İran'da ilk sonuçlar açıklandı! İranlılar 'devam' dedi!

20.05.2017 - 01:04 | Güncelleme: HABERTURK.COM

4 yıl önceki seçimlerde büyük bir farkla kazanan Hasan Ruhani ile muhafazakar aday Reisi arasındaki yarışın çekişmeli geçmesi bekleniyordu ancak ilk sonuçlara göre Ruhani seçimleri hatrı sayılır bir farkla kazanarak, reformlar ve ülkeyi dışarıya açma konusunda halktan güvenoyu aldı

12. Cumhurbaşkanı'nı seçmek için sandık başına giden İran’da oylama sona erdi. Oy kullanma merkezlerinde oluşan yoğun kuyruklar nedeniyle yerel saatle gece 12'ye kadar uzatılan oy verme işleminin ardından oyların sayılmasına başlandı. 

Açıklanan ilk sonuçlara göre mevcut cumhurbaşkanı Hasan Ruhani sürpriz bir farkla yarışı kazanıyor. Seçimler öncesinde Ruhani ve Reisi arasındaki yarışın başa baş geçmesi beklense de, şu ana kadar sayılan 41.2 milyon oyun 23.5 milyonunu Ruhani, 15.8 milyonunu Reisi kazandı.

İçişleri Bakanlığı oyların yüzde 57'sini kazanan Ruhani'nin ilk turda cumhurbaşkanı seçildiğini duyurdu. Seçimlere katılım oranının ise yüzde 70'in üzerinde olduğu belirtildi.

4 yıl önceki seçimlerde İran’ı dünyaya açma sözü veren ve İranlılara daha fazla özgürlük vaat eden Hasan Ruhani seçimleri yine büyük bir farkla kazanmıştı. Ancak dini lider Hamaney’in desteklediği Reisi'nin, Ruhani'yi daha fazla zorlayabileceği bekleniyordu.

Ruhani'nin yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi aynı zamanda İran halkının Batı dünyasıyla olan anlaşmalara ve reformlara yeşil ışık yaktığı anlamına geliyor. 

YÜKSEK KATILIM RUHANİ’YE YARADI

Sabah saatlerinde oyunu kullanan Hasan Ruhani, sandık çıkışında yaptığı açıklamada “İran’ın bölgedeki ve dünyadaki rolü için önemli bir seçim” ifadesini kullandı. Ruhani, 4 yıllık cumhurbaşkanlığı döneminde Batı dünyasıyla nükleer anlaşma imzalayarak, ülkeye uygulanan ekonomik yaptırımların bir kısmını kaldırtmayı başarmıştı.

Ancak ülkedeki değişim hızının çok yavaş olduğunu düşünen reform yanlıların bir kısmının sandığa gitmeyebileceği öngörülse de, oy kullanma merkezlerinde oluşan kuyruklar ve bir çok bölgede sayıları yetersiz kalan oy pusulaları seçimlere katılımın yüksek olduğunu işaret ediyor. Bu durum da Ruhani’nin daha avantajlı bir konuma geçmesini sağladı.

MUHAFAZAKARLAR REİSİ’NİN ETRAFINDA TOPLANDI

Yarışın diğer tarafında yer alan Reisi ise İranlı muhafazakarları etrafında toplamıştı. 56 yaşındaki eski başsavcı, dini lider Hamaney’in yanı sıra sonradan yarıştan çekilen muhafazakar adaylar ve Devrim Muhafızları’nın da desteğini almayı başarmıştı.

Seçim kampanyası boyunca Ruhani’nin ekonomi politikalarını sert bir dille eleştiren Reisi ülkenin fakir bölgelerine sık sık yaptığı ziyaretlerde iş ve yardım sözleri vermişti. Reisi sandık çıkışında yaptığı açıklamada, “Halkın tercihine saygı duyuyorum. Sonuçlar ben ve tüm halk tarafından saygıyla karşılanacaktır.”  İfadelerini kullandı.

RUHANİ, DEVRİM MUHAFIZLARINI UYARMIŞTI

İran’da seçim günü yaklaşık 350 bin güvenlik görevlisinin görev yaptığı bildiriliyor. Ancak Devrim Muhafızları’nın sergileyeceği tutum ülkedeki politik tansiyon konusunda belirleyici olabilir. Zira Reisi’ye yakın duran Devrim Muhafızları, yaptırımların kaldırılmasıyla tehlikeye giren ekonomik ve politik güçlerini muhafazakar bir iktidarla yeniden perçinleyebilir.

Cumhurbaşkanı adayı Ruhani de, seçimler öncesinde yaptığı açıklamada Devrim Muhafızları’ndan seçimlere karışmamasını istemiş, bunun politik tansiyonu yükseltebileceğini belirtmişti. 2009 yılındaki seçimlerde Devrim Muhafızları’nın seçimlere Ahmedinejad lehine hile karıştırdığı yönündeki iddialar nedeniyle, 8 ay süren sokak protestoları yaşanmış, protestolar oldukça sert yöntemlerle bastırılmıştı.

