ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Meteoroloji Uzmanı Yusuf Ziya Yavuz, sıcak geçen yaz günleri için vatandaşları tedbir alması konusunda uyararak, “Göreceğiz ki bu temmuz ayı ortalamalarının ekstrem sıcaklıklarını yakalayabileceğiz” dedi.

Genel itibariyle sıcak havanın ilerleyen günlerde de artacağını belirten Yavuz, sıcak havanın en etkili olacağı günler için ise, “Cuma günü ve hafta sonunda özellikle yurdun iç ve batı kesimlerinde sıcak havayı oldukça hissedeceğiz” ifadelerine yer verdi.

"İÇ BÖLGELERDE 40 DERECEYE KADAR SICAKLIK ARTACAK"

İç bölgelerde 40 dereceye kadar sıcaklıkların yükseleceğini söyleyen Yavuz, “Göreceğiz ki bu temmuz ayı ortalamalarının ekstrem sıcaklıklarını yakalayabileceğiz. Yurdun iç bölgelerinde İç Ege’de ve yine yurdun batı kesiminde ekstrem sıcaklıklar görme ihtimalimiz var. Cuma, cumartesi ve pazar günleri önümüzdeki 3 gün boyunca yurt genelinde yağış beklemiyoruz. En büyük meteorolojik parametre yüksek sıcaklıklar buna karşı da vatandaşlarımızın tedbirli olmalarını istemekteyiz” uyarısında bulundu.

"KUZEYDEN BAŞLAYARAK HAFİF BİR SERİNLEME BAŞLIYOR"

Kuzey bölgelerde ise sıcak havaların yanı sıra biraz serinleme olacağının altını çizen Yavuz, “Bununla beraber pazartesinden itibaren kuzeyden başlayarak hafif bir serinleme başlıyor yurt genelinde fakat öyle kuvvetli bir serinleme değil yine pazartesi, salı ve çarşamba günleri de mevsim normallerinin üzerinde olacak hava sıcaklıkları 2-3 derecelik düşüşlerin olmasını bekliyoruz. Yurdun genel bir bölümünde bununla birlikte pazartesi günü Karadeniz’in kıyı kesiminde hafif yağışlar görülecek. Salı ve çarşamba ise iç bölgeler özellikle akşam saatlerinde sağanak ve gök gürültülü yağışlar bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Genel itibari ile sıcak bir hafta olacağını belirten Yavuz, mevsim normallerinin çok üstünde bir hava olacağını, özellikle iç bölgelerde kuru bir hava hakim olacağı için vatandaşların güneşe çıkmamalarını söyleyerek sıcak havalara karşı su tüketmeleri konusunda uyardı.

İL İL HAVA DURUMU İÇİN TIKLAYIN

EGE BÖLGESİ İÇİN UYARI

Meteoroloji 2'nci Bölge Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Ege Bölgesi'nde mevsim normallerinin 2 ila 5 derece üzerinde seyreden hava sıcaklığının önümüzdeki hafta başına kadar artarak, mevsim normallerinin 3 ila 9 derece üzerine çıkacağını açıkladı.

Meteoroloji 2'nci Bölge Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre hafta sonuna kadar beklenen en yüksek hava sıcaklıkları İzmir'de 38, Aydın'da 41, Manisa'da 41, Balıkesir'de 40, Çanakkale'de 34 derece olacak. İstanbul'da sıcaklık cumartesi günü 35 dereceye kadar çıkacak.

Yetkililer, yüksek hava sıcaklığının neden olabileceği olumsuzluklara karşı, başta yaşlılar ve çocuklar olmak üzere özellikle 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneş ışınlarına doğrudan olarak maruz kalınmaması hususunda vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmalarını istedi.İHA/DHA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000