Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Başbakan Ahmet Davutoğlu: Gaziantep'teki saldırıyla ilgili önemli verilere ulaşıldı

    Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gaziantep’teki terör saldırısına ilişkin, "Yoğun bir inceleme yapılıyor. Önemli bazı verilere ulaşıldı. İçişleri Bakanlığımız, Valiliğimiz gerekli açıklamayı yapar." dedi.

    Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü’nde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla işçiler için düzenlenen kahvaltı programının ardından eşi Sare Davutoğlu ile yürüyerek Başbakanlık Resmi Konutu'na geçti.

    Çankaya Köşkü Basın Merkezi önünden geçerken, gazetecilerin 1 Mayıs Bayramı'nı da kutlayan Davutoğlu, yürüyüş yapmak için çok fazla fırsat bulamadıkları, güzel bir bahar havasında yürümek istediklerini belirterek, "Allah memleketimizin baharını hep güzel eylesin" ifadesini kullandı.

    Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, Gaziantep'teki terör saldırısına ilişkin bir soru üzerine, "Bugün terör olayları dolayısıyla büyük ızdırap duyduk. Sabah hem Vali'miz ile hem İçişleri Bakanı'mızla görüştüm, yakından takip ediyoruz." dedi.

    Davutoğlu, Gaziantep’teki saldırının kimin tarafından gerçekleştirildiğinin sorulması üzerine, "Onunla ilgili yoğun bir inceleme yapılıyor. Önemli bazı verilere ulaşıldı. İçişleri Bakanlığımız, Valiliğimiz gerekli açıklamayı yapar." diye konuştu.

    "NORMAL HUKUKİ SÜREÇ İŞLEYECEK"

    "Yarın önemli gün. Anayasa Komisyonunda dokunulmazlıklar görüşülmeye devam edecek, cuma günü yumruklar konuştu neler söylersiniz?" şeklindeki soruyu da Davutoğlu, şöyle yanıtladı:

    "Türkiye bir hukuk devleti. Bir konuyu beğenirsiniz beğenmezsiniz, katılırsınız katılmazsınız ama normal hukuki süreçler içerisinde Anayasa Komisyonuna gelmiş olan bir teklifi ancak orada barışçıl bir şekilde konuşarak eleştirebilirsiniz ama şiddet uygulamak, bu hiçbir yere yakışmaz ama hele hele Meclisimize hiç yakışmaz. Dolayısıyla kesinlikle yarın Anayasa Komisyonu, normal çalışmasını yapacak. Normal hukuki süreç işleyecek. Kimse de Meclis’i şiddet görüntüleriyle hatırlanacak şekilde istismar etmemeli. TBMM'nin bir onuru vardır, vakarı vardır. Bazen gördüğümüz tablolar hepimizi üzüyor. Oraya milletimiz baktığında, Meclis çalışmalarına... Orada, edebi, nezaketi ve çalışma usul ve erkanına olan riayeti görmek ister. Ne olursa olsun yarın Anayasa Komisyonu normal düzeni faaliyetini yapacak."

    "İNŞALLAH BU GELENEK SÜRER, 1 MAYIS BARIŞ GÜNÜ OLUR"

    Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle Çankaya Köşkü'nde düzenlenen kahvaltı programında işçileri ağırladı.

    Davutoğlu, 1 Mayıs'ta işçilerle kahvaltıda bir araya geldi. Çankaya Köşkü bahçesinde düzenlenen ve eşi Sare Davutoğlu'nun da katıldığı programda konuşan Davutoğlu, sözlerine, işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlayarak başladı.

    "BU ACI GÜNLER GEÇER"

    Bu sabah Gaziantep'te meydana gelen terör saldırısını kınayan Davutoğlu, saldırıda hayatını kaybeden şehit polise rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Davutoğlu, "Bu acı günler geçer ama bu milletin birliği beraberliği daha da tahkim edilerek geleceğe inşallah taşınır. Bütün yakınlarına taziyelerimi iletirken, milletimize başsağlığı diliyorum. Aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum." dedi.

    "Emek ve değer üreten bütün işçilerimize ve çalışanlarımıza minnettarız. Bütün işverenlerin, işçileri ve çalışanları ile şükür sofralarında buluştuğu bir gündür bu gün. Hamdolsun ki eski acı günlere nispetle bugün baharı ve emeğin bayramını sevinç ve coşku ile kutluyoruz." diyen Davutoğlu, sendikalara teşekkür etti.

