Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Leonardo DiCaprio'nun başrolünü oynadığı 'The Revenant' (Diriliş) geçtiğimiz haftalarda Türkiye'de vizyona girdi. 12 dalda Oscar'a aday olan filmde, kürk avcısı 'Hugh Glass'ın hayatta kalma mücadelesi ve intikamı anlatılıyor.

Akademi Ödüllü Meksikalı yönetmen Alejandro González Iñárritu tarafından çekilen filmde sinemaseverlerinden dikkatinden kaçmayan bir sahne vardı. O da Hugh Glass karakterine hayat veren Leonardo DiCaprio'nun, soğuk havadan korunmak için ölen atın karnına girmesiydi. Di Caprio filmde donmaktan böyle kurtuluyordu. Bu sahne, yönetmen Alejandro González Iñárritu'nun Yılmaz Güney'e hayranlığını akıllara getirdi. Çünkü senaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılan ve Altın Palmiye kazanan 'Yol' filminde de buna benzer bir sahne vardı. 

Güney, hava kararmak üzereyken çekilen bu sahneyi renkler çok koyu çıktığı için montajdan çıkarmıştı. Filminde 'Seyit Ali' karakterini canlandıran Tarık Akan "Anne Başımda Bit Var" isimli kitabında o sahneyi şöyle anlatmıştı:

"Senaryoya göre donmak üzereydim. Atın karnını kesecektim, ellerimi, ayaklarımı atın karnına sokup donma tehlikesini bir süre geciktirecektim. Ne yazık ki bu sahneyi kötü bir zamanda, hava kararmak üzereyken çekmiştik. Ertesi güne bırakamıyorduk çünkü gece boyunca kurtların atı parçalayacağını biliyorduk. Sonuçta akşamüstü çekilen sahnede renkler çok koyu çıktığı için Yılmaz Güney montajda bu bölümü çıkarmak zorunda kalacak, bu da onu hem üzecek, hem de sinirlendirecekti."

Bu sahne sosyal medyada da kendine yer buldu. Bazı sinemaseverler bunu 'Diriliş'teki Yılmaz Güney göndermesi" olarak yorumladı.

Sinema ve edebiyat dünyasından 383 isim, geçen ay Türk sineması’nda “Yüzyılın 40 Filmi”ni seçmiş ve 'Yol' birinci olmuştu.

'Diriliş' Türkiye'de ilk 3 günde 119 bin 928 kişi tarafından izlenmişti...Ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan 2009'da yaptığı açıklamada Alejandro Gonzales Inarritu ile ilgili şu sözleri söylemişti: "Yabancı bir dergide, Alejandro Gonzales Inarritu'nun Yılmaz Güney'in 'Yol' filmini izledikten sonra sinemaya başladığını yazıyordu. Bir film bir insanın hayatını değiştirebilir. Bir tek laf, söz bile, öyle bir yere dokunur ki yeni bir başlangıç yapabilir. Ben de çok küçük şeylerden sinemaya başlamışımdır. Güney de bu anlamda sadece politik açıdan değil, sinemasal açıdan da çok önemli bir yönetmen''

The Revenant (Diriliş) geçtiğimiz gün yapılan Britanya Film Akademisi Ödülleri'nde en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu en iyi görüntü ve en iyi ses olmak üzere toplam beş dalda ödüle layık görüldü.

Alejandro González Iñárritu, 2007 yılında Babil filmi ile En İyi Yönetmen Akademi Ödülü'ne ve En İyi Film Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiştir. 2015 yılında ise Birdman ile En İyi Yönetmen, En İyi Film ve En İyi Özgün Senaryo ödüllerini kazanmıştır.