SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

En büyük Atatürk heykeli! GALERİ

19 Mayıs 2012 Cumartesi, 15:53:29Güncelleme: 20 Mayıs 2012 Pazar, 10:44:15

O kadar uzun ki ajanslar bile anlaşamadı...

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
En uzun Atatürk heykeli Sonra Oku

HABERTURK.COM

Artvin
'de, Kahvecioğlu Vakfı Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu'nun şehre en hakim tepede, her yerden görülebilecek kaidesiyle yaptırdığı, yüksekliği de tartışmaya konu olan Atatürk heykelinin bulunduğu tesis törenle açıldı.İŞTE HEYKELİN ÖZELLİKLERİ

Toplam 7 bin 400 metrekare alanda kurulan tesiste, 2 bin metrekare kullanım alanı, okçuluk ve silah atışlarının yapılacağı 3 katlı atış poligonu binası, 500 metrekare alana sahip restoran ve seyir terası ile çocuk oyun alanı bulunuyor.

Atatürk'ün Kocatepe'ye çıkışını anlatan fotoğrafından yola çıkılarak hazırlanan heykel, yaklaşık 1.5 yılda tamamlandı. Heykelin yapımında yaklaşık 100 kişi çalıştı. Yapımı sırasında, önce bacaklar ve gövde, ardından 9 ton ağırlığındaki baş kısmı monte edildi.

BOYU TARTIŞMALI...

Yüksekliğini bazı ajansların 35 metre bazılarının da 22 metre olarak belirttiği heykelin ayak kısmında 18 ton, gövdesinde 16 ton, baş kısmında 9 ton çelik konstrüksiyon kullanıldı. Heykelin dış yüzeyi 12 ton bakırla kaplanırken, diğer malzemelerle birlikte heykel yaklaşık 60 ton ağırlığında.

BU HABERİN 41 YORUMU VAR.
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER