ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
07 Ocak 2017 Cumartesi, 13:23:43 Güncelleme:12 Ocak 2017 Perşembe, 13:26:18

Seyahatleri konforlu kılan teknolojiler

Teknolojik altyapıları güçlendirilen havalimanları ve yolcu işlemlerini kolaylaştıran çözümler üreten havayolları, seyahat stresini de azaltmış oluyor. Uçak biletinden otele her türlü rezervasyona organizasyonları kolaylaştıran mobil uygulamalar ve web’de her türlü cihazlarla işlem yapılmasına imkân veren yazılımlar cüzdanımızı rahatlatıyor. Sanal ve geleneksel seyahat acenteleri sayesinde sadece stres değil, seyahat maliyetleri de azalıyor. Yakında hayatımıza girecek bazı teknolojik yenilikler de konforunuzu daha yukarı çekecek. Konuyla ilgili olarak havayollarına teknolojik altyapı hizmeti sunan SITA’nın da önemli değerlendirmeleri var. Ülkemizde ise Türk Hava Yolları (THY), TAV ve iletişim tarafında ise Turkcell gibi şirketlerimiz, mobil cihazlar için geliştirdikleri ürünlerle yolcuların seyahat kalitesinin yükseltilmesine katkı sunuyor. Buyurun, yolcuğumuzu daha keyifli hale getirecek yeniliklere bakalım.

HAVAYOLLARI BAGAJLARI KAYBETMEYECEK!

Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) teknolojisinin bagaj takip sistemine entegrasyonu, birkaç yıldır belirli oranlarda Hong Kong Havalimanı ile Las Vegas’taki McCarran Havalimanı’nda başarılı bir şekilde kullanılıyor. 2017’de ise bazı büyük havayolu şirketleri bu sistemi kendi şebekeleri üzerinden kullanıma sunacak. Amerikalı Delta Havayolları, taşıdığı yıllık ortalama 120 milyon bagaj için dünya genelindeki 344 uçuş noktasında bu sistemi geçen yıl hizmete aldı. Bagajlara eşzamanlı takip sistemini getiren RFID sistemiyle havacılık endüstrisi ciddi tasarruf yapacak ve kayıp bagaj zararından da önemli ölçüde kurtulacak. Yolcular da bagajlarının kaybolması veya geç gelmesi gibi can sıkan olaylarla muhatap olmayacak. Sistem mobil uygulamalar üzerinden de valizin uçağa alındığını veya ayrıldığını mesajla bilgi veriyor. RFID sistem yıl sonuna kadar ABD’de 80’in üzerinde havalimanında kullanılacak. Hedeflenen 2021’e kadar dünya genelindeki 722 havalimanında RFID teknolojisinin kullanımını mümkün hale getirmek.

KUYRUKLARDA EZİYET ÇEKMEYECEĞİZ

Yolculuk esnasında güvenlik noktalarında harcadığımız zamanlarda, teknoloji sayesinde bu süreçlerin daha iyi yönetilmesiyle azalacak. Geliştirilen yeni kuyruk tahmin teknolojisi sayesinde bluetooth ya da wi-fi sistemler, kameralar, havalimanı ve havayollarının sistemleri bir araya getirilerek büyük hacimli verilerle oldukça güçlü bir algoritma üzerinden çalışmalar yürütülecek. Bu teknoloji halihazırda Amerika’da Orlando ve Phoenix Sky Harbor havalimanlarında başarıyla kullanılıyor. Yaygınlaşınca yolculara alışveriş, lounge’larda veya kafelerde dinlenmek için daha fazla zaman kalacak, biniş saatinden önce de uçağın kapısında bekleme telaşı olmayacak.

BİYOMETRİK KONTROLDEN GEÇECEĞİZ

SITA tarafından geliştirilen “Akıllı Yol” (Smart Path) teknolojisiyle yolcular havalimanına girişten uçağa geçene kadar biyometrik kontrolleri kullanacak. Yolcunun biyometrik detayları seyahatin başlangıç noktasında bir yüz taramasıyla elde edilecek. Sistem sayesinde ilk girişte yolcunun kayıtlarıyla pasaport ve vize gibi seyahat belgeleri kontrol edildikten sonra, yolcu uçağa kadar pasaport ve biniş kartlarını başka kimseye göstermeksizin ilerleyecek.

THY KONFOR İÇİN ÇOK YÖNLÜ ÇALIŞIYOR

THY, yolcularının seyahat deneyimlerinin kalitesini artırmak için business yolcularına, uzun mesafe uçuşlarda gürültü kesen Denon marka kulaklıklar veriyor. Ayrıca dar gövdeli uçaklarda ekran olmadığı için, bu modellerle yapılan 2.5 saat ve üzerindeki tüm uçuşlarda, business sınıf yolcuların THY’nin uçak içi eğlence sisteminden faydalanabilmesi için Samsung Galaxy S2 tabletler sunuyor. THY ayrıca mobil uygulamasını da yenileyerek, biletleme, rezervasyon ve check-in işlemlerine ek olarak; uçuş eklemesi, rezervasyon iptali, çocuk yolcu eklemesi, business upgrade gibi işlemleri de artık akıllı cihazlar üzerinden kolaylıkla yapılabilir duruma getirdi. Mobil uygulamada başka yenilikler de yakında hizmete girecek.

TAV’DAN KÜRESEL ÖLÇEKLİ MOBİL HİZMET

TAV Bilişim Hizmetleri tarafından geliştirilen TAV Mobile uygulaması, seyahat planlamasını kolaylaştırırken, havalimanındaki hizmetler ve sunulan fırsatları eşzamanlı olarak yolculara iletiyor. Sosyal medya desteğiyle yolcular artık uçuş bilgilerini Facebook veya Twitter üzerinden, uçuş numarası ve şehir bilgisini paylaşarak saniyeler içerisinde görebiliyor. Uygulama TAV’ın Türkiye’de ve yurtdışında işlettiği tüm meydanlar hakkında bilgi de sağlıyor.

ONLARCA YAYIN UÇUYOR

Dergiler genelde first ve business sınıfta veriliyor, ama çeşitlilik olmuyor. Bazı havayolları da seyahat konforu ve yolcu meşguliyeti için gazete ve dergileri dijital ortamda, uçak içi eğlence sistemine koyabilmek için denemeler yapıyor. Lounge’larda dijital gazete ve dergi sunanlar var. Ancak çok uzun süredir ben, “Turkcell Dergilik’ uygulamasını tabletimde kullanıyorum ve konforunu yaşıyorum. Seyahatten önce okumak istediğim çeşitli kategorideki dergileri indiriyor, yolculuk boyunca onlarca dergiyi taşıma derdi olmadan okuyorum.

HAVA DURUMU
Perşembe15 MPH29°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı