ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

YEM Yayın’dan çıkan kitabında Osmanlı döneminde günlük yaşamda kullanılan nesneleri “Geçmiş tarihimizin, artık yeniden yapılması olanaksız ve her biri bir başka incelik ve güzellik taşıyan emanetleri” olarak yorumlayan M. Şinasi Acar, kitapta nesnelerin yapım tekniklerini, kullanım alanlarını ve yöntemlerini okuyuculara aktarıyor, sanatkârlarıyla ilgili bilgileri paylaşıyor.

TAKVİMLERDEN KALE ANAHTARLARINA
Kitap, Osmanlı’nın çeşitli dönemlerinde kullanılmış takvimlerden koyun saatlerine, terazilerden rubu tahtalarına, buhurdan ve gülâbdanlardan körüklü fenerlere, kemer tokalarından dikiş nakış araçlarına, mühürlerden kamış kalem ve kalemtıraşlara, hokka ve divitlerden elyazması kitaplara, sancak Kuran’ları’ndan rahle ve çekmecelere, ferman ve beratlardan kale anahtarlarına kadar çok sayıda nesneyi bir arada sunuyor. Titiz bir araştırmanın sonucunda yazılan kitapta, bazıları ilk kez böylesi bir çalışmada yer alarak gün ışığına çıkan nesnelerin yapım teknikleri, kullanım yer ve yöntemlerinin yanı sıra sanatkârları hakkındaki bilgilere de yer verildi.

USTASI KALMADI
“Ata yadigârı bu eserlerin pek çoğunun bugün hiç ustası kalmamıştır” diyen Acar, kültür tarihimizdeki değerleri tanımak, duyurmak ve koruyup gözetmenin insanlık adına ödenmesi gereken bir borç olduğunu düşünüyor ve şunları söylüyor: “Tarihsel olduğu kadar sanatsal değer de taşıyan bu eserler, uzun ve büyük bir saltanatın belâgatli ve gururlu tanıklarıdır. Böyle eski değerlerimizi saklamak, korumak, tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmak bizim insanlık görevimizdir.”


GAZETE HABERTÜRK


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000