KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İstanbul

İstanbul'un tarihi 300.000 yıla kadar dayanmaktadır. İstanbul Küçükçekmece Gölü kenarında yapılan kazılarda insan kültürüne ait ilk izlere ulaşılmıştır. Bulunan izlere göre Neolitik ve Kalkolitik dönemi insanların yaşadığı saptanmıştır. Aynı zamanda çeşitli ilçelerde yapılan kazılar sonucu Alt Paleolitik Çağı'ndan, Orta Paleolitik Çağı'ndan ve ilk insanlara özgü alet ve izlere rastlandı.

Tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan İstanbul, boğazın iki yakasında bulunan konumu ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlamaktadır. Bu sebepten dolayı da devletler arasında İstanbul için birçok savaş yapılmıştır.

İlk insanların yaşadığı dönemden günümüze kadar birçok devletin barındığı İstanbul şehrini en uzun olarak Bizans İmparatorluğu yönetti. 324'ten 1453 yılına kadar süren İstanbul hakimiyetiyle Bizans, şehri Roma İmpatorluğu'nun başkenti yaptı ve Roma'nın doğusunun yönetim merkezi olarak kullanıldı.

İstanbul, Bizans İmparatorluğu tarafından yönetilirken şehre birçok mimari yapı inşa edildi. Sultanahmet Meydanı ve döneminde dünyanın en büyük katedrali olan Ayasofya, Bizans tarafından inşa edilmiş ve günümüzde de hala faaliyet göstermektedir.

Avrupa ve Asya arasında bir kapı olarak yer edinen İstanbul; ticaret, kültür ve diplomasinin oldukça hızlı bir şekilde yapıldığı merkez haline geldi. Bizans döneminde şehrin adı "Poli" oldu.

476 yılında Batı Roma'nın yakılmasının ardından Batı Roma'da bulunan nüfusun büyük çoğunluğu İstanbul'a göç etti ve kısa sürede Bizans'ın başkenti İstanbul olarak ilan edildi. 543 yılında nüfusun yarısının ölmesine neden olan veba salgınının ardından şehir yeniden inşa edildi.

Saldırılar arasında en hasarlı ve yıkıcı olanı ise 1024'te Haçlılar tarafından 4. Haçlı Seferleri esnasında yapıldı. Şehri ele geçiren Haçlılar, tüm şehri yağmaladı ve halkın büyük çoğunluğu şehri terk etmek zorunda kaldı.

1261 yılında Palailogos Hanedanından olan Michael VIII Palaeologus, şehri tekrar ele geçirdi ve Latin dönemini sona erdirmiştir.

Bizans, bu dönemde oldukça küçülmüş ve eski gücünü kaybetmiştir. Osmanlı İmparatorluğu da 1391'den itibaren İstanbul'u kuşatmış ve nihayet 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu'nun himayesine geçmiştir. Aynı zamanda İstanbul'un fethi, Dünya tarihinde Orta Çağ'ın kapanmasını simgelemektedir.

Osmanlı İmparatorluğu, sahibi olduğu İstanbul'u Osmanlı'nın başkenti olarak ilan etti. Şehre Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'yı kurarak eğitim ve ticarette önemli bir yükseliş sağladı.

İstanbul şehri bir süre sonra Hristiyanların, Müslümanların ve Yahudilerin yaşadığı kozmopolit bir şehir haline geldi. Bizans'tan kalan eski ve yıkık surlar onarıldı, binalar eski haline getirildi. Hızlı bir şekilde gelişen İstanbul şehri döneminde dünyanın en büyük şehri haline geldi.

14 Eylül 1509'da gerçekleşen ve küçük kıyamet adı verilen İstanbul Depremi, 45 gün süreli artçılarla devam etti. Deprem ve artçılarında binlerce bina yıkıldı ve birçok insan öldü.

Depremin yaralarını sarmak için 1510 yılında Sultan II. Beyazıd, 80.000 kişinin çalışmasıyla şehri yeniden onardı. Mimari ve sanat olarak geliştirilen İstanbul'a Mimar Sinan'ın camileri ve eserleri yapıldı, Lale Devri döneminde itfaiye, ilk matbaa ve fabrikalar kuruldu.

