Öne Çıkanlar
Son Dakika

LİTVANYALI ÖĞRENCİLERDEN REKTÖR COŞKUN'A TÜRKÇE ŞARKI SÜRPRİZİ

03 Aralık 2015 Perşembe, 14:59
LİTVANYALI ÖĞRENCİLERDEN REKTÖR COŞKUN'A TÜRKÇE ŞARKI SÜRPRİZİ
LİTVANYALI ÖĞRENCİLERDEN REKTÖR COŞKUN'A TÜRKÇE ŞARKI SÜRPRİZİGAZİANTEP (İHA) - Gaziantep Üniversitesi(GAÜN) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun'u ziyaret eden Litvanya'lı üniversite öğrencileri, 'Üsküdar'a gider iken aldı da bir yağmur' şarkısını Türkçe olarak seslendirdi.
GAÜN Türk Musikisi Devlet Konservatuarı öğretim elemanlarının geçtiğimiz Nisan Ayı'nda Litvanya'da düzenlediği Türk Halk Oyunları ve Halk Türküleri Kursu'na katılan Vilnius Üniversitesi Oryantalistik Enstitüsü Türkoloji Bölümü öğrencileri Augustina Şalkausaite ve İeva Kişonaite, Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun'u makamında ziyaret etti. Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Celal Varışoğlu'nun da bulunduğu ziyarette Litvanyalı öğrenciler, gitar eşliğinde 'Üsküdar'a gider iken aldığı da bir yağmur' şarkısını söyledi. Rektör Coşkun da öğrencilerin Türkçe olarak seslendirdiği şarkıya eşlik etti. Öğrenciler, geçtiğimiz Nisan Ayı'nda ülkelerinde düzenlenen kurslarda Türk kültürüne tanıma fırsatı bulduklarını ve bundan çok etkilendiklerini belirtti. Coşkun da Litvanyalı öğrencilere ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, fular hediye etti. Avrupa Birliği tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlediği Gençler İçin İnsan Hakları ve Demokrasi paneli için Gaziantep'te bulunan çeşitli ülkelerden gelen 50 kadar öğrenci de Gaziantep Üniversitesi'nde incelemelerde bulundu. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cahit Bağcı'dan bilgi alan yabancı öğrenciler, Gaziantep Üniversitesi'nde dünyanın 90'ın üzerindeki ülkesinden öğrenci bulunduğunu, Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere üç dilde öğrenim eğitim olduğunu öğrenince şaşkınlıklarını gizleyemedi.
Bağcı, öğrencilere yüksek lisanlarını Gaziantep Üniversitesi'nde yapmaları çağrısında bulunurken, "Sizlerden ülkelerinizde bizim gönüllülerimiz olmanızı istiyoruz" dedi.
(SD-Y)

03.12.2015 14:59:01 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.