ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde kutlamaların merkezi İstanbul Taksim Meydanı. İstanbul Taksim'deki 1 Mayıs kutlamaları DİSK, KESK, TMMOB, TTB öncülüğünde gerçekleştirildi.

Üç koldan yürüyüşün ardından Taksim Meydanı'nda toplanan işçiler, emekçiler alanda boş yer bırakmadı. Büyük bir coşkunun hakim olduğu alanda kürsüden sendika ve STK temsilcileri konuşmalar yaparken alandaki işçiler de halaylar ve sloaganlar eşliğinde bayramlarını kutladı.

Saat 14:00'da ise Türkiye'deki bütün alanlarda aynı anda 'Faşizme karşı omuz omuza' sloganı atıldı. Saat 16:00'dan itibaren ise Kardeş Türküler ve Grup Yorum alandaki emekçilere konser verdiler. 

Kutlamalarının ardından meydanda temizlik çalışmaları başladı. 

Beyoğlu Belediyesi'ne bağlı çok sayıdaki temizlik görevlisi tarafından toplanan meydandaki çöpler, araçlara yüklendi. Meydan ve caddeler, belediye görevlilerince tazyikli suyla yıkanıyor. 

Bu arada, Taksim Metrosu da seferlerine başladı. 


DEV PANKART AÇILDI
DİSK'in yaptırdığı 800 metrelik dev pankart Taksim Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'nın önüne sabah saatlerinde asıldı. Dev pankartta kanlı 1 Mayıs'tan fotoğrafı ve üstünde "1 Mayıs 1977 suçluları yargılansın" sloganı yer aldı.

Dev pankart Atatürk Anıtı'nın önünde açılarak anıt korumaya alınmış oldu ve böylece doğması muhtemel gerginliklerin de önüne geçildi. Geçen yıl yapılan kutlamalarda bazı göstericilerin anıta çıktığı görülmüş, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada anıta zarar verildiğini söyleyerek böyle bir olay olursa polis müdahalesi olacağını söylemişti.

OTOBÜS DURAKLARININ CAMLARI SÖKÜLDÜ
Taksim meydanı çevresindeki otobüs duraklarının camlarının söküldüğü görülürken, yine meydandaki bayrak direkleri ve çevresindeki elektrik direkleri de vatandaşların çıkmasını önlemek için polisler tarafından yağlandı.

KESK ŞİŞHANE'DEN YÜRÜYÜŞE GEÇTİ
KESK'in öncülüğünde Şişhane'de oluşturulan kortej, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasının yapılacağı Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Grup, ''Yaşasın 1 Mayıs'' şeklinde sloganlar atarak, davul ve zurna eşliğinde Tarlabaşı Bulvarı üzerinden yürüyüşü sürdürüyor.

Kortejin önündeki KESK'li bir grup, ''Suriye ve Orta Doğu'daki emperyalist işgale ve savaşa karşı alanlardayız'' yazılı büyük pankart taşırken, farklı dillerdeki pankartlar dikkat çekiyor.

ÇAPKIN: "AMACIMIZ KIŞKIRTMALARA İZİN VERMEMEKTİR"
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Taksim Meydanı'na gelerek incelemelerde bulundu. Çapkın, meydanda alınan güvenlik önlemlerini denetleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

İncelemelerinin ardından gazetecilere açıklama yapan Çapkın, amaçlarının, işçilerin huzur içinde bir bayram kutlaması olduğunu belirtti. Çapkın, ''Bu yıl değişiklik olarak anıtla ilgili tedbir aldık. Amacımız, anıtın üstüne çıkarak, herhangi bir kışkırtmaya sebep olacak görüntü vermemektir. Tüm işçilerin 1 Mayıs Bayramını kutluyorum. Nice 1 Mayıs'lara diliyorum'' dedi.

1 MAYIS 1977'DE HAYATINI KAYBEDENLER ANILDI
1 Mayıs Kutlamaları'nın tertip komitesi 1977'deki kutlamalarda çıkan olaylarda hayatını kaybedenlerin anısına Kazancı Yokuşu'nda yapılan anıt önünde tören düzenledi.

DİSK Başkanı Erol Ekici ve KESK Başkanı Lami Özgen'in katıldığı anmaya CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, DSP Genel Başkanı Masum Türker de katıldı. Kazancı Yokuşu'ndaki 1 dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan DİSK Başkanı Erol Ekici, bu yıl da 1 Mayıs'ı KESK, DİSK, TMMOB ve TTB ile ortaklaşa kutladıklarını söyledi. Ekici, başta 1 Mayıs 1977 olayları olmak üzere 89, 98 ve 96 yıllarındaki kutlamalarda hayatını kaybedenlere borçlarını ödemek için alanları doldurduklarını söyledi. Ekici, "Bundan sonra başta 77, 89 ve 96'da yitirdiğimiz 1 Mayıs şehitlerimizin failleri ve katilleri bulunup hesap verinceye kadar bu ısrarımız, kararlılığımız sürecek. Buradan tüm şehitlerimize 'bıraktığınız mirasa sahip çıkanlar var, siz rahat uyuyun' diyorum." dedi.

BİNLERCE EMEKÇİ TAKSİM MEYDANI'NDA
Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs'ı kutlamak için Türkiye'nin birçok ilinden gelen işçiler, alanı doldurmaya başladı.

DİSK öncülüğünden Şişli'den, KESK öncülüğünde Şişhane'den ve Dolmabahçe'den yürüyüşe geçen işçiler, Taksim Meydanı'na ulaştı. Alan tamamen doldu.

Taksim Meydanı'nda Kardeş Türküler ve Grup Yorum konserleri halen devam ediyor.

ÜÇ KOLDAN TAKSİM'E
1 Mayıs'ı Taksim Meydanı'nda kutlayan olan işçiler, emekçiler üç koldan meydana yürüdü.

Şişli Kolu: Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Sendikal Güçbirliği Platformu, Devrimci 1 Mayıs Platformu, Demokratik Haklar Federasyonu (DHF), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), 

Dolmabahçe Kolu: Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipler Birliği (TTB), İstanbul Eczacılar Odası, İstanbul Veterinerler Odası, İstanbul Diş Hekimleri Odası, Halkevleri, Türkiye Komünist Partisi (TKP), Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu, Emek Kolektifi, Türkiye Sosyalist İşçi Partisi (TSİP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) 

Tarlabaşı Kolu: Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK),Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Halkların Demokratik Kongresi bileşenleri, LGBTT'ler, Feministler, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP).


  • istanbul
  • 1 Mayıs
  • trafik
  • Taksim
  • Taksim Meydanı

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(144)
Kalan karakter : 2000