3 Kasım 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı sonrasında ise şehir batılaşma sürecine katıldı ve birçok yenilik yaşandı.

Hastanelerin kurulması, Haliç'e köprü, Karaköy'e tünel, demiryolları, deniz taşımacılığı ve belediye örgütlerinin açılması ve kurulmasıyla modern bir şehir olan İstanbul, 1894'te bir depremle daha yerle bir oldu.

İstanbul şehri, 13 Kasım 1918'de I. Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri donanması tarafından işgal edildi.

İstanbul'un tarihi boyunca yaptığı 2500 yıllık başkentlik durumu 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle son buldu.

Cumhuriyet sonrası dönemde fiziksel atılımlar oldu ve 1900'lerde 1 milyon olan nüfus, dalgalanmalı olarak düşüp-çıktı. 1950'de Balkanlar'dan göç alan şehirde, gecekondular ön plana çıktı ve 1960'larda apartmanlaşmalar başladı.

1970'li yıllarda nüfusun hızlı bir şekilde artmasıyla doğru orantılı şekilde konut ve ulaşım sorunu da artmaya başladı. Bunun üzerine 1973'te İstanbul Boğaziçi Köprüsü inşa edildi ve ulaşımda önemli bir sorun çözüldü.

İstanbul şehri 1984 yılında çıkarılan 2972 sayılı kanunla İzmir ve Ankara ile birlikte büyükşehir olarak ilan edildi. Şehir günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlıdır ve Türkiye'nin nüfus olarak en büyük şehridir. 39 ilçeye sahip olan şehrin 25 ilçesi Avrupa Yakası'nda, 14 ilçesi ise Anadolu Yakası'nda bulunmaktadır.

İstanbul Haberleri

 • Birlikte alkol aldılar, o sızıp kaldı diğeri ise...

  Gündem, 21 Haziran 2018

  Birlikte alkol aldılar, o sızıp kaldı diğeri ise...

  Sabahın erken saatlerinde alkolün etkisiyle araç sürücüsü Sedat Ş., yol ortasındaki saksı dubalara çarparak durdu. Kaza sonrası sürücü Sedat Ş., arabanın içerisinde sızarken, yan koltukta bulunan arkadaşı ise olay yerinden kaçtı. Alkollü olmadığını iddia eden sürücü, yapılan alkol testinde 1.71 promil alkollü çıktı

 • İnce: Soğan, doları geçti!

  Gündem, 21 Haziran 2018

  İnce: Soğan, doları geçti!

  Son dakika... CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce TUSİAD'ı ziyaret etti. İnce, ekonomik sorunlar olduğunu söyledi, "Türkiye ilkleri yaşıyor bu seçim öncesinde. İlk kez soğan doları geçti. Soğan kuru dolar kurunu geçmişse yangın var demektir. İş dünyasıyla dertleşmekte çok doğru bir iş olur. Türkiye'nin ekonomisi kırılgan, ciddi problemleri var." dedi

 • Yeni Havalimanı tarihi inişe hazır! İşte ilk kareler

  İş-Yaşam, 21 Haziran 2018

  Yeni Havalimanı tarihi inişe hazır! İşte ilk kareler

  Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın içinde olacağı Gaziantep’den yola çıkacak uçak bugün saat 20:00 ile 20:30 arasında İstanbul Yeni Havalimanı’na teker koyacak.Havalimanından ilk kareler de ortaya çıkmaya başladı. Türk sivil havacılık tarihine geçecek inişle ilgili son hazırlıklara ekipler de devam ediyor

  15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne Akşener bayrağı asıldı!

  Gündem, 20 Haziran 2018

  15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne Akşener bayrağı asıldı!

  Son dakika haberleri... İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener'in İstanbul 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne bayrağı asıldı. Köprüye bayrağın kim tarafından asıldığı tespit edilemezken, bayrak köprüdeki polisler tarafından indirildi

  İstanbul’da mezarlıkta narkotik polisini şoke eden görüntü

  Gündem, 20 Haziran 2018

  İstanbul’da mezarlıkta narkotik polisini şoke eden görüntü

  Beyoğlu’nda narkotimleri mezar taşının altında ve tuğlaların arasında bonzai ele geçirdi. Tim, mezarlığa getirdiği hassas burunlu narkotik köpeği “Dak”tan yardım aldı.