HASAN RUHANİ KİMDİR?

Hasan Ruhani (68), 2013 yılında yaptığı “daha fazla özgürlük, siyasi tutukluların serbest bırakılması ve kadınlara daha fazla eşitlik tanınması” şeklindeki vaatlerini tümüyle yerine getiremedi. Ancak öncelikle eğitimli kentliler olmak üzere İran gençliği onu destekliyor. Gençler İran’ın Batı ile barışma yolunu tutmasından memnun. BM daimi üyeleri ve Almanya (5+1) ile varılan nükleer anlaşma, İran’a uygulanan ambargoların kaldırılmasının yolunu açmıştı. Ruhani, ılımlı ve reformcu kanada güveniyor. Ruhani’nin ılımlı muhafazakâr aday listesi, 2016’da başkent Tahran’ın 30 milletvekilliğini de kazanmıştı. Ruhani, nükleer anlaşmaya bağlı kalınmasını istiyor.

YÜZBİNLERİN ÖNÜNDE RUHANİ'YE MEYDAN OKUDU!

İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

İbrahim Reisi, 57 yaşında ve İran’ın ruhani lideri Ayetullah Hamaney’e yakınlığıyla tanınıyor. 2016 yılından bu yana İmam Rıza Türbesi’nin bakımıyla görevli Razavi Vakfı’nı yöneten muhafazakâr kanadın adayı Reisi, Ruhani’nin en güçlü rakibi sayılıyor. Reisi, işsizlik ve yolsuzlukla mücadele, fakirlerle ise yardım vaat ediyor. İran’ın en fakir bölgelerini ziyaret ediyor, sıkıntı içindeki halkla resim çektiriyor ve İmam Rıza adına un ve şeker dağıtıyor. Reisi, 2016 yılına kadar başsavcılık görevinde bulundu. Son 30 yılda suçluların en ağır şekilde cezalandırılmasını isteyen Reisi, zina yapanların taşlanmasını talep etmişti. Muhafazakârlar, Reisi’ye 77 yaşındaki Hamaney’in muhtemel halefi gözüyle bakıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 10 ay önce - Cevapla
0 0 0
Bazi bedbahlar var bilmiyorlarki yeryüzünde en büyük Türk Devlet irandir.
Misafir - 10 ay önce - Cevapla
0 0 0
Iranin tc dusmani oldugunu soyleyenler hayatin da birkere iran'a gitmisler mi acaba?!Sacma sapan paylasimlarla ogrendiginiz bilgilerle burada insanlari kutuplastirmayin!!!
Misafir - 10 ay önce - Cevapla
0 0 0
Burdakiler aklıylamı konuşuyor, İran türkiyeye düşman hala iran seviciliği yapılıyor :) süte içmemenin zararları beyin çalışmıyor işte
Misafir - 10 ay önce - Cevapla
0 0 0
Yine yobazlık kazanmış demek.işin kötü tarafı sayı olarak bunları destekleyenlerin fazlalığı.yazık modern iranı geri isteyen azınlığa
Misafir - 10 ay önce - Cevapla
0 0 0
ruhani batının turuva atıdır şimdilik kullanılıyor amaç İran ı içten çökertmek .
Misafir - 10 ay önce - Cevapla
0 0 0
iran adına sevindirici gelişme..benim hanımda acem çok sevindi
Misafir - 10 ay önce - Cevapla
0 0 0
İRAN HALKINA ÜZÜLÜYORUM BİRÇOK HAKLARI KISITLI
Misafir - 10 ay önce - Cevapla
0 0 0
ne oynati onlar sıķı politikalar altinda yasamak istemiyor demokrasi istiyo hali cunku baski altindayken inswn gibi yasamiyolar bos yorumlar yapmayin
Misafir - 10 ay önce - Cevapla
0 0 0
Bir avuç akılsız kalabalık ülkedeki akıllıları yönetmeye yelteniyor. Feto olayında olduğu gibi. Bu gibi yılanları küçükken ezeceksin ki toplumun başına bela olamasın. Bravo İran
Misafir - 10 ay önce - Cevapla
0 0 0
İsrail'den sonra en büyük Türkiye düşmanı olan ülke mecusi İrandır.
Misafir - 10 ay önce - Cevapla
0 0 0
Abd ingiltere almanya iran hepsi ayni benim icin
Misafir - 10 ay önce - Cevapla
0 3 -3
güçlü Diploması ve güçlü orduya sahip olan irana başarılar
Misafir - 10 ay önce - Cevapla
3 0 +3
CHP iptali için YSK başvuru yapacakmı
Misafir - 10 ay önce - Cevapla
0 0 0
Ruhani bir İngiltere kuklasıdir.gun gelince kullanislacak merak etmeyin.
Misafir - 10 ay önce - Cevapla
3 0 +3
Hasan. Ruhani. İran. Halki. İçın. Bir. Umut
Misafir - 10 ay önce - Cevapla
0 0 0
Oynat Abd elinde kuklalari