KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Libya

Libya, Akdeniz'in doğusunda yer alan, başkenti Trablus olan Kuzey Afrika ülkesidir.

Eski adının Libya Sosyalist Halk Cumhuriyeti olduğu ülke, 2011'deki Libya İç Savaşı'nda Muammer Kaddafi'nin öldürülerek iktidardan düşürülmesiyle Libya olarak değişmiştir. 2013'te ise Libya Devleti olarak adını değiştirmiştir.

Antik zamanlarda Libya'da ülkenin yerlileri Berberi kabileleridir. Fakat antik dönemlerde ülkeye Fenikeliler, Kartacalılar, Büyük İskender'in orduları, Ptolemaus hanedanı ve Romalılar, Arap-İslam İmparatorluğu ve Osmanlı Devleti hakim olmuştur.

647 yılında Arap İslam orduları, Libya'ya girerek Bizanslılar'ı yendi ve şehri ele geçirdi. 1146'da Sicilyalı Normanlar, Trablus'u işgal etti ve 200 yıl süren İslam egemenliğinin ardından şehir İspanyol yönetimine geçti.

1553'te Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı olan Turgut Reis tarafından Libya fethedildi ve 1611'e kadar paşalar tarafından yönetildi. 1611'de getirilen dayılık sistemi, Osmanlı Devleti'nin zayıflamasıyla doğru orantıda olarak arttı ve daha bağımsız hareket etmeye başladı.

Osmanlı Devleti, 1835'te Libya'daki kontrolü ele geçirerek bu bölgeyi merkez yönetimine bağladılar.

1911'de Osmanlı'nın zayıflığından yararlanan İtalyanlar, bölgeyi işgal etti ve bölgedeki Osmanlı hakimiyeti sona erdi. Ülkeyi işgal eden İtalyanlara karşı Mustafa Kemal Atatürk, Enver Paşa ve daha birçok Osmanlı subayı örgütlenerek uzunca bir süre direnç gösterdi.

Fakat her türlü üstünlüğü sağlayan İtalyanlar, ülkenin tamamını kontrol etmeyi başardı ve halkı baskılarla ve zulümlerle sindirdi.

İkinci Dünya Savaşı bittiğinde 1949'da bölge Fransa ve Birleşik Krallık'a bırakıldı ve Birleşmiş Milletler Libya'nın bağımsız bir ülke olmasının gerektiğini belirterek karar kıldı. Yapılan görüşmeler sonucu Libya'yı Şeyh İdris temsil etti ve 1951'de Libya bağımsızlığını ilan etti.

1696'da ordunun genç subaylarından olan Muammer Kaddafi, Kral İdris'e karşı bir darbe yaparak monarşiyi sona erdirdi ve Libya Arap Cemahiriyesi'ni kurdu. Kaddafi, o günden itibaren ülkede Sosyalizm ve İslam karışımı bir rejim oluşturdu.

Birleşmiş Milletler, Güvenlik Konseyi'nin kararına dayanarak Fransa, Birleşik Krallık ve ABD önderliğinde Libya'ya karşı 18 Mart 2011 günü hava destekli askeri bir harekat başlattı. Operasyonda Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı olan askeri güçlerin halka baskı ve şiddet uygulamasını durdurma amacı bulunuyordu. Birleşmiş Milletler ve halk 22 Ağustos 2011'de Kaddafi'yi devirdi.

Günümüzde Libya'da yaklaşık 7 milyon kişi yaşamaktadır.

Libya Haberleri