 • 6 saatte geçecek!

  Gündem, 20 Haziran 2018

  6 saatte geçecek!

  Son dakika... Dünyanın en büyük inşaat gemisi, toplam 382 metre boyunda ve 403 bin 342 groston ağırlığındaki Pioneering Spirit İstanbul Boğazı'ndan geçiyor

 • İstanbul'da mutlaka görmeniz gereken 64 yer

  Yaşam, 20 Haziran 2018

  İstanbul'da mutlaka görmeniz gereken 64 yer

  Eğer İstanbul'da yeniyseniz, turist olarak bu şehri ziyaret edecekseniz ya da doğma büyüme İstanbullu olduğunuz halde “İstanbul’un neresini gezebilirim” diyorsanız doğru yerdesiniz. İşte İstanbul'da görmeniz gereken 64 yer...

 • Yavru kediye tecavüze tutuklama talebi

  Gündem, 19 Haziran 2018

  Yavru kediye tecavüze tutuklama talebi

  Habertürk Haber Merkezi'nden Veli Sarıboğa'nın aktardığına göre, Eyüp’te sahipli bir kediye tecavüz ettiği ve kedinin ölümüne sebep olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Bilal Ç., “sahipli hayvanı işe yaramayacak hale getirmek, öldürmek” suçundan tutuklandı

  Son dakika! İstanbul'da yağış alarmı...

  Gündem, 19 Haziran 2018

  Son dakika! İstanbul'da yağış alarmı...

  Meteoroloji'den son dakika uyarısı geldi. İstanbul'a sağanak yağış geliyor. Marmara Bölgesi'nin doğu kesimleri ile İstanbul'da aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak görüleceği tahmin ediliyor.

  İngiltere’nin konuştuğu Türk öldü

  Gündem, 19 Haziran 2018

  İngiltere’nin konuştuğu Türk öldü

  Londra'da 2009’da ayak numarası 50 olduğu için ehliyet alamayan ve İngiltere’nin konuştuğu Ümit Tuncel (38), tatil için geldiği İstanbul Büyükçekmece'de yaşamını yitirdi

 • İstanbul'da Feci ölüm! Sigarayla uyudu yanarak can verdi

  Gündem, 19 Haziran 2018

  İstanbul'da Feci ölüm! Sigarayla uyudu yanarak can verdi

  İstanbul, Aksaray Mahallesi Sulubostan Sokak’ta bulunan 4 katlı binanın 5’inci katında dün sabah saat 06.00 sıralarında yangın çıktı. Talihsiz olayda 82 yaşındaki Alzheimer hastası Özdüven Özyener yanarak can verdi

 • Brezilya’dan kokain getirdi

  Gündem, 19 Haziran 2018

  Brezilya’dan kokain getirdi

  İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir istihbaratı değerlendirerek, Brezilya’dan Atatürk Havalimanı’na gelen Arjantin uyruklu D.Q.’nun valizinde arama yaptı. Aramada 546 gram toz ve bin 243 gram sıvı olmak üzere 1 kilo 789 gram kokain bulundu

 • İstanbul'da bu sabah! Şoke oldular!

  Gündem, 19 Haziran 2018

  İstanbul'da bu sabah! Şoke oldular!

  İstanbul'da etkili olan yağış vatandaşlara zor anlar yaşattı. Bakırköy Yeşilköy Mahallesi 'nde çok sayıda evi su bastı. Su baskınlarının yaşandığı bina önlerine gelen itfaiye ve İSKİ ekipleri su tahliye çalışması başlattı

  THY'den iş arayanlara müjde! 8 bölüme başvurular başladı

  İş-Yaşam, 19 Haziran 2018

  THY'den iş arayanlara müjde! 8 bölüme başvurular başladı

  İstanbul Yeni Havalimanı ile daha da büyüyecek olan Türk Hava Yolları Take-off(havalanma)adı verdiği bir programla gençler için birbirinden farklı alanlarda çalışma imkânı açtı. Aralarında İnsan Kaynakları ve Destek Üniteleri, Pazarlama ve Satış, Satınalma bölümleri de dahil 8 departman için THY'de yeni işine ilk adımı atabilmesini sağlayacak fırsatlar paketi sunan bir yetenek programı başvurusu başlatıldı. Başvurusu kabul edilenler Eylül-Ekim'de çalışmaya başlayacak

  Bozdağ'dan Muharrem İnce iddiası!

