Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hilal ÖZTÜRK/ÖZEL HABER

ANKARA'da bir üniversitede görev yapan kadın tıp prefesörü A.S., tabanca kabzasıyla darp edilen hekim arkadaşı için Ankara Adliyesi'nde tanık olarak ifade vermeye gitti. İddialara göre Cumhuriyet Savcısı V.Ö., kadın profesörün ifadesini ayakta aldı ve oturmasına izin vermedi. Bunun üzerine A.S., "Benim ifademi ayakta almakla komplekslerinizi mi tatmin ediyorsunuz?. Benim ifademi neden ayakta aldın da arkadaşımın ifadesini oturarak aldın? Tutanak tutmak için kırk takla atıyorsun" diye tepki gösterdi. Savcı V.Ö., bu sözler üzerine hemen iki polis çağırdı ve kadın profesörü hakaret suçlamasıyla nöbetçi savcılığa sevketti. Prof. A.S. tanık olarak gittiği adliyeden sanık alarak ayrıldı.

YARGITAY BOZDU
Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesi'nde "Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret" suçundan dava açıldı. Ancak mahkeme kadın profesörün savcıya hakaret kastı olmadığı görüşüyle beraat kararı verdi. Savcı V.Ö., mahkemenin kararına itiraz etti. Yargıtay 2. Ceza Dairesi dosyayı inceledi ve kadın profesörün sözlerinin Savcı V.Ö.'nün "onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte olduğu" gerekçesiyle bozma kararı verdi.

'BENİ AZARLADI'
HABERTÜRK'e konuşan kadın profesör A.S., şunları söyledi: "İlk kez bir savcıya ifade vereceğim için nasıl davranacağımı bilemedim. Odasına girdikten sonra oradaki sandalyeye oturdum. Savcı bağırarak kalkmamı istedi. Aşağılayarak, bağırarak konuşmaya beni azarlamaya başladı. Neye uğradığımı şaşırdım ama zor da olsa ifademi verdim. Dışarı çıktıktan sonra benimle gelen arkadaşlarımdan biri daha içeri girdi.

'ARKADAŞIMI OTURTTU'
Savcı Bey o arkadaşımı oturttu ve ifadesini öyle aldı. Bunu görünce çok etkilendim ve içeri girerek 'Savcı Bey neden bana böyle davrandığınızı anlamadım' dedim. Sonra da orada geçen ifadeleri sarfettim. Bunun üzerine beni iki polis eşliğinde nöbetçi savcılığa gönderdi bu kez sanık olarak ifademi aldılar."

Prefösür A.S., kendisine hakaret suçundan dava açılmasına karşın hekim arkadaşını tabanca kabzasıyla yaralayan kişi hakkında ise dava açılmadığını söyledi.