıl ki dışarıdan getirildiği ispatlanmadığı sürece oyları geçerli sayıyorsunuz...
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 10:59
  bu rezillikleri insanlara zorla kabul ettiremezsiniz. Toplumu çok geriyorsunuz, gerçekten endişelenmeye başladım.
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 10:53
  CHP ve bahaneler,bahaneler... Ben hiç şaşırmadım!
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 10:52
  yalandan kim ölmüş !!
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 10:51
  Nasıl ıspatlıyorsun mühürsüz zarfların YSK tarafından imal edildiğini? Komik olmuşşsun dedem, ülkede 1 milyon matbaa var bunun tıpatıp aynısını basacak olan. Sen ıspat etsene asıl bu zarfların sahte olmadığını! Nasıl ıspat edeceksin? Mümkün değil çünkü değil mi? Aynen zarfların sahte olduğunu ıspat etmek nasıl mümkün değilse!
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 10:51
  HİÇ TATMİN EDİCİ BİR AÇIKLAMA DEĞİL BENCE
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 10:47
  tarih sizi unutmayacak
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 10:46
  zamanında miye demedin
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 10:44
  madem mühürsüz zarflar kabul edilecekti, o zaman zarflara neden mühür vuruluyor?
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 10:43
  yani bu mühürsüz olduğu gerçeğini değiştiriyor mu?
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 10:42
  damgasız tescil edilmeyen evrak kabul oluyorsa devlet dairelerinde mühürler imzalar kalksın yormayın milleti
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 10:34
  ne demesi bekleniyordu. nasıl anladın zarfların senin olduğunu
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 10:33
  tamam inandık.
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 10:32
  soylediklerinizin alayi yalan dolan
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 10:30
  Hukukun adaletin yasanın olmadığı devlet gücüyle hukuku tanımadan hileyle rejim değiştirilmeye çalışılırsa ülke çok kötü bir yöne gider .inşallah ülkede kötü şeyler olmaz .hukukun adaletin olmadığı yerde karmaşa olur silahlar bombalar konuşur.inşallah kötü şeyler olmaz.
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 10:30
  peki öylede neden referandumdan önce günlerce mühürün nerelere basılacağını anlatırken üstüne basa basa üstünde YSK mührü bulunan zarflara konulması gerekiyor diye halkı uyarıyordunuz. Evet çıkmış olsada doğru konuşmak lazım.
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 10:29
  utanmadan konuşuyor
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 10:29
  ysk başkanından geçerli sayılan mühürsüz zarf ve pusulaların dağılımını da açıklamasını bekliyoruz. bu oyların hangi sonucu doğurduğunu bilmek yepimizin hakkıdır.
 • Misafir 17 Nisan 2017 Pazartesi 10:29
  Seçim iptal edilsin, çünkü vicdanlarda hükümsüzdür.
Kalan karakter : 2000