Dünyada yaklaşık 200 milyon erkeğin sertleşme sorunu yaşadığı bilinmektedir. Erkeklerin korkulu rüyası olan sertleşme problemi, çoğu erkek tarafından günlük strese, iş yoğunluğuna, gerginliğe bağlandığı için bu sorunun kendiliğinden geçeceğini ümit ediyor. Ancak sertleşme sorununun, penisteki vasküler (damarsal), nörolojik (sinirsel) ve hormonel problemlerle oluştuğuna dikkat çeken Üroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emre Salabaş, sertleşme sorunu tedavisinde yeni bir yöntem olan LI-ESWT teknolojisi ile gerçekleştirilen şok dalga tedavisi hakkında bilgi verdi.

Sertleşme sorunu nedir?

Sertleşme sorunu, cinsel ilişki için gerekli sertleşmeyi başlatamama veya sürdürememe durumunun devamlı ya da tekrarlayan şekilde olmasıdır. Bu problem, yaşam tarzı ve kullanılan ilaçların etkisiyle oluşabileceği gibi penisin sertleşmesi için gereken kanı taşıyan damarlarda oluşan sorunlar neticesinde de meydana gelebilir.

Sertleşme sorunu kimlerde görülür?

* 40 yaş üzeri erkekler
* Diyabet (şeker) hastaları
* Prostat kanseri ameliyatı olan hastalar
* Kalp ve Damar Hastaları
* Kolestrol ve yüksek tansiyon hastaları
* Birtakım ilaçların yan etkilerine bağlı
* Aşırı kilosu olanlar
* Alkol ve sigara tüketenler
* Psikolojik sorunu olanlar

LI-ESWT TEKNOLOJİSİYLE ŞOK DALGA TEDAVİSİ 

LI-ESWT teknolojisi, 40 yaş üzeri erkeklerin yaklaşık yüzde 69’unda gözlenen sertleşme sorunu için yeni geliştirilen bir tedavi yöntemidir. Tedavide, hastaya rahatsızlık vermeyen düşük enerji akustik şok dalgaları (LI-ESWT) bu tedavi için özel geliştirilmiş başlıklar ile uygulanıyor.

Yapılan bilimsel araştırmalar, şok dalgalarının yeni hücre oluşumuna sebep olması ile damarın iç yapısını onardığı ve yeni mikro-damarlar oluşturduğu (neonendotelizasyon ve anjiogenez), böylelikle penisteki kanlanmayı arttırarak damarsal kaynaklı sertleşme sorunu tedavi ettiğini ortaya koymuştur. Cihaz, sadece sertleşme sorunu tedavisi için özel olarak geliştirilmiş ve sistemik yan etkisi olmayan önemli bir sistemdir. LI-ESWT Şok Dalga Tedavisi; düşük yoğunlukta ses dalgaları ile peniste yeni damar oluşumu sağlayarak damarsal nedenli sertleşme bozukluklarında iyileşme sağlamaktadır.

TEDAVİNİN AVANTAJLARI 

Sertleşme sorununda İlaçsız, Yan Etkisiz, Ağrısız ve Uzun vadeli bir tedavi imkanı sunmaktadır. Sadece kullanıldıklarında etki gösteren, yan etkisi olabilen ve bazı hastalar için risk taşıyan ilaçlar yerine Şok Dalga Tedavisi, sertleşme sorununa yepyeni bir tıbbi tedavi olarak ortaya çıkmıştır. Geçici çözümlerin yerini uzun vadeli tıbbi tedavi almıştır.

Nasıl uygulanır ve ne kadar sürer?
20’şer dakikalık seanslar halinde, Hafif derece hastalarda 6 seans, ağır derece hastalarda ise 12 seans uygulanan Şok Dalga Tedavisi, yeni hücre yapımını uyararak penis damarlarında onarım ve yeni damar oluşumuna yol açmaktadır. Böylelikle şok dalga tedavisi, sertleşme sorunun ana nedenlerinden olan kanlanma yetersizliğini düzelterek ve uzun vadeli bir tedavi seçeneği yaratmaktadır. Son 15 yıldır koroner kalp hastalığında başarıyla kullanılan şok dalga tedavisi LI-ESWT teknolojisi ile sertleşme sorununda da başarıya ulaşılmıştır. Penise lokal uygulanması nedeniyle LI-ESWT tedavisinin kalp damar sistemi dahil diğer hiçbir organ üzerinde yan etkisi bulunmamaktadır.

Şok dalga tedavisi, kullanılan ilaçlar ile etkileşme göstermemektedir. Hastaya tedavi öncesi ve sonrasında hiçbir hazırlık ve kısıtlama gerektirmemektedir. Tedavi hiçbir yatıştırıcı veya anestezi uygulamayı gerektirmez. Hasta işlem sonrasında günlük yaşamına devam edebilmektedir. Hastanede yatış söz konusu değildir. Şok dalga tedavisi ile sertleşme sorununda, ilaç kullanma zorunluluğu ve ilaca bağlı yan etkiler ortadan kalkmaktadır. Ayrıca ilaç kullanırken gereken cinsel ilişkiyi önceden planlama gerekliliğine de son vermektedir.

“SERTLEŞME SORUNU SADECE CİNSEL BİR SORUN DEĞİL!"

Yapılan çalışmalarda özellikle 55 yaşından küçük erkeklerde ortaya çıkan sertleşme sorununun, kalp hastalıklarını 5 kat arttırdığı ortaya konmuştur. Erkeklerde sertleşme sorunu sadece cinsel bir problem olmakla kalmayıp aynı zamanda vücudun tehlike habercisidir. Kalp damar hastalıkları ortaya çıkmadan önce pek çok hastada sertleşme problemi başlayabilmektedir.

  • Yrd. Doç. Dr. Emre Salabaş
  • sertleşme sorunu

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000