Son Dakika

Keşan Müftüsü Süleyman Yeniçeri'nin yılbaşı eğlencelerinin "kültürümüzde bulunmadığını" belirtmek için yaptığı açıklamalar oldukça ses getirdi.
"Hıristiyanlık'tan gelen bir etkinliği kutlarsak, onlara benzemeye çalışmış oluruz. Dolayısıyla onlar gibi bir yaşantı ortaya çıkar. Biz, neden onlar gibi yaşayalım ki? Onlar bizim gibi yaşıyorlar mı? Biz Noel'i Hıristiyan âleminden ithal etmişiz. Noel, bizim bayramımız değil. Noel Baba yaşamış mı, yaşamamış mı belli değil. Bir yer söyleniyor ve orada yaşadığı ifade ediliyor. Ama Hıristiyan âleminin çıkardığı bir şahsiyettir. Noel Baba baca ve pencereden giriyor. Ama doğru dürüst birisi olsa kapıdan girerdi. Bizde kapıdan giriliyor. Kuran-ı Kerim'de 'Evlere kapıdan girin'diyor. Neden bacadan giriyor ki?" diyen Yeniçeri hakkında Diyanet tarafından soruşturma açıldı, biz de konuyu masaya yatırdık: Noel Baba'nın kökeni neresi, Noel Baba figürü çocuklar İçin kötü bir örnek mi? işte farklı görüşler...

GÜLİN YILDIRIMKAYA/ HT GAZETE-POLEMİK

‘Noel Baba Müslüman kabul edilir mezarında Yasin bile okundu’
Vakit Gazetesi Yazarı Abdurrahman Dilipak

Noel Baba'nın ilk kimliği tarihsel bir kişilik üzerine kurulu. Antalya Demre'de yaşayan, Kayserili olma ihtimali olan, Hz. İsa'ya inananların gittikleri bir din okulunda okumuş, İncil hafızı olmuş ve ardından Antalya'ya gelip kendi kilisesini kurmuş hayırsever bir ruhanidir.
Daha sonra İznik Konsülü'ne katılmış, Bizans İmparatoru tezlerini kabul etmemiş, onu konsülden attırmış; Yedikule Zindanları'nda hapse atılmıştır. İslam'dan önce yaşayan bir ruhani olduğu için Müslüman kabul edilir. Hanefi bir gelenekten gelir. O dönem henüz İslamiyet gelmemişti ve Hz. İsa da bizim peygamberimizdi. Santa Claus, selametleriyle bilinen, şifa dağıtan, şifasını da Muğla taraflarında "sığla" denilen bir ağacın reçinelerinden üreten bir kişiliktir. Dindar, mümin bir kişiliktir orijin olarak.
Katolik, Ortodoks ve Protestanlar kendisini aziz ilan etmiştir. Kültür mirası gibi sahip çıkmak istemişlerdir, iyilikseverliğinden dolayı Noel Baba olarak tanımlamışlardır. Kiliselerin kendisini Hıristiyanlaştırma girişimi vardır ama bu adamı Bizans İmparatoru'nun hapse attığını unutmamak gerekli. Katolizm ile hiç alakası yoktur. Katolizm'in doğuşundan önce yaşamıştır. Kilise, asırlar sonra kendisine bir Noel Baba misyonu yüklemiştir; bu bir PR çalışmasıdır. Çoraplarla bacalardan hediyeler atması, çam ağacı figürleriyle Noel Baba hep sahiplenilmeye çalışılmıştır.
Üçüncü etap ise 1924 yılında California Üniversitesi tarafından Coca-Cola'nın PR çalışması için yaratılan bir Noel Baba imajıdır. Ren geyikli, kızaklı farklı imajlar yaratılmıştır. Antalya Demre'de ren geyiğinin ne işi olabilir? Ben kendisini bir Ìslam mirası olarak kabul ediyorum. Bunu konferansta paylaştığımda mezarının başına gidip Yasin okuyanlar oldu, bundan 10-15 sene önce.
Kuran kursu hocası gibi bir zattır Santa Claus denilen kişilik, bizdendir. Müftünün söylediği bacadan girme olayı da doğru değil; mitolojiye göre yardım ettiği insanları rencide etmemek için bacadan, kapıdan bırakır hediyelerini.