  Gündem, 18 Haziran 2018

  Bozdağ'dan Muharrem İnce iddiası!

  Son dakika... Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ "Muharrem İnce konusunda duyumlar geliyor 'hemen genel başkanlığa oynamayacak, gözünü İstanbul'a koymuş' diyorlar. Şu anda 'onun hedefi cumhurbaşkanlığı falan değil bir yere belediye başkanı olmak için yatırım yapıyor' diyorlar, bakalım göreceğiz. Öyle ya da böyle CHP'de bir değişim olacak ama nasıl olacağını hep beraber göreceğiz" dedi

 • İstanbul'da 2,5 yıl sonra mezar yeri kalmayacak!

  Gündem, 18 Haziran 2018

  İstanbul'da 2,5 yıl sonra mezar yeri kalmayacak!

  Son dakika... Her yıl ortalama 75 bin 252 kişinin defnedildiği İstanbul'da İBB'nin verilerine göre boş mezar yeri sayısı 177 bin 172. Yani yeni mezarlıklar açılmaz ise yaklaşık 2,5 yıl sonra mezar kalmayacak. Şehir içerisindeki mezarlıklarda boş yer neredeyse hiç bulunmuyor. Zira Aşiyan, Edirnekapı, Karacaahmet ve Zincirlikuyu gibi mezarlıkların doluluk oranı yüzde 100'e yaklaştı. Boş mezar yerleri ise şehir merkezinden uzak yeni mezarlıklarda bulunabiliyor. En pahalı mezar yeri Zincirlikuyu'da. Zincirlikuyu'da defnedilecek cenaze için 6 bin lira, hayatta olan kişinin boş mezar yeri talep etmesi durumunda 25 bin lira ücret alınıyor. İstanbul'da 497'si Müslümanlar 67'si gayri müslimler için olmak üzere 564 mezarlık bulunuyor

 • Yolda bulup bir kutuya koydu, kontrol etmek için baktığında şok oldu!

  Yaşam, 18 Haziran 2018

  Yolda bulup bir kutuya koydu, kontrol etmek için baktığında şok oldu!

  İstanbul'daki evinde beslediği ve "Aşkitom" diye hitap ettiği 2 kirpiye anne şefkatiyle bakan 51 yaşındaki Meryem Kızılkaya, hayvan sevgisiyle takdir topluyor. Meryem teyze, yolda bulduğu kirpinin araçtayken doğum yaptığını anlattı. Kızılkaya'nın hayvanları götürdüğü veterinerde çekilen videosu, sosyal medyada yoğun ilgi gördü

 • Diyanet İşleri Başkanı'ndan 'kıraathane' açıklaması

  Gündem, 18 Haziran 2018

  Diyanet İşleri Başkanı'ndan 'kıraathane' açıklaması

  Son dakika... Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ı Merkezefendi Millet Kıraathanesi'nde ders çalışan öğrencilerle sohbet etti. Erbaş, "Gördüğümüz manzara karşısında çok mutlu olduk. Kıraathanemiz hem kitap hem de okuyucu dolu. Biz istiyoruz ki her semtimizde bir millet kıraathanesi olsun" dedi

  Aksayan metro seferleri başladı

  Gündem, 18 Haziran 2018

  Aksayan metro seferleri başladı

  Son dakika... İstanbul Metrosu'nda seferlerde aksama meydana geldi... İstanbul'da metro seferleri teknik arıza nedeniyle duraksadı. Enerji kesintisi nedeniyle, Yenikapı - Vezneciler İstasyonları ulaşıma açılmadı. Yapılan açıklamada, "Şişhane - Yenikapı arasında İETT otobüsleri ile yapılmaktadır" denildi. İstanbul Metrosu'ndan 07.30 civarında yapılan açıklamada metroların hizmete girdiği duyuruldu