    "HELAL LOKMADAN DAHA ŞEREFLİ HİÇBİR ŞEY YOKTUR"

    Gelir adaletini sağlamaya çalıştıklarını anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti: "Biz de bütün gayretimizle verdiğimiz sözleri yerine getirmeye, işçilerimize hizmet etmeye çalışıyoruz, koşullarınızı iyileştirmeye çalışıyoruz. Mümkün olduğunca her bir eve giren rızkın en iyi şartlarda çoluğumuza, çocuğumuza ulaşmasına çalışıyoruz. Hürmeti, muhabbeti, taktiri, teşekkürü en çok emekçilerimiz hak ediyor. Sizlerle aynı sofrada yemek yemek bizim için gurur kaynağıdır."

    Davutoğlu, "Emek bizim dünyamızda, geleneğimizde kutsaldır. Bizim için helal lokmadan daha şerefli hiçbir şey yoktur. Anadolu insanı helal lokmanın kıymetini çok iyi bilir ve helal lokma için çalışır. Ana sütü gibi helal denilen kavram ancak bizim kültürümüzde vardır. Allah helal lokmadan bizi ayırmasın ve boğazlarımızdan tek bir karış haram lokma geçirmesin. Bu bizlerin ister devlet adamı olalım, ister emekçi olalım, ister işveren olalım; helal ve haram kavramlarının karıştığı bir ortamda adaleti sağlamak mümkün olmaz." diye konuştu.

    "1 MAYIS'IN ÇATIŞMA ORTAMI OLDUĞU BİR TÜRKİYE VARDI"

    Davutoğlu, şöyle devam etti: "Yakın zamana kadar ceberut bir zihniyetin hemen her kesimin olduğu gibi emekçilerin de en tabii haklarını tahakküm altında tuttuğu eski anlayışların hakim olduğu bir Türkiye vardı. İşçinin, emekçinin hak ve özgürlüklerinin engellendiği; örgütlenme, sendikalaşma haklarının sınırlandığı; emekçiye güvenilmeyen, 1 Mayıs'ın çatışma ortamı olduğu Türkiye vardı. AK Parti'den önce 1 Mayıs, çalışanlar için hep Kazancılar Yokuşu'nu temsil ediyordu."

    BAYRAK DÜŞTÜ

    Davutoğlu'nun konuşması sırasında arkasında Türk bayrağı rüzgarın etkisi ile düştü. Bunun üzerine Davutoğlu, "Merak etmeyin! Al bayrağımız her zaman dimdik ayakta duracak, hiçbir zaman bir saniye dahi yere düşmeyecektir. Allah al bayrağımızı hep yükseklerde tutuma şerefini bize nail eylesin." dedi.

    "GURULA HUZURUNUZDAYIZ"

    Davutoğlu, ardından şu ifadeleri kullandı: "Toplu sözleşme masalarında varılan mutabakatların anlamı yoktu. Çünkü enflasyon ve devalüasyon parayı pula çeviriyordu. Eski Türkiye'de çalışma hayatında emek ve sermaye, işçi ve işveren karşı karşıya gelip çalışma hayatına husumet hakim olurdu. Sizler 1994-1999-2001 yılı krizlerinde ne hüzünlü hikayeler yaşandığını yakından bilirsiniz. Şükürler olsun, 2002 senesinden sonra AK Parti'nin iktidara gelişiyle birlikte sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde ve şimdi biz hep sizlerin haklarını güçlendirmeye, sizlerin alın terinin karşılığını vermeye çaba gösterdik."

    Davutoğlu, şunları söyledi: "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde gururla huzurunuzdayız. Elhamdülillah; 1 Kasım seçimlerinde verdiğimiz bütün sözleri yerine getirdik. Asgari ücreti bin 300 liraya çıkaracağız demiştik, çıkardık. Taşeron işçilerimizin sorunlarını çözeceğiz dedik, çözdük. Emeklilerimize seyyanen aylık 100 lira, yıllık bin 200 lira katkı yapacağız dedik, yaptık. Genç emekçilerimize teşvik için çok uygun şartlarda iş imkanları oluşturduk."

    "İNŞALLAH HER YIL BU GELENEK SÜRER"

    Davutoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Bir kez daha bu anlayış dolayısıyla bu sene gerçekleştirilen bir çaba ile hep beraber konuştuğumuz bir çözüm çerçevesinde, gösterilen mekanlarda, mutabık kalınan alanlarda 1 Mayıs'ın kutlanması dolayısıyla bütün sendikalarımıza, bütün konfederasyonlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Bu güzel bir gelenek oldu, inşallah her yıl bu gelenek sürer ve 1 Mayıs, bir gerilim günü, bir çatışma günü, herkesin kaygı duyduğu, sokağa bazen çıkmaktan çekindiği bir gün olmaktan çıkar ve 1 Mayıs bütün meydanlarda, barış, huzur içinde emekçilerin bir araya geldiği, emek ve dayanışma bilincinin yaygınlaştığı bir gün haline gelir."

    CHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