‘Noel Baba’nın Müslüman geleneğinde yeri yoktur’
Araştırmacı Yazar İsmail Nacar

4. yüzyılda Anadolu'da yaşadığı söylenen Noel Baba unvanlı Aziz Nicholas adı ile bilinen Hıristiyan azizinin gerçekten yaşadığına dair kesin tarihi bilgiler ve kanıt yok. Üstelik Aziz Nicholas'ın gerçekte yaşayıp yaşamadığı sadece İslam dünyası için değil, Batı dünyasındaki tarihçiler için de bir muammadır. Zannediyorum Keşan Müftüsü de buradan yola çıkarak böyle bir açıklama yapmıştır ama bir müftüye yakışmayan hakarete benzer bir ifade olmuştur. Ne de olsa Noel Baba, Hıristiyan inancının bir kutsalıdır.
Yılbaşında evler ışıklarla donatılır, çocuklar ve yoksullar sevindirilir. İslam dinine gelince, İslam'da başta peygamberler olmak üzere tarihsel açıdan bize ufuk açan, yön gösteren, uygarlık ve medeniyetimize katkı sunan bütün temiz ve dürüst insanların anılmasında hiçbir sakınca yoktur. Kuran'da bir ayet var "Müslümanlar hiçbir peygamber arasında ayrım yapmazlar'' ve bu doğrultuda biz de bütün peygamberleri İslam peygamberi olarak kabul ederiz. Bu konuda Kuran bize açıkça diyor ki: "Peygamberler arasında ayrım yapmayın.'' Hz. Muhammed, Hz. İsa, Hz. Musa ve Hz. Davut kitapla gelen büyük peygamberlerdir.
Bu peygamberlerin doğum günlerini kutlamakta, anmakta hiçbir sakınca yoktur. Yalnız Müslümanlar bu kutlamaları yaparken, kendi örf ve adetlerine göre davranmalıdırlar. Bu kutlamalarda kendi inançlarını, değerlerini, ilmi anlayışlarını, törenlerini yansıtmaları lazım. İslam, taklidi ve öykünmeyi bir küçüklük göstergesi ve şahsiyetsizlik olarak kabul eder.


‘Noel Baba Türk’tür, Anadolu’da hâlâ çam ağacı hediye edilir’
Sümerolog Yazar Muazzez İlmiye Çığ

Noel Baba tamamıyla Türk'tür, bayramı da vardır, bu bayram da Türk geleneğidir. Bu hem kitaplarda yazılı hem de bana Azerbaycan'dan, İran'dan bu hususta bilgi geldi.
Türklerde çam ağacı çok kutsalmış. Bilim adamları "Türkler ağaçtan ne anlar?" diyor, bu aptallıktır. Yerin dibine kadar uzanan bir hayat ağacı vardır Türklerin. Gökte gök tanrısı Ülgen, dipte de Ülgen'in kardeşi olan Erlik vardır. Erlik kötüdür. Ülgen insanları idare eder, Güneş'i Ay'ı idare eder. Günler uzamaya başladığı gece, güneş daha fazla görüneceği için gün geceyi yenmiş sayılıyor.
Bundan dolayı Türkler bayram yapar. O gece çam ağacının altına Tanrı'ya hediyeler koyarlar, seneyi iyi geçirdikleri için. Gelecek sene için de dallarına dilekler koyuyorlar. Ağacın altındaki tanrı Erlik'in de üzerine şu an tasvir edilen Noel Baba kıyafetini giyip insanlara hediyeler dağıttığına inanılıyor.
Gece boyu herkes bu hayale inanarak, birbirlerine hediyeler veriyor, ziyafetler oluyor. Noel Baba'nın üzerindeki elbise de Türk kıyafetidir. Erlik daha sonra Santa Claus, sonra Noel Baba oluyor.
Hıristiyanlar da 325 yılında İznik'teki konsülde "İnsanlar güneş dünyayı daha fazla aydınlatıyor diye bayram yapıyorlar, Hz. İsa da dünyayı aydınlatıyor, bu işi Hıristiyanlıkla birleştirelim" diyorlar. Halbuki gelenek bizden çıkmıştır, "Hayır" denilecek hiçbir yanı yok. Türk geleneğidir. İran'da ve Azeriler arasında bugün hâlâ kutlanır.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.