ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
19 Mayıs 2017 Cuma, 01:46:26 Güncelleme:08:53:00

Ana dolu Anadolu!

 

Anneler Günü kutlaması, 15 Mayıs İzmir’in işgaline ilk kurşun anması, 19 Mayıs kurtuluşun ilk adımı. Mayıs klasiğidir. Ayrı ayrı kaleme alırız biz gazeteciler bu Mayıs üçlemesini. Bir değişiklik yapıp, üçü için bir ortak nokta arayışına girdim her nedense.

Yakın tarihe bakmak yetti. Yakın dediğim, son 200 yıl. Kilometre taşlarının altından hep analar çıktı Anadolu’da. Varın 200 yılın gerisini siz taçlandırın.

Nene Hatun, Halide Edip, Münevver Saime, Meliha Hanım, Fransızca Öğretmeni Zeliha Hanım, Şükûfe Nihâi, Nakiye (Elgün), Münevver Saime, Meliha, Sebahat ve Naciye Hanımlar, Vali Reşit Paşa’nın hanımı Melek Reşit Hanım, Müfide Ferit, Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti başkanları Asiye Remzi (Amasya), Seyyide Hanım, Feride (Isparta), Ayşe Hanım (Erzurum), Fıtnat (Bolu-Burdur), Refia (Pınarhisar), Ulviye (Kangal), Binbaşı Ayşe, Ali kerimesi Alime, Besîm kerimesi Şükriye, Hacı Osman kerimesi Fatma, Mûsa kerimesi Ayşe, Mehmet Ali kerimesi Hâfıza, Kara Bektaş kerimesi Fatma, Mehmed kerimesi Ümmühan, Hacı Mustafa kerimesi Fatma, Veli Onbaşı kerimesi Ayşe, Molla İbrâhim kerimesi Ayşe, Molla Hasan kerimesi Fatma, Şerife Bacı, Kara Fatma, Hafız Selman (İzbeli), Tayyar Rahmiye, Kamacı Fatma, Gördesli Makbule, Kılavuz Hatice, Süreyya Sülün hanım, Havva ve annesi Zehra hanım (Soyyanmaz), Nazife Kadın, Naciye Faham, Bitlis Defterdarı’nın Hanımı, Yörük Ayşe, Topkapılı ebe Şahende, Çavuş Penbe, Senem Ayşe Hatun, Sultan hanım, Faika Hakkı, Ali kızı Alime, Hacı Osman kızı Fatma, Besim kızı Şükriye, Musa kızı Fatma, Veli onbaşı kızı Ayşe, Molla İbrahim kızı Fatma, Molla Hasan kızı Fatma.

RESMİ BİRER KİŞİLİK

Romanların hayali kahramanları değil yukarıdaki isimler. Tamamı Türkiye Cumhuriyeti nüfusuna kayıtlı resmi birer kişilik. Listedekiler; ya anne adayı, ya çiçeği burnunda ana, ya da analığın rütbe almışları.

Tamamı Hasan Tahsin’in işgalcilere attığı ilk kurşun ile aynı gün bağımsızlık mücadelesine dahil olan isimler. Yine tamamı; Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadele için Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinde zaten kurtuluş yoluna girmiş olanlar.

Tamamı ya ana olamadan manevi ana, ya da anayken bağımsız Anadolu destanı yazarak göçüp gitmiş. Daha da diyeceğim bir şey yok!

HAVA DURUMU
Pazar15 MPH29°
Kısmen Güneşli