KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

MEB

Eğitim ve öğretim hizmetlerinin devlet eliyle yürütülmesi düşüncesi ilk kez II. Mahmut döneminde gündeme gelmiştir. Bu döneme kadar vakıflar tarafından yürütülmüş olan eğitim ve öğretim hizmetleri, 17 Mart 1857 tarihinde Maarif-i Umumiye Nezareti uhdesine verilmiştir. Böylelikle eğitim ve öğretim hizmetlerinden sorumlu bir nazır (bakan) meclis-i vükela içinde yer almıştır. Nezaretin kuruluşuyla okullar sıbyan, rüştiye ve mekâtib-i fünün-i mütenevvia olarak üç dereceye ayrılmıştır.

Eğitim sistemimize ilişkin ilk yasal düzenleme 1869 yılında çıkarılan Maarif-i Umumiye Nizamnamesidir (Genel Eğitim Tüzüğü). Bu tüzük ile eğitim hakkı, eğitim yönetimi, eğitim sisteminin belirlenmesi, eğitim ödenekleri, öğretmen yetiştirme ve istihdamı, taşra teşkilatı ve sınav sistemleri gibi hususlar düzenlenmiştir. Aynı zamanda merkez örgütünde ilmi ve idari olmak üzere iki daireden oluşan Meclis-i Kebir-i Maarif (Büyük Eğitim Meclisi) ile il düzeyinde Maarif Meclisleri kurulmuştur. 1872 yılında Büyük Eğitim Meclisi tek meclis haline getirilerek daireler öğretim basamaklarına göre düzenlenmiştir. Bu daireler; Mekatib-i Sıbyan (İlkokul), Mekatib-i Rüştiye (Ortaokul), Makatib-i Aliye (Yüksek Okul), Telif ve Tercüme ile Matbaalar (Yayın) daireleridir.

1911 tarihli Maarif-i Umumiye ve Teşkilatı Nizamnamesi (Eğitim Teşkilat Tüzüğü) ile bütünsel bir yapı oluşturulmuştur. II. Meşrutiyet Dönemi sonunda Maarif Nezareti merkez teşkilatı şu dairelerden oluşmaktadır:

Tedrisat-ı İptidaiye Dairesi (İlköğretim Dairesi)
Tedrisat-ı Taliye Dairesi (Orta Öğretim Dairesi)
Tedrisat-ı Aliye Dairesi (Yüksek Öğretim Dairesi)
Mekatib-i Hususiye Dairesi (Özel Okullar Dairesi)
Tahrirat Dairesi (Yazı İşleri Dairesi)
Muhasebat Dairesi (Saymanlık Dairesi)
Sicil İşleri Dairesi
İstatistik Dairesi
Levazım Dairesi (Ders Araçları Dairesi)
Evrak Dairesi

Kurtuluş Savaşı yıllarında, İstanbul’ da Osmanlı Hükümetinin Maarif Nezareti, Ankara’da ise TBMM Hükümetinin Maarif Vekâleti olmak üzere iki eğitim bakanlığı bulunmaktaydı.

23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılmasını müteakip, 2 Mayıs 1920 ve 3 sayılı Kanun’la kurulan ve on bir vekâletten oluşan İcra Vekilleri Heyeti’nde (Bakanlar Kurulu) Maarif Vekâleti de bulunmaktaydı.

1923 yılında İstanbul’da bulunan Maarif Nezareti kaldırılmış, Ankara’da bulunan Maarif Vekâleti teşkilatının İlk Tedrisat Müdürlüğü, Orta Tedrisat Müdürlüğü, Hars (Kültür) Müdürlüğü, Sicil ve İstatistik Müdürlüğü birimlerine Müsteşarlık, Yüksek Öğretim Dairesi, Teftiş Heyeti, Telif ve Tercüme Dairesi, Özel Kalem ve Evrak Dairesi birimleri eklenmiştir. Taşra teşkilatı da Maarif Müdürlükleri ve Maarif Memurlukları olarak düzenlenmiştir.

Millî Eğitim Bakanlığı, Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne kadar aşağıda belirtilen isimler altında çalışmalarını sürdürmüştür.

1923-1935 yılları arasında “Maarif Vekâleti”
1935-1941 yılları arasında “Kültür Bakanlığı”
1941-1946 yılları arasında “Maarif Vekilliği”
1946-1950 yılları arasında “Millî Eğitim Bakanlığı”
1950-1960 yılları arasında “Maarif Vekâleti”
1960-1983 yılları arasında “Millî Eğitim Bakanlığı”
1983-1989 yılları arasında “Millî Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı”
1989 yılından günümüze kadar da “Millî Eğitim Bakanlığı”

adıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Millî Eğitim Bakanlığının teşkilat yapısı çeşitli yasal düzenlemelerle değişikliklere uğramış olup günümüzdeki yapısı 14.9.2011 tarihinde yürürlüğe giren 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile belirlenmiştir.

Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Bilgileri

Adres: Atatürk Bulvarı No:98 Bakanlıklar/ANKARA

Tel: 0312 4132680 - 0312 4132681 - 0312 4131838

Meb Haberleri

 • TEOG ikinci oturumu sona erdi

  Gündem, 27 Nisan 2017

  TEOG ikinci oturumu sona erdi

  Milyonlarca öğrencinin katılım sağladığı TEOG'un ikinci oturumu saat 09:00'da başladı. Öğrenciler bugün Fen Bilimleri, Yabancı Dil ve T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden sınavlara girdi ve TEOG'un ikinci oturumu da tamamlandı.

 • Özel kursa dijital gözaltı geliyor

  Gündem, 26 Nisan 2017

  Özel kursa dijital gözaltı geliyor

  Dershanelerin dönüşümünün ardından tanımlanan özel öğretim kurslarını yakın takibe alan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu kursları 1 Ağustos 2017’den itibaren ‘bir bilim grubu’nda faaliyet gösterip göstermediğini elektronik takip sistemiyle dijital ortamda denetleyecek

 • TEOG birinci gün oturumu tamamlandı

  Gündem, 26 Nisan 2017

  TEOG birinci gün oturumu tamamlandı

  Saat 09:00'da başlayan TEOG'a milyonlarca öğrenci katılım sağlıyor. Birinci gün oturumu tamamlanan TEOG'a yarın Fen Bilimleri, Yabancı Dil ve T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin sınavlarıyla devam edilecek.

  TEOG puan hesaplama nasıl yapılır?

  Gündem, 26 Nisan 2017

  TEOG puan hesaplama nasıl yapılır?

  8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan 2. dönem TEOG sınavı 27 Nisan'da tamamlanacak. Peki 2017 TEOG puan hesaplama nasıl yapılır?

  TEOG soru ve cevapları yayınlandı!

  Gündem, 26 Nisan 2017

  TEOG soru ve cevapları yayınlandı!

  MEB tarafından gerçekleştirilen 2. dönem TEOG sınavı bugün tamamlandı. Öğrencilerin soru ve cevapları bekleyişine son veren MEB, TEOG soru ve cevaplarını yayınladı. İşte TEOG soru ve cevapları!

 • TEOG saat kaçta başlayacak?

  Gündem, 25 Nisan 2017

  TEOG saat kaçta başlayacak?

  8. sınıf öğrencileri 2. dönem TEOG sınavının ikinci oturumuna yarın girecek. Peki TEOG sınavı saat kaçta başlayacak?

 • Eğitime "TEOG" arası

  Gündem, 24 Nisan 2017

  Eğitime "TEOG" arası

  26 Nisan ve 27 Nisan tarihlerinde yapılacak TEOG'a girmeyecek olan 8. sınıf dışı öğrenciler, "28 Nisan Cuma okullar tatil mi?" diye merak ediyor. İşte merak edilen sorunun yanıtı...

 • MEB'den yeni düzenleme

  Gündem, 22 Nisan 2017

  MEB'den yeni düzenleme

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlemesine göre okullara yönetici görevlendirmeleri, değerlendirme ile sözlü sınavın aritmetik ortalaması alınarak puan üstünlüğüne göre yapılacak

  Özel okulda yüksek zamma kapatma!

  Gündem, 20 Nisan 2017

  Özel okulda yüksek zamma kapatma!

  MEB, özel okulların ücretlerine yapacakları zam oranının yıllık enflasyona göre belirlenip belirlenmediğini geçen yıl kurulan ‘elektronik takip’ sistemiyle denetlemeye başladı. Bakanlığın velilere uyarısı, ücret ödemelerini banka üzerinden yapmaları oldu

  AÖL 2. dönem sınav sonuçları açıklandı

  Gündem, 19 Nisan 2017

  AÖL 2. dönem sınav sonuçları açıklandı

  AÖL 2. dönem sınav sonuçları açıklandı. Peki sonuçlar nasıl öğrenilir? İşte AÖL öğrenci giriş ekranı ve merak edilenler...

 • BİLSEM sonuçları açıklandı

  Gündem, 18 Nisan 2017

  BİLSEM sonuçları açıklandı

  MEB tarafından düzenlenen 1., 2. ve 3. sınıflar için tablet bilgisayar uygulama sonuçları açıklandı. Peki BİLSEM sonuçları nasıl öğrenilir?

 • TEOG için geri sayım!

  Gündem, 18 Nisan 2017

  TEOG için geri sayım!

  Binlerce öğrencinin lise yerleşimlerinin yapılması için düzenlenen TEOG'un 2. dönem sınavlarına sayılı günler kaldı. Peki TEOG 2. dönem sınavı ne zaman?

 • Okullar ne zaman tatil olacak?

  Gündem, 14 Nisan 2017

  Okullar ne zaman tatil olacak?

  Milyonlarca öğrenci yaz tatilinin ne zaman başlayacağını araştırmaya başladı. Peki 2017'de okullar ne zaman kapanacak? Yaz tatili ne zaman başlıyor?

  BİLSEM sınav sonuçları açıklandı mı?

  Gündem, 14 Nisan 2017

  BİLSEM sınav sonuçları açıklandı mı?

  MEB tarafından özel yetenekli öğrencilerin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen 2017 BİLSEM sınavının sonuçları açıklandı mı? Detaylar haberimizde...

  TEOG'a kısa bir süre kaldı

  Gündem, 10 Nisan 2017

  TEOG'a kısa bir süre kaldı

  TEOG'un 2. dönem sınavları yaklaşıyor. Peki 2017 TEOG 2. dönem sınavı ne zaman? İşte 2. dönem TEOG sınavı hakkında tüm detaylar...

 • Okullar ne zaman kapanacak?

  Gündem, 06 Nisan 2017

  Okullar ne zaman kapanacak?

  Yaz tatiline hasret kalan öğrenciler, okulların ne zaman kapanacağını merak ediyor. Peki 2017 okullar ne zaman kapanacak? Yaz tatili ne zaman başlıyor?

 • Okullar ne zaman tatile giriyor?

  Gündem, 05 Nisan 2017

  Okullar ne zaman tatile giriyor?

  Yaz aylarına girilmesiyle birlikte öğrenciler "okullar ne zaman kapanacak?" diye merak ediyor. Peki 2017 yaz tatili ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman tatil olacak?

 • Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren düzenlemede detaylar belli oldu!

  Gündem, 02 Nisan 2017

  Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren düzenlemede detaylar belli oldu!

  El yazısı kaldırılmıyor, öğrenciler ilkokul üçüncü sınıftan itibaren daha az ayrıntılı, daha sade el yazısı eğitimini, haftalık 8 saatlik zorunlu Türkçe dersi içinde 2 saat almaya devam edecek

  MEB, son istatistikleri açıkladı

  Gündem, 31 Mart 2017

  MEB, son istatistikleri açıkladı

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de 17 milyon 319 bin 433 öğrenci örgün eğitim alıyor