Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Turizm Cruise Cruise Insight - Turizm Haberleri

    İzmir, 2012 yılında Avrupa'da yaşanan ekonomik kriz sebebiyle turizmdeki düşüşe rağmen kruvaziyer turizmde 500 bin turist rakamını geçti. İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Artık kruvaziyer turizmde, şartlar ne olursa olsun belirli bir seviyenin altına asla düşmüyoruz. İzmir, kruvaziyerin yükselen yıldızı olmayı sürdürüyor. Son olarak da Avrupa Kruvaziyer Konseyi'nin organizasyonlarını yapan Ashcroft Associates firması tarafından yayınlanan sektörün önemli dergilerinden Cruise Insight, İzmir'i dünyadaki 512 liman arasında en önemli 50 transit yolcu limanı arasında 42. sırada gösterdi." dedi.

    Demirtaş, 20 Aralık 2012 itibariyle Alsancak Limanı'na 286 seferle İzmir'e 508 bin kruvaziyer yolcusu geldiğini, Çeşme ve Dikili limanlarına gelen 48 gemiyle birlikte İzmir'in bu yıl 334 seferde toplam 517 bin turist ağırladığını söyledi. İZTO Başkanı, "27 Aralık'ta yapılacak son seferle 2012 sezonunu da kapatmış olacağız." şeklinde konuştu. Geçen yıl İzmir'e 272 seferle 504 bin kruvaziyer yolcusu gelmesine karşılık bu yıl sefer sayısında 15 gemilik artış olduğunu aktaran Demirtaş, "Buna rağmen yolcu sayısı, geçen yıla göre fazla bir artış göstermedi. Bunda en önemli neden, kruvaziyer yolcularının büyük kısmını oluşturan Avrupa ve Amerika'da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle insanların tatillerini ertelemeleri veya kruvaziyer turizmden vazgeçmeleri. Arap Baharı ve yaşanan olayların bölgedeki kruvaziyer turizmi trafiğinde yarattığı değişim ve Türk limanlarımızda bazı kural ve uygulamaların mevcut kruvaziyer dinamiğine cevap verememesi de önemli bir etken." dedi.

    TÜRKİYE DÜŞTÜ, İZMİR YÜKSELDİ!

    Ocak–Kasım 2012 arasındaki rakamlara göre Türkiye'deki kruvaziyer limanlarından İstanbul, Kuşadası ve İzmir arasında liderlik için soluk soluğa bir yarış olduğunu belirten Ekrem Demirtaş, çok küçük farklarla birbirini izlediklerini söyledi: "Avrupa ve Amerika'daki kriz nedeniyle Türkiye kruvaziyer turizminde de şu anda yüzde 5'lik düşüş var. Toplam yolcu sayısı, yılın ilk 11 ayı sonunda 2 milyon 74 bin 860 oldu. Aynı şekilde Kuşadası'nda yüzde 3, İstanbul'da yüzde 1'e yakın düşüş var. İzmir'de ise yüzde 4'e yakın bir büyüme var. Tüm limanlar içinde en yüksek büyüme oranı İzmir'e ait." diye konuştu. Demirtaş ayrıca İzmir çıkışlı turlarda artış olmaya başladığına ve Türk turistlerin de kruvaziyer turizme ilgisinin arttığına dikkat çekti.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